Uchwała nr XXV/141/2004
Uchwała nr XXV/141/2004 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 listopada 2004 r. w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli szkół, nie wymienionych w art. 42 ust. 3 „Karty Nauczyciela”, nauczycieli szkół zaocznych, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz w sprawie ustalenia zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym
Na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. nr 90, poz. 844, nr 137, poz. 1304, nr 213, poz. 2081, z 2004 r. nr 96, poz. 959, nr 179, poz. 1845) uchwala się co następuje:
§ 1. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami, albo na ich rzecz, nauczycieli zatrudnionych na stanowiskach pedagogów szkolnych, psychologów, logopedów, doradców zawodowych ustala się wg następujących norm:
Lp. |
Stanowisko – typ (rodzaj) szkoły |
Tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, |
1. |
Pedagog szkolny we wszystkich typach szkół |
25 |
2. |
Psycholog szkolny we wszystkich typach szkół |
30 |
3. |
Logopeda we wszystkich typach szkół |
25 |
4. |
Doradca zawodowy we wszystkich typach szkół |
30 |
§ 2. Obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w szkołach zaocznych wynosi rocznie – 648 godzin.
§ 3. 1. Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w szkołach zaocznych zalicza się:
1) godziny lekcji, ćwiczeń i zajęć praktycznych;
2) faktycznie zrealizowane godziny:
a) nadzorowanie egzaminów pisemnych (z wyjątkiem egzaminów wstępnych i dyplomowych),
b) przeprowadzania egzaminów ustnych (z wyjątkiem wstępnych i dyplomowych) w wymiarze ustalonym przez dyrektora szkoły,
c) poprawiania i oceniania pisemnych prac kontrolnych i egzaminacyjnych (z wyjątkiem egzaminów wstępnych, dyplomowych i dojrzałości), licząc poprawienie 3 prac za 1 godzinę zajęć,
d) innych zajęć pedagogicznych realizowanych przez pełnozatrudnionego nauczyciela z uczniami w formach przez niego obranych i udokumentowanych w wymiarze nie przekraczającym 50 godzin rocznie, dla nauczycieli niepełnozatrudnionych wymiar tych zajęć ulega zmniejszeniu.
2. Do celów obliczania obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych przez godziny zajęć lekcyjnych, ćwiczeń i konsultacji należy rozumieć jednostkę 45 minut, przez godziny zajęć praktycznych jednostkę 55 minut, a przez godzinę pozostałych zajęć 60 minut.
3. Rozliczenie godzin nauczyciela szkoły zaocznej, zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin zajęć dydaktycznych, następuje w każdym semestrze. W okresie semestru nauczyciel obowiązany jest realizować połowę rocznego wymiaru godzin zajęć; za podstawę rozliczenia przyjmuje się wg zapisu w dzienniku lekcyjnym, odbyte godziny zajęć, godziny usprawiedliwionej nieobecności w pracy i godziny usprawiedliwionego nie odbycia zajęć liczone narastająco, aż do uzyskania połowy rocznego wymiaru zajęć nauczyciela. Odbyte godziny zajęć wymienionych w ust. 1 przekraczające połowę rocznego wymiaru, są godzinami ponadwymiarowymi.
§ 4. 1. Obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze, prowadzącego zajęcia z przedmiotów o różnym wymiarze godzin, ustala się według przedmiotu, na który nauczyciel został zatrudniony i do którego posiada pełne kwalifikacje.
2. Obowiązkowy pełny wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych nauczycieli zobowiązanych do pracy w innej szkole w celu uzupełnienia obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, ustala się wg zasad określonych w ust 1.
3. Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciela wlicza się również godziny nadzorowania i przeprowadzania egzaminów dojrzałości i eksternistycznych, a także godziny sprawdzania i oceniania prac pisemnych z egzaminów eksternistycznych.
4. Sprawdzenie i ocenienie 3 prac pisemnych z egzaminu eksternistycznego liczy się za 1 godzinę zajęć.
5. Zasady określone w ust. 3 stosuje się odpowiednio do dyrektorów szkół i innych nauczycieli pełniących funkcje kierownicze, jeżeli czynności związane z nadzorowaniem pisemnych egzaminów dojrzałości i przeprowadzeniem egzaminów ustnych przekraczają obowiązujące ich pensum zajęć.
§ 5. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.
§ 6. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Władysław Jagiełło
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim
Metryka strony