Protokół nr IX/07 z obrad IX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 29 czerwca 2007 r.
IX sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Adama Mirona Łęczyckiego odbyła się 29 czerwca 2007 roku w budynku przy ul. 11 Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady IX sesji rozpoczęły się o godzinie 10.00, zakończyły o godzinie 12.20.
Sesję protokołowała Joanna Popławska.
Przewodniczący Rady Powiatu Adam Miron Łęczycki otwierając obrady IX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim stwierdził, iż zgodnie z listą obecności w obradach sesji uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne (lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu). W obradach sesji uczestniczył także radny elekt Kazimierz Krzemień.
W chwili rozpoczęcia obrad na sesji nieobecni byli radni: Witold Sysuła, Jerzy Ignatiuk, Piotr Bożko.
Ponadto na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w sesji wzięli udział (lista gości stanowi załącznik nr 2 do protokołu):
1. Ewa Czerwińska – Radca Prawny,
2. Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu,
3. Ryszard Anusiewicz – Sekretarz Powiatu,
4. Bożena Grotowicz – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim,
5. Tadeusz Leszczyński – Naczelnik Wydziału Architektury, Budownictwa, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego.
Przewodniczący Rady powitał wszystkich obecnych oraz poinformował o porządku obrad (porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do protokołu), który radni otrzymali wraz z zaproszeniem (potwierdzenie odbioru materiałów sesyjnych przez radnych stanowi załącznik nr 4 do protokołu). Zgłaszając jednocześnie wniosek o wprowadzenie do porządku obrad – po punkcie 12 – punktów 13 i 14 o treści:
– „13. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do zaciągnięcia zobowiązania w związku z zamiarem nabycia centrali telefonicznej w formie leasingu operacyjnego”.
– „14. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie skargi dotyczącej działalności Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim”.
Kolejne punkty ulegną odpowiednio przesunięciu. Radni nie zgłosili innych wniosków i propozycji zmian do przedstawionego porządku obrad dzisiejszej sesji, w związku z tym Przewodniczący zarządził głosowanie nad zgłoszonym przez siebie wnioskiem o rozszerzenie porządku obrad o ww. pkt. 13.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się ww. wniosek przyjęła.
Następnie Przewodniczący zarządził głosowanie nad zgłoszonym przez siebie wnioskiem o rozszerzenie porządku obrad o ww. pkt. 14.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się ww. wniosek przyjęła.
O godzinie 10.10 na obrady sesji przybył radny Witold Sysuła. Od tej chwili w sesji uczestniczy 16 radnych.
Następnie Przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem porządku obrad z ww. zmianami.
W wyniku głosowania jawnego, stosunkiem głosów: 15 „za”, przy braku głosów przeciwnych i 0 głosów wstrzymujących się, przyjęty został następujący porządek obrad IX sesji Rady Powiatu:
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie wstąpienia w skład Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim Pana Kazimierza Krzemienia.
4. Złożenie ślubowania.
5. Przyjęcie protokołu z VIII sesji Rady Powiatu.
6. Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
7. Sprawozdanie z działalności Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za 2006 rok.
8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za rok 2006.
9. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zasad dokonywania zakupów lub przyjmowania darowizn aparatury i sprzętu medycznego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim.
10. Sprawozdanie z realizacji Powiatowego planu gospodarki odpadami.
11. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmiany uchwały nr III/29/06 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 28 grudnia 2006 r. w sprawie ustalenia zasad wypłaty i wysokości diety oraz zasad zwrotu kosztów podróży służbowej Przewodniczącemu Rady Powiatu, Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu, Radnym – nieetatowym członkom Zarządu Powiatu, Przewodniczącym Komisji i Radnym Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.
12. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2007 rok.
13. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do zaciągnięcia zobowiązania w związku z zamiarem nabycia centrali telefonicznej w formie leasingu operacyjnego.
14. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie skargi dotyczącej działalności Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim.
15. Interpelacje i zapytania radnych.
16. Wnioski i oświadczenia radnych.
17. Sprawy różne.
18. Zamknięcie obrad.
Ad 3.
Przewodniczący przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie wstąpienia w skład Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim Pana Kazimierza Krzemienia (projekt uchwały stanowi załącznik nr 5 do protokołu) poinformował, iż Pan Kazimierz Krzemień złożył oświadczenie, że nie utracił czynnego i biernego prawa wyborczego oraz wyraził zgodę na wstąpienie w skład Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim. Następnie otworzył dyskusję w tym punkcie.
Uwag nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały poddając ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 15 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie wstąpienia w skład Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim Pana Kazimierza Krzemienia (uchwała nr IX/56/07 stanowi załącznik nr 6 do protokołu).
Przewodniczący złożył radnemu gratulacje z tytułu wstąpienia w skład Rady Powiatu.
Ad 4.
Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji, stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym, Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do czynności związanej ze złożeniem ślubowania przez radnego Kazimierza Krzemienia, który zgodnie z podjętą powyżej uchwałą Rady wstąpił w skład Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.
W obecności zgromadzonych radny Kazimierz Krzemień złożył ślubowanie (treść ślubowania stanowi załącznik nr 7 do protokołu).
W związku ze złożeniem ślubowania w sesji uczestniczyło 17 radnych, którzy posiadają między innymi prawo podejmowania uchwał, zgłaszania wniosków, itp.
Ad 5.
Przewodniczący Rady poinformował, iż zgodnie z wymogami statutowymi protokół obrad VIII sesji Rady Powiatu z dnia 31 maja 2007 r. był wyłożony do wglądu wraz z załącznikami w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Starostwa Powiatowego (pok. nr 309) oraz był dostępny tuż przed rozpoczęciem sesji. Żadne uwagi do ww. protokołu nie wpłynęły. Zapytał następnie, czy radni w tej chwili chcą zgłosić pytania i wnioski do protokołu.
Żadnych uwag i zastrzeżeń nie wniesiono, wobec tego Przewodniczący zamknął dyskusję i zarządził głosowanie nad przyjęciem ww. protokołu.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 13 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się przyjęła protokół VIII sesji.
Ad 6.
Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji Przewodniczący Rady poprosił Starostę o złożenie sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 01 czerwca 2007 roku do 29 czerwca 2007 roku (sprawozdanie stanowi załącznik nr 8 do protokołu).
Następnie Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą o zgłaszanie uwag do sprawozdania. Uwag nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.
Rada Powiatu zapoznała się ze sprawozdaniem z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 1 czerwca 2007 roku do 29 czerwca 2007 roku.
Ad 7.
Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji Przewodniczący poinformował, iż radni wraz z materiałami sesyjnymi otrzymali Sprawozdanie z działalności Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za 2006 rok (Sprawozdanie stanowi załącznik nr 9 do protokołu).
Następnie Przewodniczący zwrócił się do radnych z zapytaniem czy w dniu dzisiejszym mają jakieś pytania i wnioski. Uwag nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący stwierdził, iż Rada Powiatu zapoznała się ze Sprawozdaniem z działalności Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za 2006 rok.
Ad 8.
Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za rok 2006 (projekt uchwały stanowi załącznik nr 10 do protokołu) Przewodniczący poinformował, iż Komisja Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny otrzymała odpowiedź Zarządu Powiatu na zgłoszone zapytanie (zapytanie Komisji wraz ze stanowiskiem Zarządu Powiatu stanowi załącznik nr 11 do protokołu). Następnie Przewodniczący zwrócił się do radnych z zapytaniem czy w dniu dzisiejszym mają jakieś pytania i wnioski. Uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 11 „za”, 0 przeciwnych i 6 wstrzymujących się podjęła uchwałę nr IX/57/07 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za rok 2006, stanowiącą załącznik nr 12 do protokołu.
Ad 9.
Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zasad dokonywania zakupów lub przyjmowania darowizn aparatury i sprzętu medycznego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim (projekt uchwały stanowi załącznik nr 13 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż Komisja Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny zgłosiła wniosek w przedmiotowej sprawie, który został odrzucony przez Zarząd Powiatu (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu Powiatu stanowi załącznik nr 14 do protokołu).
Głos zabrał Starosta Sławomir Jerzy Snarski, który poinformował, iż Zarząd Powiatu przedstawił swoje stanowisko w poruszonej przez Komisję sprawie. Wniosek Komisji nie został zatem odrzucony a wysokość kwoty jest do przedyskutowania. Należy jednak podkreślić, że jest to samodzielny zakład opieki zdrowotnej, który ma swój budżet i powinien ponosić pełną odpowiedzialność za podejmowane działania. O działaniach tych powinien informować Zarząd i Radę. Mając na uwadze zapisaną w uchwale Rady Powiatu kwotę 10.000 zł jak również wzrost cen sprzętu i aparatury medycznej oraz dynamiczną zmianę dotyczącą działań mających na celu utrzymanie płynności finansowej szpitala, tworzenie warunków do pozyskiwania nowych kontraktów, Zarząd Powiatu uznał iż wpisanie w projekcie rozpatrywanej uchwały kwoty 100.000 zł nie stanowi zagrożenia. Natomiast zgłoszony przez Komisję Zdrowia wniosek o ujęcie w projekcie uchwały kwoty 20.000 zł także jest do zaakceptowania. Zgodnie z rozpatrywanym projektem uchwały aparatura i sprzęt medyczny o wartości przekraczającej tą kwotę może być zakupiony bądź przyjęty jako darowizna po uzyskaniu zgody Zarządu Powiatu. W związku z tym kwota do której dyrektor zakładu na podstawie własnej decyzji uprawniony jest do dokonania zakupu lub przyjęcia darowizny jest do ustalenia. Zasadne jest także dążenie do stwarzania możliwości większego funkcjonowania samodzielnego zakładu, przy czym zakład powinien brać większą odpowiedzialność za podejmowane decyzje.
Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk, Przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny, zauważyła że Komisja nie miała na celu uniemożliwiania czy też utrudniania dokonywania potrzebnych zakupów. Członkowie Komisji zdają sobie sprawę z rosnących cen sprzętu, aparatury, niemniej jednak uwzględniając dosyć trudną sytuację finansową SP ZOZ wyszli z założenia że być może rozsądniej byłoby aby decyzje o zakupach o wyższej wartości były dokładnie przeanalizowane, tak by na Panią dyrektor nie składać całej odpowiedzialności za podejmowanie decyzji w sprawie zakupu potrzebnego sprzętu czy aparatury. Zdaniem Komisji organ założycielski, jakim jest Zarząd Powiatu, powinien być i towarzyszyć na bieżąco. Komisja liczy, że tak jak do tej pory w dalszym ciągu będzie wyciągana pomocna dłoń w kierunku szpitala. Stanowisko Komisji Zdrowia zostało uwarunkowane powyższymi przesłankami, jak również tym, iż sytuacja ogólnokrajowa w zakresie służby zdrowia nie jest w tej chwili wyjaśniona. Komisja miała nadzieję, że obniżenie kwoty nie będzie wielkim utrudnieniem dla dyrektora szpitala, nie spowoduje też dodatkowego obciążenia pracą Zarządu Powiatu.
Starosta poinformował, iż Zarząd Powiatu przychylając się do wniosku Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny wnosi o podjęcie uchwały w przedmiotowej sprawie uwzględniając zgłoszoną przez Komisję zmianę dotyczącą obniżenia kwoty do której dyrektor zakładu na podstawie własnej decyzji uprawniony jest do dokonania zakupu lub przyjęcia darowizny z kwoty 100.000 zł do 20.000 zł.
Kolejnych uwag nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 13 „za”, 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się podjęła uchwałę w przedmiotowej sprawie (uchwała nr IX/58/07 stanowi załącznik nr 15 do protokołu) z uwzględnieniem zmiany w § 1 ust. 1 i 2 uchwały polegającej na zastąpieniu kwoty 100.000 zł kwotą 20.000 zł.
Ad 10.
Przystępując do kolejnego punktu – Sprawozdanie z realizacji powiatowego planu gospodarki odpadami (Sprawozdanie stanowi załącznik nr 16 do protokołu) Przewodniczący zwrócił się do Naczelnika Wydziału Architektury, Budownictwa, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego z pytaniem czy chciałby uzupełnić przedstawione Sprawozdanie.
Pan Tadeusz Leszczyński poinformował, iż w jego opinii przedłożone Sprawozdanie nie wymaga uzupełnienia.
Następnie Przewodniczący zwrócił się do radnych z zapytaniem czy w dniu dzisiejszym mają pytania i wnioski. Uwag nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję stwierdzając, iż Rada Powiatu przyjęła do wiadomości Sprawozdanie z realizacji Powiatowego planu gospodarki odpadami.
Ad 11.
Następnie Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmiany uchwały nr III/29/06 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 28 grudnia 2006 r. w sprawie ustalenia zasad wypłaty i wysokości diety oraz zasad zwrotu kosztów podróży służbowej Przewodniczącemu Rady Powiatu, Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu, Radnym – nieetatowym członkom Zarządu Powiatu, Przewodniczącym Komisji i Radnym Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim (projekt uchwały stanowi załącznik nr 17 do protokołu). Poinformował, iż do rozpatrywanego materiału wnioski zgłosiły: Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego. Zarząd Powiatu po zapoznaniu się z przedstawionymi wnioskami uznał wniosek Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego za najdalej idący. (wnioski Komisji wraz ze stanowiskiem Zarządu Powiatu stanowią załącznik nr 18 do protokołu). Następnie otworzył dyskusję w tym punkcie.
Radny Jan Radkiewicz stwierdził, iż wszystkim radnym za nieobecność na posiedzeniach powinno się potrącać dietę w równej wysokości. Radny nie widzi powodów do różnicowania radnych.
Radny Zdzisław Tworkowski zauważył, iż rozpatrywana uchwała w części dotyczącej opłaty za przejazd prywatnym samochodem w wysokości 0,19 zł/km jest „uchwałą martwą”. Biorąc pod uwagę obecną cenę benzyny wynoszącą powyżej 5 zł, radny zgłosił formalny wniosek o podniesienie stawki do 0,27 zł, bądź 0,30 zł, co pozwoli na zwrot kosztów benzyny.
Starosta Sławomir Jerzy Snarski poinformował, iż zdaje sobie sprawę, że kwota 0,19 zł/km jest bardzo skromna i być może nie pokrywa kosztów zakupu paliwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby korzystające podczas podróży służbowej z komunikacji PKS/PKP muszą wylegitymować się biletem za ten przejazd. W praktyce jednak często, ze względu na brak połączenia komunikacji PKS/PKP, osoby korzystają z samochodu prywatnego. W takim przypadku nie jest możliwe zwrócenie im kosztów przejazdu. Pracownicy, którzy podczas podróży służbowej podróżowali samochodem prywatnym, w celu otrzymania zwrotu za przejazd pisali oświadczenia o zagubieniu biletu. Rozwiązanie takie można przyjąć w jednostkowych przypadkach, nie można tego jednak stale praktykować. Dlatego też umożliwiono osobom delegowanym do odbycia podróży służbowej korzystanie z samochodu prywatnego, regulując jednocześnie kwestię zwrotu kosztów za ten przejazd. Do wyliczenia kwoty 0,19 zł posłużył koszt zakupu biletu na przejazdu autobusem do Białegostoku i z powrotem oraz koszt przejazdu tej trasy samochodem. Odnośnie wniosku radnego Tworkowskiego dotyczącego zwiększenia kwoty Starosta zwrócił się do Sekretarza Powiatu z prośbą o dokonanie analizy tej kwoty.
Odnosząc się do wypowiedzi radnego Radkiewicza, Starosta poinformował, iż zróżnicowanie potrąceń za nieobecność na posiedzeniu wynika z faktu, iż niektórzy radni mają więcej pracy z tytułu uczestnictwa na posiedzeniach Komisji, Zarządu czy też Rady. Zdaniem Zarządu nie należy osobie nieobecnej na jednym z dziesięciu posiedzeń, na których winna uczestniczyć, potrącać takiego samego procentu diety jak dla osoby która jest nieobecna na jednym z dwóch posiedzeń, na których winna uczestniczyć.
Kolejnych uwag nie zgłoszono.
Przewodniczący zarządził 10-minutową przerwę w obradach sesji, celem zajęcia stanowiska przez Zarząd Powiatu na wniosek radnego Tworkowskiego.
Po wznowieniu obrad w imieniu Zarząd Powiatu głos zabrał Sekretarz Powiatu Pan Ryszard Anusiewicz, który poinformował, iż po ustaleniu średniej ceny zużycia paliwa samochodu osobowego, obliczonego poprzez pomnożenie średniego zużycia paliwa przez średnią cenę zakupu tego paliwa, proponuje się ustalenie stawki w wysokości 0,25 zł/km (informacja stanowi załącznik nr 19 do protokołu). Zastosowanie wyższej stawki nie jest możliwe ze względu na odbieganie jej od cen rzeczywistych. Ponadto poinformował, iż pracowników Starostwa obowiązuje stawka w wysokości 0,19 zł/km.
Radni nie zgłosili żadnych uwag do powyższej propozycji, w związku z tym Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie uwzględniający zmianę w § 1 pkt 2 uchwały, polegającą na zastąpieniu kwoty 0,19 zł kwotą 0,25 zł oraz poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 9 „za”, 1 przeciwnym i 7 wstrzymujących się podjęła uchwałę w przedmiotowej sprawie z uwzględnieniem ww. zmiany w § 1 pkt 2 (uchwała nr IX/59/07stanowi załącznik nr 20 do protokołu).
Ad 12.
Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego w 2007 roku (projekt uchwały stanowi załącznik nr 21 do protokołu). Radni otrzymali także autopoprawkę Zarządu Powiatu do projektu uchwały w rozpatrywanej sprawie (autopoprawka stanowi załącznik nr 22 do protokołu). Poinformował, iż Komisje nie zgłosiły wniosków do ww. materiału. Następnie zwrócił się do radnych z pytaniem czy w dniu dzisiejszym mają pytania i wnioski.
Radny Kazimierz Krzemień poinformował, iż w zadaniach inwestycyjnych ujęta jest kwota 150 tys. zł na drogę nr 1697B Mień-Rudka-Boćki podczas gdy w objaśnieniach do projektu uchwały zapisano drogę: Mień-Rudka-Olendy-…-Solniki-Boćki. Wobec powyższego radny zapytał na który odcinek ciągu drogowego zwiększane są dochody budżetu o kwotę 150 tys. zł.
Starosta wyjaśnił, iż dotyczy to ciągu drogowego począwszy od Mnia a kończąc na Boćkach. Nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja na który odcinek ww. kwota zostanie przeznaczona. Rozważane są odcinki drogi w miejscowości Sielc oraz w miejscowości Widźgowo, bądź też poszerzenie drogi Rudka-Olendy. Realizacją tej inwestycji żywotnie zainteresowane są trzy gminy. Na jej wykonanie konieczne są jednak środki wynoszące około 6 mln. zł, szansą wiec będzie tutaj współpraca gmin przy pozyskaniu środków z programu unijnego.
Radni nie zgłosili kolejnych uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie, w związku z tym Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść rozpatrywanego projektu uchwały, po czym poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 11 „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się podjęła uchwałę nr IX/60/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 23 do protokołu).
Ad 13.
Przewodniczący przystępując do realizacji punktu – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do zaciągnięcia zobowiązania w związku z zamiarem nabycia centrali telefonicznej w formie leasingu operacyjnego (projekt uchwały stanowi załącznik nr 24 do protokołu) zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do rozpatrywanego materiału.
Głos zabrała Skarbnik Powiatu Pani Bożena Zwolińska, która wniosła o skreślenie w § 2 ust. 2 projektu uchwały wyrazu „wcześniejszego”. Zmiana związana jest z tym, iż nie jest znana treść umowy, która będzie podpisana.
Uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść rozpatrywanego projektu uchwały, z uwzględnieniem zmiany w § 2 ust. 2, po czym poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 13 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się podjęła uchwałę nr IX/61/07 w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do zaciągnięcia zobowiązania w związku z zamiarem nabycia centrali telefonicznej w formie leasingu operacyjnego, z ww. zmianą w § 2 ust. 2 (uchwała stanowi załącznik nr 25 do protokołu).
Ad 14.
Następnie Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie skargi dotyczącej działalności Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim (projekt uchwały stanowi załącznik nr 26 do protokołu). Poinformował, iż Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego przeprowadziła postępowanie wyjaśniające, w efekcie którego uznała skargę za bezzasadną. W związku z powyższym Komisja przygotowała projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie skargi dotyczącej działalności Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim wraz z załącznikiem zawierającym uzasadnienie dla proponowanego rozstrzygnięcia, który razem z wnioskiem został przedłożony pod obrady dzisiejszej sesji. Następnie zwrócił się do radnych z pytaniem czy mają pytania i wnioski do rozpatrywanego materiału.
Radni nie zgłosili żadnych uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie, w związku z tym Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść rozpatrywanego projektu uchwały, po czym poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 11 „za”, 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się podjęła uchwałę nr IX/62/07 w sprawie skargi dotyczącej działalności Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim (uchwała stanowi załącznik nr 27 do protokołu).
Następnie Przewodniczący, stosownie do § 18 ust. 7 Statutu Powiatu Bielskiego, zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad dzisiejszej sesji po punkcie 14 punktu 15 o treści: „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmiany uchwały nr IX/57/07 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 29 czerwca 2007 roku w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za rok 2006”.
Głos zabrał Starosta, który poinformował, iż w uchwale nr IX/57/07 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego SP ZOZ za rok 2006 nie wskazano źródła pokrycia straty, dlatego też konieczne jest podjęcie uchwały zmieniającej, w której źródło pokrycia straty zostanie wskazane.
Uwag do zgłoszonego powyżej wniosku nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący poddał go pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 13 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się ww. wniosek przyjęła, dokonując rozszerzenia porządku obrad sesji o punkt 15.
Ad 15.
Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji Przewodniczący odczytał projekt uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmiany uchwały nr IX/57/07 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 29 czerwca 2007 roku w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za rok 2006 (projekt uchwały stanowi załącznik nr 28 do protokołu). Następnie zwrócił się z pytaniem czy radni mają uwagi do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie.
Uwag nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie, po czym poddał pod głosowanie odczytany wcześniej projekt uchwały.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 12 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się podjęła uchwałę nr IX/63/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 29 do protokołu).
Ad 16.
Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie interpelacji i zapytań.
Głos zabrał radny Edward Karpiesiuk, który w nawiązaniu do zadań inwestycyjnych na terenie gminy Wyszki, tj. planowanego położenia dwóch krótkich odcinków „dywaników asfaltu”, zapytał na jakim etapie realizacja ww. zadania znajduje się obecnie. Radny zwrócił także uwagę, iż nie da się budować dobrych dróg w miesiącu październiku, dlatego też należy maksymalnie pośpieszać procedury. Poinformował, iż wejdzie w kontakt z dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim. Następnie zwrócił się do Starosty, Zarządu Powiatu z prośbą o zdynamizowanie działań przy inwestycjach drogowych.
Starosta wyjaśnił, iż tempo jest maksymalnie szybkie, wszelkie procedury należy jednak przejść. Przetargi zostały ogłoszone na wszystkie drogi. Od 5 lipca sukcesywnie przetargi będą rozstrzygane, co pozwoli na wejście z inwestycjami na drogi prawdopodobnie pod koniec lipca br. Ze względu na wzrost cen materiałów, kruszywa itp. istnieje zagrożenie że zabezpieczone środki nie będą wystarczające. Konieczne będzie wówczas zwiększanie środków bądź też modyfikacja planowanych robót. Starosta podkreślił, iż inwestycje drogowe zostały wprowadzone po uzgodnieniu z samorządami gminnymi ich zakresu oraz partycypacji w kosztach realizacji zadań.
Kolejnych interpelacji i zapytań nie zgłoszono.
Ad 17.
Przystępując do realizacji punktu „Wnioski i oświadczenia radnych” Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu. Nikt nie zabrał głosu, w związku z tym Przewodniczący przeszedł do kolejnego punktu obrad.
Ad 18.
Przystępując do realizacji punktu „Sprawy różne” Przewodniczący zachęcił radnego Kazimierza Krzemienia oraz pozostałych radnych do pracy w Komisjach stałych Rady Powiatu. Poinformował także, iż akcesy do pracy w Komisji zgłosili radni: Roch Andrzej Charyton i Marek Malinowski. Stosowne projekty uchwał zostaną przedstawione na następną sesję Rady Powiatu.
Następnie odczytał informację dotyczącą zawarcia umowy najmu przez I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim (pismo stanowi załącznik nr 30 do protokołu) oraz protokół Komisji Rewizyjnej z kontroli w Zespole Szkół nr 1 im. Marszałka J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim (protokół z kontroli stanowi załącznik nr 31 do protokołu).
Kolejnych spraw różnych nie zgłoszono. W związku z tym dyskusja w tym punkcie została zamknięta.
Ad 19.
Porządek obrad został w tym punkcie wyczerpany, w związku z tym Przewodniczący Rady Powiatu Adam Miron Łęczycki o godzinie 12.20 zamknął posiedzenie IX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała: Joanna Popławska.
Adam Miron Łęczycki
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim
Metryka strony