Protokół I sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 16 listopada 2002 r.

I Sesja II kadencji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącą Rady Powiatu I kadencji Panią Bożenę Grotowicz odbyła się w dniu 16 listopada 2002 r. w sali konferencyjnej budynku powiatu przy ulicy 11 Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady sesji rozpoczęły się o godzinie 10.00, zakończyły się o godz. 14.45.

Sesję protokołował Piotr Daniło.

Obrady I sesji Rady Powiatu otworzył Przewodniczący Senior Pan Aleksander Gołąbiecki stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności uczestniczy w nich 18 Radnych, w związku z tym są one prawomocne (lista obecności Radnych w załączeniu).

Radni nieobecni:
1. Pani Zinaida Kuprianiuk-Daniluk

Ponadto na zaproszenie ustępującej Przewodniczącej Rady Powiatu w sesji udział wzięli licznie przybyli goście oraz mieszkańcy powiatu, w szczególności kierownicy wydziałów Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim oraz podległych powiatowi jednostek organizacyjnych, przedstawiciele organizacji społecznych, Przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej Pan Karol Jaszkowski, radni Rady Powiatu i rad gmin minionej kadencji oraz radni samorządów gminnych, którzy w ostatnich wyborach uzyskali mandaty.

Przewodniczący Senior powitał wszystkich przybyłych, w tym ustępującego Starostę Powiatu i członków Zarządu. Następnie poprosił zgromadzonych o powstanie i wysłuchanie hymnu narodowego. Zgromadzeni radni i publiczność w skupieniu wysłuchali hymnu państwowego, odegranego z taśmy magnetofonowej. Po zakończeniu hymnu Przewodniczący Senior poprosił Przewodniczącego Powiatowej Komisji Wyborczej o przekazanie Radnym zaświadczeń o wyborze.

Poproszony o głos Pan sędzia Karol Jaszkowski złożył Radnym życzenia owocnej pracy w samorządzie powiatowym, po czym wręczył każdemu z nich zaświadczenia o wyborze na radnych Rady Powiatu. Przewodniczący Senior podziękował Panu Sędziemu, a następnie przystąpił do realizacji czynności związanych ze złożeniem przez Radnych ślubowania. Poprosił ich o podchodzenie – w kolejności alfabetycznej do mównicy i odczytanie roty ślubowania.

Stosownie do dyspozycji Przewodniczącego Seniora Radni wyczytywani przez niego w kolejności alfabetycznej podchodzili do mikrofonu, składając uroczyste ślubowania. Po odebraniu ślubowania Przewodniczący Senior podziękował Radnym, po czym przed przystąpieniem do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji o godzinie 10.30 ogłosił 10-minutową przerwę w obradach.

Ad 2.

Po wznowieniu obrad Przewodniczący Senior przystąpił do realizacji punktu „Wybór Przewodniczącego Rady Powiatu”, zwracając się z prośbą do Radnych o zgłaszanie kandydatur na to stanowisko. O głos poprosił Radny Sławomir Snarski, który zgłosił kandydaturę Radnego Władysława Jagiełło. Przewodniczący Senior zapytał Radnego Władysława Jagiełło, czy wyraża zgodę na kandydowanie. Radny potwierdził, iż wyraża swoją zgodę. Przewodniczący Senior poprosił więc o zgłaszanie kolejnych kandydatur.

Radny Andrzej Charyton zgłosił kandydaturę Radnego Aleksandra Gołąbieckiego. Przewodniczący Senior – Radny Aleksander Gołąbiecki oświadczył, iż wyraża zgodę na kandydowanie. Dodał ponadto, iż w wypadku pomyślnego dla niego wyniku głosowania 50 proc. swojego wynagrodzenia przeznaczy na cele społeczne.

Radny Zdzisław Tworkowski przypomniał, iż obecni Radni w czasie kampanii wyborczej zamieszczali w swoich materiałach wyborczych wypowiedzi dotyczące możliwości ich działań i celów, które zostaną zrealizowane dla miasta i powiatu. Obecnie w trakcie głosowania podjęte wobec wyborców zobowiązania mogą zostać wypełnione.

Przewodniczący Senior poprosił o zgłaszanie kolejnych kandydatur. Radni nie wystąpili z innymi propozycjami, w związku z tym zamknął listę kandydatów i przystąpił do przeprowadzenia procedury wyboru komisji skrutacyjnej, zwracając się do Radnych z prośbą o propozycje dotyczące ustalenia jej składu.

Radna Helena Buszko zgłosiła kandydaturę Radnego Sergiusza Łukaszuka, który wyraził zgodę na swój udział w pracach komisji. Radny Marek Łukaszewicz zgłosił kandydaturę Radnego Marka Malinowskiego, który również wyraził zgodę na kandydowanie. Radny Sławomir Snarski zgłosił osobę Radnego Zbigniewa Szpakowskiego jako kandydata na członka komisji (on również złożył oświadczenie, wyrażając zgodę na kandydowanie).  Radni nie zgłosili innych kandydatur, Przewodniczący Senior zamknął dyskusję, a następnie zarządził głosowanie nad przyjęciem zaproponowanego składu komisji skrutacyjnej.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 za, 0 wstrzymujących się oraz 1 przeciwnym powołała do komisję skrutacyjną do przeprowadzenia głosowania tajnego w wyborach na Przewodniczącego Rady Powiatu w następującym składzie:
1. Sergiusz Łukaszuk,
2. Marek Malinowski,
3. Zbigniew Jan Szpakowski.

Komisja skrutacyjna przystąpiła do przygotowania kart do głosowania i organizacji głosowania tajnego. Korzystając z tego Przewodniczący Senior o godzinie 10.50 ogłosił przerwę w obradach do czasu zakończenia prac komisji.

Po zakończeniu prac przygotowawczych przez komisję skrutacyjną głos zabrał Radny Sergiusz Łukaszuk, który poinformował, iż komisja dokonała ukonstytuowania się i obecnie pełni on funkcję jej Przewodniczącego. Następnie udzielił Radnym obszernych wyjaśnień na temat sposobu głosowania tajnego i poprosił o wrzucanie wypełnionych kart do urny. W czasie wystąpienia Przewodniczącego komisji skrutacyjnej pozostali jej członkowie rozdali Radnym karty do głosowania. Po dokonaniu skreśleń Radni na polecenie Przewodniczącego Seniora wyczytywani w kolejności alfabetycznej podchodzili do urny umieszczając w niej skreślone karty.

Po zakończeniu procedury głosowania komisja skrutacyjna sporządziła protokół, który został odczytany przez jej Przewodniczącego – Radnego Sergiusza Łukaszuka. W wyniku głosowania tajnego Rada Powiatu dokonała wyboru Przewodniczącego Rady stosunkiem głosów: 12 za, 5 przeciwnych oraz 0 głosów wstrzymujących się, którym został Radny Władysław Jagiełło. Przewodniczący Senior odczytał numer, tytuł i treść uchwały w tej sprawie, podjętej w głosowaniu tajnym (projekt uchwały oraz uchwała nr I/01/02 w załączeniu). Przewodniczący Senior zaprosił Przewodniczącego Rady Powiatu do objęcia przewodnictwa nad obradami sesji, gratulując mu dokonanego wyboru.

Przewodniczący Rady Powiatu – Radny Władysław Jagiełło podziękował ustępującemu Przewodniczącemu Seniorowi oraz Radnym, którzy poparli w głosowaniu jego osobę. Przedstawił swoją działalność w Radzie poprzedniej kadencji, w której piastował funkcję Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego, oraz w innych samorządach, w których również aktywnie pracował. Oznajmił następnie, iż obecnie dążył będzie do wyeliminowania partyjności w pracy samorządu powiatowego, zapewniając jednocześnie maksimum samorządności. Zasadą wiodącą do tego celu jest wzniesienie się ponad istniejącymi dotychczas podziałami, zwłaszcza politycznymi, narodowościowymi i religijnymi. Zaapelował do wójtów i burmistrzów samorządów gminnych, aby poparli jego projekt powołania do życia stowarzyszenia gmin Powiatu Bielskiego oraz stwierdził, iż będzie podejmował intensywne działania wiodące do utworzenia w Bielsku Podlaskim filii szkoły wyższej.

Ad 3.

Pan Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad – wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu (projekt przedmiotowej uchwały w załączeniu). Poinformował Radnych, iż Wiceprzewodniczący będą wybierani w dwóch oddzielnych głosowaniach, zgodnie z interpretacją radcy prawnego. Zwrócił się następnie z prośbą o zgłaszanie kandydatur na stanowisko pierwszego z Wiceprzewodniczących.

Radny Piotr Bożko zgłosił kandydaturę Radnego Bazylego Leszczyńskiego, który wyraził swoją zgodę na kandydowanie. Pan Przewodniczący poprosił o zgłaszanie innych kandydatów, ponieważ zaś Radni nie zabierali głosu uznał, że lista kandydatów została zamknięta. Zaproponował następnie, aby do wyborów Wiceprzewodniczących komisja skrutacyjna pracowała w poprzednim składzie. Propozycje tę poddał pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 13 za, 0 przeciwnych oraz 3 wstrzymującymi się przyjęła poprzedni skład komisji skrutacyjnej w osobach:
1. Sergiusz Łukaszuk – Przewodniczący,
2. Marek Malinowski – członek,
3. Zbigniew Jan Szpakowski – członek.

Komisja skrutacyjna przygotowała karty do głosowania, natomiast jej Przewodniczący przypomniał o zasadach głosowania tajnego, jakie zostanie przeprowadzone we związku z wyborem Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.

Po dokonanym głosowaniu tajnym komisja skrutacyjna przeliczyła głosy i sporządziła protokół, który został odczytany przez Przewodniczącego Radnego Sergiusza Łukaszuka. W wyniku głosowania tajnego Rada Powiatu dokonała wyboru Wiceprzewodniczącego Rady stosunkiem głosów: 12 za, 5 przeciwnych oraz 0 głosów wstrzymujących się, którym został Radny Bazyli Leszczyński.

Głos zabrał następnie Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło odczytując numer, tytuł i treść uchwały w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego, podjętej w głosowaniu tajnym (uchwała nr I/02/02 w załączeniu). Zaprosił Radnego Bazylego Leszczyńskiego do zajęcia miejsca przy stole prezydialnym, składając mu przy okazji gratulacje.

W dalszej kolejności Pan Przewodniczący przystąpił do przeprowadzenia procedury głosowania nad wyborem drugiego Wiceprzewodniczącego. Ponownie poprosił o zgłaszanie kandydatów. Radna Raisa Rajecka zaproponowała kandydaturę Radnego Jerzego Iwańczuka, który wyraził zgodę na kandydowanie. Radni nie zgłosili innych kandydatur, Przewodniczący w tej sytuacji zamknął listę i zaproponował niezmieniony skład komisji skrutacyjnej do przeprowadzenia głosowania tajnego. Wniosek ten poddał następnie pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 16 za, 0 przeciwnych oraz 1 wstrzymującym się przyjęła wniosek Przewodniczącego Rady Powiatu (1 osoba nie brała udziału w głosowaniu). Komisja skrutacyjna przystąpiła do wykonywania swoich obowiązków w niezmienionym składzie.

Po przygotowaniu kart do głosowania i rozdaniu ich Radnym odbyło się głosowanie tajne, zakończone zebraniem kart do urny. Komisja Skrutacyjna przeliczyła głosy i sporządziła protokół, który odczytany został przez Przewodniczącego komisji Radnego Sergiusza Łukaszuka.

W głosowaniu tajnym Rada Powiatu 10 głosami „za”, przy 7 przeciwnych oraz 1 wstrzymującym się wybrała na Wiceprzewodniczącego Rady Radnego Jerzego Iwańczuka.

Przewodniczący Rady odczytał numer, tytuł i treść podjętej uchwały w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Rady (uchwała nr I/03/02 w załączeniu). Następnie pogratulował wyboru nowemu Wiceprzewodniczącemu zapraszając go do zajęcia miejsca przy stole prezydialnym.

O godzinie 12.40 Przewodniczący ogłosił 10-minutową przerwę.

Ad 4.

Po wznowieniu obrad Pan Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu obrad – wyboru Starosty Bielskiego. Poprosił Radnych o zgłaszanie kandydatów na stanowisko Starosty (projekt przedmiotowej uchwały w załączeniu).

Radny Zbigniew Szpakowski zaproponował kandydaturę Radnego Sławomira Jerzego Snarskiego, prezentując jednocześnie jego osobę – wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Rudce, Przewodniczącego Rady Gminy Rudka w minionej kadencji, doktora nauk ekonomicznych i Dyrektora Katedry Agrobiznesu i Turystyki Politechniki Białostockiej. Pan Przewodniczący zapytał Radnego, czy wyraża swoją zgodę na kandydowanie. Po uzyskaniu zgody poprosił o kolejne propozycje.

Radny Marek Łukaszewicz zgłosił wniosek o zarządzenie 5-minutowej przerwy w obradach celem umożliwienia Radnym reprezentującym Komitet Wyborczy Prawica Samorządowa Jedność wyłonienia kandydata na stanowisko Starosty. Pan Przewodniczący wyraził zdziwienie z powodu zgłoszenia takiego wniosku, bowiem kandydat na tak ważne stanowisko powinien zostać ustalony jeszcze w trakcie kampanii wyborczej lub w okresie od dnia wyborów samorządowych do sesji, na której dokonuje się wyboru. Niemniej jednak przychylił się do wniosku Radnego ogłaszając przerwę. Radni reprezentujący KWW Prawica Samorządowa Jedność opuścili salę obrad celem podjęcia decyzji co do ustalenia kandydata.

Po powrocie Radnych na salę i wznowieniu obrad o głos poprosił Radny Zdzisław Tworkowski, który zaproponował kandydaturę Pana Romualda Margańskiego – obecnego zastępcy dyrektora Zespołu Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim (kandydat wyraził swoją zgodę na poddanie się procedurze głosowania).

Po upewnieniu się, że Radni nie zgłoszą innych propozycji Przewodniczący zamknął listę kandydatów, a następnie zgłosił wniosek, aby komisja skrutacyjna mogła nadal pracować w ustalonym wcześniej składzie, poddając go pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 za, 0 przeciwnych oraz 1 wstrzymującym się przyjęła wniosek Przewodniczącego Rady Powiatu. Komisja skrutacyjna przystąpiła do wykonywania swoich obowiązków w niezmienionym składzie. Po przygotowaniu kart do głosowania i rozdaniu ich Radnym odbyło się głosowanie tajne, zakończone zebraniem kart do urny. Komisja Skrutacyjna przeliczyła głosy i sporządziła protokół, który odczytany został przez Przewodniczącego komisji Radnego Sergiusza Łukaszuka.

W głosowaniu tajnym Rada Powiatu 11 głosami „za”, przy 6 przeciwnych oraz 1 wstrzymującym się wybrała na Starostę Bielskiego Radnego Pana Sławomira Jerzego Snarskiego. Przewodniczący Rady odczytał numer, tytuł i treść podjętej uchwały w sprawie wyboru Starosty Bielskiego (uchwała nr I/04/02 w załączeniu). Następnie pogratulował wyboru Staroście zapraszając go do zajęcia miejsca przy stole Zarządu Powiatu.

Starosta Bielski – Pan Radny Sławomir Jerzy Snarski podziękował Radnym, którzy udzielili mu poparcia w głosowaniu. Zadeklarował chęć współpracy ze wszystkimi środowiskami, którym na sercu leży przede wszystkim dobro powiatu, a za jedyną możliwą metodę działania przyjmują pracę ponad wszelkimi podziałami. Ze swej strony zadeklarował, iż w przyszłej współpracy z samorządami, instytucjami i mieszkańcami powiatu kierować się będzie wyłącznie tym, co łączy, a nie dzieli ludzi. Wyraził też nadzieję, że Radni udzielą wsparcia jego przyszłym działaniom i dzięki temu wszystkie problemy piętrzące się przed powiatem zostaną rozwiązane pomyślnie.

Pan Przewodniczący zapytał, czy Radni chcą zabrać głos w dyskusji. Radny Aleksander Gołąbiecki wyraził wątpliwość, czy toczące się obrady są prawomocne a podjęte dotychczas uchwały są ważne. Zauważył, iż zgodnie z § 18, ust. 6, pkt 3 Statutu Powiatu porządek obrad sesji powinien zostać przegłosowany, tymczasem nic takiego nie nastąpiło. Jego zdaniem podjęte dotychczas uchwały z tego względu są nieważne z mocy prawa. Pan Przewodniczący poprosił o opinię w tej sprawie radcę prawnego. Pan Marek Kozłowski – radca prawny oznajmił, iż według interpretacji Dyrektora Wydziału Prawnego i Nadzoru Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Pana Witalisa Zielenkiewicza porządek obrad ustalany jest przez Przewodniczącego Rady Powiatu i przedstawiany na sesji bez konieczności jego przegłosowania. Pod głosowanie należy jedynie poddać porządek, do którego Radni zgłosili wnioski i zastrzeżenia. Podczas obrad dzisiejszej sesji nie zgłoszono żadnych uwag, co przesądza o prawomocności podjętych uchwał. Radny Aleksander Gołąbiecki nie zgodził się z opinią radcy prawnego, podtrzymując swoje stanowisko.

Pan Przewodniczący poprosił o inne uwagi w dyskusji, a wobec ich braku przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

Ad 5.

Pan Przewodniczący otworzył procedurę przeprowadzenia wyboru Wicestarosty oraz pozostałych członków Zarządu Powiatu (projekt uchwały w załączeniu). Zwrócił się do Starosty z prośbą o zabranie głosu w tej sprawie. Starosta, korzystając z przysługujących mu ustawowych uprawnień  w przedmiocie desygnowania kandydatów na Wicestarostę oraz członków Zarządu Powiatu, zaproponował następujące osoby:
1. Piotr Bożko – Wicestarosta,
2. Helena Buszko – członek,
3. Zbigniew Jan Szpakowski – członek.
Wszyscy zaproponowani kandydaci wyrazili zgodę na poddanie się procedurze głosowania.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż komisja skrutacyjna nie może już funkcjonować w dotychczasowym składzie, ze względu na kandydowanie na członka Zarządu Radnego Zbigniewa Szpakowskiego. Zaproponował, aby na jego miejsce wybrać nowego członka, pozostały skład komisji pozostawiając bez zmian. Radna Helena Buszko zgłosiła kandydaturę Radnego Tadeusza Wielanowskiego do składu komisji skrutacyjnej, który wyraził swoją zgodę na kandydowanie. Innych kandydatur nie zgłoszono, Przewodniczący zamknął dyskusję i poddał nowy skład komisji pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 16 za, 0 przeciwnych oraz 1 wstrzymującym się przyjęła skład komisji skrutacyjnej, która natychmiast przystąpiła do wykonywania swych czynności.

Po przygotowaniu kart do głosowania i rozdaniu ich Radnym odbyło się głosowanie tajne, zakończone zebraniem kart do urny. Komisja Skrutacyjna przeliczyła głosy i sporządziła protokół, który odczytany został przez Przewodniczącego komisji Radnego Sergiusza Łukaszuka. W głosowaniu tajnym Rada Powiatu dokonała wyboru Wicestarosty i pozostałych członków Zarządu Powiatu następującą ilością głosów:
– Radny Piotr Bożko – 12 za, 6 przeciw, 0 wstrzymujących się,
– Radna Helena Buszko – 12 za, 6 przeciw, 0 wstrzymujących się,
– Radny Zbigniew Jan Szpakowski – 12 za, 6 przeciw, 0 wstrzymujących się.

Pan Przewodniczący odczytał następnie tekst uchwały Rady Powiatu, podjętej w głosowaniu tajnym, w sprawie wyboru Wicestarosty oraz pozostałych członków Zarządu Powiatu (uchwała nr I/05/02 w załączeniu). Następnie poprosił wybranych do zajęcia miejsc przy stole Zarządu Powiatu.

Starosta Bielski, Pan Sławomir Jerzy Snarski pogratulował nowym członkom Zarządu. Korzystając ze swoich ustawowych uprawnień zgłosił wniosek o rozszerzenie porządku obrad sesji o następujące punkty:
– jako punkt 6 przyjąć: „podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie odwołania Sekretarza Powiatu Bielskiego”,
– jako punkt 7 przyjąć: „podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie powołania Sekretarza Powiatu Bielskiego”.

Radca prawny Pan Marek Kozłowski dodał, iż jedynym uprawnionym do zgłaszania takich wniosków jest Starosta w imieniu własnym. Pan Przewodniczący poinformował, iż głosowanie w sprawie rozszerzenia porządku obrad może zostać rozstrzygnięte bezwzględną większością głosów. Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek Starosty.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 11 za, 6 przeciwnych oraz 1 wstrzymującym się przyjęła wniosek Starosty, wprowadzając do porządku obrad ww. punkty.

Ad 6.

Przewodniczący Rady przystąpił do realizacji punktu: „podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie odwołania Sekretarza Powiatu Bielskiego”, oddając głos Staroście (projekt uchwały w załączeniu).

Starosta zgłosił wniosek o odwołanie ze stanowiska Sekretarza Powiatu Bielskiego Pani Ireny Krasowskiej. Radny Zdzisław Tworkowski poprosił o uzasadnienie merytoryczne powodów odwołania Pani Krasowskiej. Starosta wyjaśnił, iż stanowisko Sekretarza jest bardzo ważnym, kluczowym wręcz elementem sprawowania funkcji kierowniczych w powiecie. Zdaniem Starosty w związku z funkcjonowaniem i zakończeniem roku budżetowego niezbędne jest obsadzenie stanowiska Sekretarza przez osobę będącą gwarantem skuteczności podejmowanych działań. Radny Aleksander Gołąbiecki zapytał Starostę, czy osoba Pani Krasowskiej jest mu znana, oraz czy zna dobrze jej kompetencje? Starosta odpowiedział, iż oczywiście zna Panią Krasowską, natomiast odwołując ją i powołując nowego Sekretarza, korzysta ze swych ustawowych uprawnień, których nie można w żaden sposób kwestionować.

Radny Zdzisław Tworkowski stwierdził, iż przykrym jest fakt braku oceny merytorycznej w decyzji Starosty. Nie zauważył też żadnych konkretnych powodów, dla jakich Starosta chce dokonać odwołania. Zwrócił się z prośbą o odpowiedź wprost – czy na stanowisko Sekretarza ma być desygnowana osoba z obecnego układu koalicyjnego?

Starosta zauważył, iż w dotychczasowej dyskusji zauważyć można wyraźny związek między Radnymi PSJ a pracownikami Starostwa Powiatowego, chociaż nie jest to okolicznością złą. Zapewnił, iż powodem odwołania jest jedynie chęć uzyskania gwarancji, iż podejmowane przez Zarząd Powiatu zadania będą realizowane prawidłowo i skutecznie, czego niezbędnym warunkiem jest posiadanie absolutnego zaufania do osoby Sekretarza.

Przewodniczący po upewnieniu się, że Radni nie mają zamiaru zgłaszać innych uwag i wniosków, zamknął dyskusję, odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w sprawie odwołania Sekretarza Powiatu Bielskiego, po czym poddał projekt pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 10 za, 7 przeciwnych oraz 1 wstrzymującym się podjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr I/06/02 w załączeniu).

Ad 7.

Pan Przewodniczący przystąpił do realizacji punktu: „podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie powołania Sekretarza Powiatu Bielskiego” (projekt uchwały w załączeniu), oddając głos Staroście Bielskiemu. Starosta zgłosił wniosek o powołaniu na stanowisko Sekretarza Pana Ryszarda Anusiewicza. Pan Ryszard Anusiewicz wyraził zgodę na swoją kandydaturę.

Radny Zdzisław Tworkowski oznajmił, iż chce dowiedzieć się, jakie wykształcenie posiada kandydat na Sekretarza, ponieważ jest mu wiadomo, że Pan Anusiewicz ma wykształcenie średnie. Przypomniał, iż według przepisów ustawowych Sekretarz Powiatu powinien legitymować się wykształceniem wyższym. Starosta stwierdził, iż kandydat z całą pewnością posiada wykształcenie wyższe.

Innych uwag Radni nie zgłosili, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję, odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały, po czym poddał go pod głosowanie. Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 12 za, 6 przeciwnych oraz 0 wstrzymujących się podjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr I/07/02 w załączeniu).

Ad 8.

Pan Przewodniczący przystąpił do realizacji punktu: „Interpelacje Radnych, dyskusja, wolne wnioski”, zwracając się do Radnych o zabieranie głosu i podjęcie dyskusji. Radny Andrzej Charyton zwrócił uwagę na używanie przez Przewodniczącego zwrotu „przez” podczas odczytywania numerów uchwał. Zapytał, czy oznacza to dzielenie, czy też określenia „łamane”? Przewodniczący wyjaśnił, iż zwrot ten oznacza „łamane”, odczytując przykładowy numer uchwały.

Radny Zdzisław Tworkowski poprosił o wyjaśnienie, z czyjej inspiracji w pobliżu budynku, w którym toczą się obrady sesji, stoi przez cały dzień patrol policyjny. Jego zdaniem jest to sytuacja niedopuszczalna ze względu na liczne przypadki rozbojów i przestępstw w mieście, którym Policja nie jest w stanie zapobiegać, natomiast ma czas pilnować obrad sesji.

Komendant Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim Pan Eugeniusz Siegień poinformował, że w dniu dzisiejszym w godzinach nocnych w budynku, w którym toczą się obrady wybito kilka szyb. Pragnąc zapewnić spokojny przebieg obrad sesji podjął osobiście decyzję o zabezpieczeniu miejsca pracy Radnych przez patrol policyjny. Podkreślił, iż nie było to przez nikogo inspirowane, stanowiło wynik jego osobistej inicjatywy.

Radny Marek Łukaszewicz podziękował Panu Komendantowi za zaangażowanie i wyjaśnienie sytuacji. Złożył też gratulacje członkom Zarządu Powiatu w związku z ich wyborem oraz obiecał swoje wsparcie i pomoc w podejmowanych na rzecz powiatu działaniach.

Radny Zdzisław Tworkowski zwrócił się do Komendanta Policji z prośbą o powstrzymanie się od wysyłania patrolu policyjnego do pilnowania porządku pod budynkiem, w którym toczą się obrady sesji.

O głos poprosił Pan Józef Łagoda – mieszkaniec Bielska Podlaskiego, który ocenił minione 4 lata pracy Rady Powiatu i Zarządu jako bardzo udane, pełne sukcesów w budowie struktur samorządu i infrastruktury w powiecie. Obecna Rada Powiatu będzie w pełni korzystała z osiągnięć poprzednich władz. Nowym członkom Zarządu i Rady Powiatu życzył, aby nie zatracili tempa przemian, w jakim do tej pory dokonywano realizacji zadań.

Radny Mirosław Bałło zauważył, iż gminy położone na wschód od Bielska Podlaskiego nie odczuły tempa przemian, o których mówił jego przedmówca. Przeciwnie – gros środków lokowano w gminach zachodnich, pomijając pozostałe.

Radny Zdzisław Tworkowski ustosunkowując się do wypowiedzi Radnego Bałło stwierdził, że rzeczywiście – ma on rację. Jednakże przez 40 ostatnich lat całość inwestycji lokowano właśnie na wschodzie obecnego powiatu, działanie poprzedniego Zarządu Powiatu skierowane było więc po części na wyrównanie poziomu rozwoju wszystkich gmin. Obecnie niezadowoleni Radni będą mieli szansę na podjęcie inwestycji na wspomnianym terenie.

Radny Aleksander Gołąbiecki oznajmił, iż w sektorze drogownictwa pracuje już 44 lata i doskonale są mu znane wszystkie drogi w powiecie.  W gminach wschodnich wszystkie drogi są wyasfaltowane, natomiast na zachodzie powiatu pod tym względem panowała dosłownie pustynia. Przykładem zaniedbań i niechęci ze strony władz lewicowych do skupisk elektoratu prawicowego jest chociażby pomijanie w inwestycjach dzielnic Bielska Podlaskiego położonych za torami.

Radny Zdzisław Tworkowski podał inne przykłady faworyzowania przez władze elektoratu prawosławnego – np. ul. Jagiellońska w Bielsku Podlaskim jest pięknie wyasfaltowane, ale prowadzi w kierunku łąk, co stawia pod znakiem zapytania celowość zrealizowanej inwestycji. Ulica Białostocka – będąca bardzo ważną arterią komunikacyjną w mieście, nie posiada nawet wybudowanych chodników. Urzędnicy miejscy twierdzą, że mogą podjąć się modernizacji ulicy, ale po zapewnieniu partycypacji w kosztach ze strony władz wojewódzkich.

Radny Mirosław Bałło stwierdził, iż wyżej dokonane oceny celowości inwestycji drogowych i powodach ich lokalizacji nie powinny już być poddawane pod osąd. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, że Starostwo i Powiat Bielski to nie tylko samo miasto Bielsk, są to również pozostałe gminy.

Radna Raisa Rajecka zgłosiła wniosek formalny o zamknięcie dyskusji. Jej zdaniem powinna ona zakończyć się podziękowaniami dla ustępującego Starosty i Zarządu, nie zaś przepychankami słownymi, jakie w chwili obecnej miały miejsce.

Starosta Bielski Pan Sławomir Jerzy Snarski złożył podziękowania wszystkim Radnym minionej kadencji, poprzedniemu Staroście oraz członkom Zarządu Powiatu. Stwierdził, że istniejące w działalności powiatu problemy znikają, ale na ich miejsce pojawiają się nowe, praca władz samorządowych wymaga więc stałej uwagi i zaangażowania. Najważniejsze jest jednak traktowanie powiatu jako całości, bez faworyzowania jakichkolwiek gmin, społeczności czy środowisk. Ważną rolę pełnić tu będą wójtowie i burmistrzowie, których pozdrowił oraz zaprosił do intensywnej współpracy. Licząc na wspólną twórczą pracę i wsparcie poprosił też o krytykę poczynań władz powiatu, ale wyłącznie konstruktywną i pozbawioną emocji.

Dyskusja dobiegła końca, Radni nie zabierali głosu, Przewodniczący w związku z tym zakończył ją, dziękując Radnym i gościom za udział w sesji.

Ad 9

O godzinie 14.45 Przewodniczący Rady Powiatu dokonał zamknięcia obrad I sesji Rady.

Na tym protokół zakończono.

 

Protokołował:
Piotr Daniło

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2003-12-30

Data modyfikacji: 2003-12-30

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2003-12-30