Protokół XXVIII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 28 lutego 2005 r.

XXVIII sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Władysława Jagiełłę odbyła się w dniu 28 lutego 2005 roku w sali konferencyjnej budynku powiatu przy ulicy 11-go Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady XXVIII sesji rozpoczęły się o godzinie 10.05, zakończyły się o godzinie 11.55.

Obradom XXVIII sesji przewodniczył Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - radny Jerzy Iwańczuk.

Przewodniczący obrad otworzył obrady XXVIII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności (stanowiącą załącznik do protokołu) na 19 radnych uczestniczy w nich 18 radnych, zatem obrady są prawomocne.

Radny nieobecny to: Władysław Jagiełło.

Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w sesji udział wzięli:
1. Pani Bożena Zwolińska - Skarbnik Powiatu,
2. Pan Ryszard Anusiewicz - Sekretarz Powiatu,
3. Pan Wojciech Rusin - radca prawny,
4. Pani Bożena Łoś - z-ca dyrektora ds. logistyki Rejonowego Urzędu Poczty w Białymstoku,
5. Pan Witold Sysuła - Naczelnik Obwodowego Urzędu Poczty w Bielsku Podlaskim,
6. Marian Łuczaj - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego,
7. Pan Anatol Grzegorz Tymiński - Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim,
8. Pan Wojciech Kolandryk-Sadowski - Naczelnik Wydziału Gospodarowania Mieniem Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim,
9. Pan Bogdan Komarzewski - Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim,
10. Pan Leszek Aleksiejuk - Kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim,
11. Pan Ryszard Baranowski - Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

Sesję protokołowała Joanna Popławska.

Przewodniczący obrad poinformował radnych o przedstawionym porządku obrad, który radni otrzymali wraz z zaproszeniem, zwracając się z prośbą o zgłaszanie uwag i propozycji.

Radni nie zgłosili żadnych propozycji zmian do proponowanego porządku obrad sesji. Przewodniczący poddał więc porządek obrad pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 16 "za", 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła następujący porządek obrad XXVIII sesji Rady Powiatu:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XXVII sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Przyjęcie projektu odpowiedzi na skargę radnego Marka A. Łukaszewicza wniesioną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku na uchwałę nr XV/83/04 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 stycznia 2004 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości położonej w Bielsku Podlaskim przy ul. Mickiewicza 20 (druk nr 1).
7. Przyjęcie sprawozdania z rozpatrzenia skarg kierowanych do Zarządu Powiatu, Starosty Bielskiego oraz Sekretarza Powiatu w okresie od 01 stycznia 2004 roku do 31 grudnia 2004 roku (druk nr 2).
8. Przyjęcie sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Bielsku Podlaskim w 2004 roku (druk nr 3).
9. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany Regulaminu przyznawania stypendium dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Bielski (druk nr 4).
10. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie utworzenia Zaocznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych wchodzącej w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. K. Kluka w Rudce (druk nr 5).
11. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie utworzenia i określenia zasad funkcjonowania rachunku dochodów własnych jednostek budżetowych Powiatu Bielskiego (druk nr 6).
12. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego w 2005 roku (druk nr 7).
13. Zapoznanie się z rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Podlaskiego w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty (druk nr 8).
14. Interpelacje i zapytania radnych.
15. Wnioski i oświadczenia radnych.
16. Zamknięcie obrad.

Ad 4
Przewodniczący obrad przystąpił do realizacji punktu - Przyjęcie protokołu z XXVII sesji Rady Powiatu, który zgodnie z wymogami statutowymi wyłożony był wraz z załącznikami do wglądu w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Starostwa Powiatowego (pok. nr 309) na 7 dni przed sesją oraz w dniu dzisiejszym na sali obrad. Do ww. protokołu nie zostały wniesione uwagi na piśmie.

Przewodniczący obrad zwrócił się do radnych z pytaniem czy chcą zgłosić uwagi do protokołu. Radni nie zabierali głosu, w związku z tym Przewodniczący obrad zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał pod głosowanie projekt protokołu z XXVII sesji.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 12 "za" 0 przeciwnych i 6 wstrzymujących się przyjęła protokół z XXVII sesji Rady Powiatu.

Ad 5
Starosta Bielski - Sławomir Jerzy Snarski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 01 lutego do 28 lutego 2005 roku (sprawozdanie w załączeniu).

O godzinie 10.15 na obrady sesji przybył radny Władysław Jagiełło, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 19 radnych.

Przewodniczący obrad - Jerzy Iwańczuk podziękował Staroście Bielskiemu za przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym oraz zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do przedmiotowego sprawozdania.

Radni nie zgłosili żadnych uwag do treści przedmiotowego sprawozdania.
Rada Powiatu zapoznała się ze sprawozdaniem z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Ad 6

Przewodniczący obrad przystąpił do realizacji punktu - Przyjęcie projektu odpowiedzi na skargę radnego Marka A. Łukaszewicza wniesioną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku na uchwałę nr XV/83/04 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 stycznia 2004 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości położonej w Bielsku Podlaskim przy ul. Mickiewicza 20. (druk nr 1 w załączeniu).

Przewodniczący obrad poinformował, iż na stronie 2 przedmiotowego materiału nastąpił błąd pisarski. W zdaniu: "Choć w sferze interesu prawnego nadal istniał wyraźny zakaz, skarżący wziął - jako radny, udział w głosowaniu nad uchwałą nr 49/126/04 Rady Powiatu z dnia 30 stycznia 2004 r. w sprawie wyrażania zgody na zwolnienie z obowiązku zbycia w drodze przetargu przedmiotowej nieruchomości (wyciąg z protokołu sesji w załączeniu)." należy wpisać numer właściwej uchwały, tj.: uchwały nr XV/83/04.

Przewodniczący obrad zwrócił się z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do projektu odpowiedzi w przedmiotowej sprawie.

Pani Bożena Łoś - z-ca dyrektora ds. logistyki Rejonowego Urzędu Poczty w Białymstoku podziękowała za podjęcie działań, które umożliwiły PPUP "Poczta Polska" nabycie nieruchomości przy ul. Mickiewicza 20 w Bielsku Podlaskim. Pani Bożena Łoś poinformowała, iż została przyjęta dokumentacja projektowa jak również wydana została decyzja - pozwolenie na budowę. Na 2005 rok zagwarantowane są środki finansowe na ww. inwestycję. Wykonanie projektowanych prac do końca 2005 roku pozwoli na przeniesienie Obwodowego Urzędu Poczty w Bielsku Podlaskim do budynku przy ul. Mickiewicza 20 na początku 2006 roku.

Zmiana sieci logistycznej "Poczty Polskiej" w kraju polega na utworzeniu 14 centrów ekspedycyjno-rozdzielczych, dla których funkcje pomocnicze pełnić będą urzędy wykonujące zadania koncentracji i dekoncentracji przesyłek pocztowych. Właśnie takim urzędem pomocniczym ma być OUP w Bielsku Podlaskim.

O umieszczeniu Urzędu Pocztowego w Bielsku Podlaskim decydują warunki ekonomiczne, organizacyjne i logistyczne jak również położenie geograficzne. Przeniesienie ww. funkcji do Bielska Podlaskiego spowoduje ograniczenie funkcji rozdziału i ekspedycji w urzędach położonych na terenie powiatów: bielskiego, siemiatyckiego i hajnowskiego. Wstrzymanie działań związanych z lokalizacją punktu przeładunkowego w Bielsku Podlaskim spowoduje realną konieczność przeniesienia tego punktu w inne miejsce, prawdopodobnie do miasta Hajnówka. Natomiast pozostawienie tej funkcji w Bielsku Podlaskim pozwoli na zagospodarowanie znajdującego się w centrum miasta pustostanu budynku, utrzymanie aktualnego stanu zatrudnienia, a być może nawet pozwoli na jego zwiększenie.

"Poczta Polska" realizuje cele publiczne wynikające z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543, z późn. zm.). Art. 6 powyżej wskazanej ustawy w punktach 1 - 9 wskazuje, co jest celem publicznym w rozumieniu ustawy. Z art. 6 pkt. 10 ww. ustawy wynika, iż celami publicznymi w rozumieniu ustawy są także inne cele publiczne określone w odrębnych ustawach. PPUP "Poczta Polska" realizuje także cele publiczne wynikające z ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1991 r. nr 18, poz. 80 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska" (Dz. U. nr 106, poz. 675 z późn. zm.).

Rozstrzygnięcia Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz Sądu Rejonowego w Białymstoku potwierdziły publiczną misję działalności PPUP "Poczta Polska".

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż nie widzi zagrożenia dla zamierzeń inwestycyjnych "Poczty Polskiej" oraz nie wnosi o uchylenie aktu notarialnego. Złożona przez radnego skarga nie dotyczy umowy notarialnej, tylko wątpliwości natury prawnej. Radny zwrócił się z pytaniem - czy Pani Grażyna Łoś widzi zagrożenia dla inwestycji.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie trybu pracy nad projektem uchwały budżetowej. Starosta widząc wątpliwości co do strony prawnej ww. uchwały wszczął działania zmierzające do unieważnienia tej uchwały.

Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż w dniu 31 sierpnia 2004 r. Rada Powiatu podjęła uchwałę nr XXII/131/04 w sprawie trybu pracy nad projektem uchwały budżetowej. W § 10 ust. 1 pkt 5 ww. uchwały Rada Powiatu, ustalając porządek uchwalenia budżetu, wprowadziła "głosowanie nad zgłoszonymi przez Komisje Rady wnioskami, nie zaakceptowanymi przez Zarząd". Starosta przesłał do Regionalnej Izby Obrachunkowej opinię radcy prawnego, stwierdzającą niezgodność ww. zapisu z przepisami ustawy o samorządzie powiatowym i ustawy o finansach publicznych. RIO po rozpatrzeniu w postępowaniu nadzorczym ww. uchwały uznało, iż została ona podjęta z istotnym naruszeniem prawa i w związku z tym stwierdzono jej nieważność w części dotyczącej zapisów § 10 ust. 1 pkt 5.

Starosta poinformował, iż od chwili przejęcia przedmiotowej nieruchomości podejmowane były przez Zarząd Powiatu starania o jej zagospodarowanie w całości poprzez oddanie w najem lub dzierżawę, bądź też sprzedaż. Zainteresowanie nieruchomością położoną w Bielsku Podlaskim przy ul. Mickiewicza 20 wyraziło Państwowe Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej "Poczta Polska". Przedmiotowa nieruchomość została sprzedana za cenę przewyższającą wartość szacunkową ustaloną przez rzeczoznawcę majątkowego.

Uchylenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny części uchwały nr XV/83/04 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 stycznia 2004 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości położonej w Bielsku Podlaskim przy ul. Mickiewicza 20, spowoduje konieczność podjęcia innych działań w przedmiotowej sprawie i będzie wiązało się z poniesieniem daleko idących konsekwencji.

Skarżący - radny Marek A. Łukaszewicz, w istniejącym stanie faktycznym nie legitymuje się interesem prawnym do wniesienia skargi co skutkuje jednocześnie brakiem przymiotu strony postępowania (legitymacji czynnej) do występowania w przedmiotowej sprawie. Radny Marek A. Łukaszewicz głosował "za" podjęciem uchwały w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości położonej w Bielsku Podlaskim przy ul. Mickiewicza 20.

Starosta zgłosił wniosek - o przyjęcie zaproponowanego przez Zarząd Powiatu projektu odpowiedzi na skargę radnego Marka A. Łukaszewicza wniesioną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku na uchwałę nr XV/83/04 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 stycznia 2004 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości położonej w Bielsku Podlaskim przy ul. Mickiewicza 20.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z pytaniem - dlaczego nie otrzymał adresowanego do Rady Powiatu Bielskiego orzeczenia Wojewody Podlaskiego z dnia 13 lutego 2004 roku w przedmiotowej sprawie w normalnym trybie oraz kto ponosi winę za ww. sytuację.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż otrzymał materiał sesyjny (projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości położonej w Bielsku Podlaskim przy ul. Mickiewicza 20), który zgodnie ze Statutem Powiatu nie naruszał przepisów prawa, co zostało potwierdzone przez radcę prawnego. W świetle powyższego radny wziął udział w głosowaniu i głosował "za" przekazaniem nieruchomości dla "Poczty Polskiej" w bezprzetargowym trybie.

Radny poinformował, iż zapoznał się z kilkoma wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego (dot. art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami).

Zdaniem radnego w uzasadnieniu projektu odpowiedzi na skargę nie ma zapisu broniącego przedmiotowej uchwały. Dzisiejsza dyskusja pokazuje, iż Rada Powiatu podejmując uchwałę w przedmiotowej sprawie zadziałała niezgodnie z prawem.

Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż w projekcie odpowiedzi na skargę zostało podniesione, iż skarżący tj. Marek A. Łukaszewicz nie miał tytułu prawnego do złożenia skargi. Nieruchomość położona przy ul. Mickiewicz 20 w Bielsku Podlaskim została przekazana na realizację celu publicznego w zakresie usług pocztowych świadczonych przez PPUP "Poczta Polska". Radny Łukaszewicz w złożonej do WSA skardze wskazuje między innymi, iż określenie w § 1 uchwały przeznaczenia nieruchomości na realizację celu publicznego w zakresie usług pocztowych, świadczonych przez PPUP "Poczta Polska" jest sprzeczne z funkcją tego terenu określoną w planie zagospodarowania przestrzennego dla miasta Bielsk Podlaski, przyjętym uchwałą nr VIII/39/94 z dnia 9 listopada 1994 roku. Starosta odnosząc się do powyższego wyjaśnił, iż radny powołał się na ww. plan, który utracił moc obowiązującą z dniem 31 grudnia 2003 roku.

Wojewoda Podlaski po rozpatrzeniu przedmiotowej uchwały odstąpił od stwierdzenia jej nieważności, oraz wskazał na nieistotne naruszenia prawa. Wojewoda Podlaski zauważył, iż nieruchomość przy ul. Mickiewicza 20 w Bielsku Podlaskim została przez Radę Powiatu sprzedana za kwotę wyższą niż kwota ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego oraz, że cenę sprzedaży ustaliła Rada a nie Zarząd Powiatu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz ponownie zwrócił się z pytaniem - dlaczego adresowane do Rady Powiatu orzeczenie Wojewody Podlaskiego nie zostało Radzie Powiatu przekazane.

Przewodniczący Rady Powiatu - radny Władysław Jagiełło wyjaśnił, iż Wojewoda Podlaski wskazał na nieistotne naruszenie prawa w uchwale nr XV/83/04 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 stycznia 2004 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości położonej w Bielsku Podlaskim przy ul. Mickiewicza 20, które nie skutkuje stwierdzeniem nieważności ww. uchwały.

Zablokowanie działań związanych z utworzeniem punktu koncentracji i dekoncentracji przesyłek pocztowych w Bielsku Podlaskim może spowodować, iż kolejna instytucja przeniesie swoją siedzibę do sąsiedniego powiatu.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż Rada Powiatu na sesji w dniu dzisiejszym powinna przyjąć przygotowany przez Zarząd Powiatu projekt odpowiedzi w przedmiotowej sprawie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zauważył, iż w porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Powiatu został ujęty punkt 13 o treści: "Zapoznanie się z rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Podlaskiego w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty", natomiast rozstrzygnięcie Wojewody Podlaskiego w sprawie przedmiotowej uchwały nie zostało radnym przekazane.

Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż konieczne jest rozwianie wątpliwości. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami dysponowanie nieruchomościami należy do kompetencji Wójtów, Burmistrzów, Zarządów. Radnych interesuje przestrzeganie przepisów prawa. Radny zauważył, iż orzeczenia SKO jak również orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego są różne w tym temacie.

Radny Roch A. Charyton przypomniał, iż kilka miesięcy wcześniej zgłaszał interpelację w sprawie pozbawienia pod presją pracowników SP ZOZ w Bielsku Podlaskim wynikających z ustawy, podwyżki tzw. "203", a także rozwiązania umów a następnie ich ponownego zawarcia celem pozbawienia "203". Pani dyrektor SP ZOZ wyjaśniła, iż umowy były zawierane zgodnie z kodeksem pracy. Natomiast ostatnio w prasie pojawiła się informacja o mobbingu pielęgniarek zatrudnionych w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - radny Bazyli Leszczyński zwrócił się z pytaniem do radcy prawnego - jakie są skutki przyjęcia stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Radca Prawny - Wojciech Rusin wyjaśnił, iż przyznanie przez Radę Powiatu racji radnemu Łukaszewiczowi, mogłoby spowodować uchylenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny uchwały Rady Powiatu w ww. sprawie.

Wicestarosta Piotr Bożko wyjaśnił, iż radny Łukaszewicz składając skargę wskazał, iż istotnym naruszeniem prawa jest potraktowanie celu publicznego w zakresie usług pocztowych, świadczonych przez PPUP "Poczta Polska" jako podstawy do podjęcia uchwały w przedmiotowej sprawie. Wojewoda Podlaski nie uchylił uchwały nr XV/83/04 Rady Powiatu z dnia 30 stycznia 2004 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości położonej w Bielsku Podlaskim przy ul. Mickiewicza 20, wskazał natomiast na nieistotne naruszenia prawa.

Pani Bożena Łoś - z-ca dyrektora ds. logistyki Rejonowego Urzędu Poczty w Białymstoku poinformowała, iż zapewnienie w planie inwestycyjnym środków nie daje całkowitej gwarancji na ich wykorzystanie. Zamieszanie wokół inwestycji może opóźnić a nawet zablokować przyznane fundusze na jej przeprowadzenie. Poczta Polska realizuje cel publiczny, jakim jest działalność przedsiębiorstwa o charakterze użyteczności publicznej.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk odnosząc się do powyższej wypowiedzi poinformowała, iż obowiązkiem Rady Powiatu jest udzielenie odpowiedzi na wezwanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Radna zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie jakie konsekwencje grożą Radzie Powiatu, jeżeli odpowiedź na wezwanie WSA nie zostanie udzielona. Zdaniem radnej ostateczne rozstrzygnięcie należy do kompetencji WSA, a nie do Rady Powiatu.

Radca Prawny - Wojciech Rusin wyjaśnił, iż nie udzielenie odpowiedzi na skargę w przedmiotowej sprawie oznaczać będzie nie podjęcie obrony we własnej sprawie.

Radni nie zgłosili kolejnych uwag do treści projektu przedmiotowego materiału. W związku z powyższym Przewodniczący obrad zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał przedmiotową informację z ww. zmianą numeru uchwały na stronie 2 materiału, pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 11 "za", 0 przeciwnych i 6 wstrzymujących się (radni: Roch A. Charyton oraz Mirosław Bałło nieobecni na sali obrad w czasie głosowania) przyjęła odpowiedź na skargę radnego Marka A. Łukaszewicza wniesioną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku na uchwałę nr XV/83/04 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 stycznia 2004 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości położonej w Bielsku Podlaskim przy ul. Mickiewicza 20 (przedmiotowy materiał w załączeniu).

Ad 7

Przewodniczący obrad przystąpił do realizacji punktu - Przyjęcie sprawozdania z rozpatrzenia skarg kierowanych do Zarządu Powiatu, Starosty Bielskiego oraz Sekretarza Powiatu w okresie od 01 stycznia 2004 roku do 31 grudnia 2004 roku (druk nr 2 w załączeniu).

Przewodniczący obrad zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do przedmiotowej informacji. Radni nie zgłosili żadnych uwag, w związku z tym Przewodniczący obrad poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 12 "za", 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się (trzech radnych nieobecnych na sali obrad podczas głosowania) przyjęła sprawozdanie z rozpatrzenia skarg kierowanych do Zarządu Powiatu, Starosty Bielskiego oraz Sekretarza Powiatu w okresie od 01 stycznia 2004 roku do 31 grudnia 2004 roku.

Ad 8

Przewodniczący obrad przystąpił do realizacji punktu - Przyjęcie sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Bielsku Podlaskim w 2004 roku (druk nr 3 w załączeniu).

Radni nie zgłosili żadnych uwag do przedmiotowej informacji. W związku z tym Przewodniczący obrad poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 16 "za", 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się (dwóch radnych nieobecnych na sali obrad podczas głosowania) przyjęła sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Bielsku Podlaskim w 2004 roku.

Ad 9

Przewodniczący obrad przystąpił do realizacji punktu - Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany Regulaminu przyznawania stypendium dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Bielski (druk nr 4 w załączeniu).

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił wniosek Komisji dotyczący przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Przewodniczący obrad zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie. Radni nie zgłosili żadnych uwag, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 16 "za", 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się podjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XXVIII/167/05 w załączeniu).

O godzinie 11.10 Przewodniczący obrad ogłosił 15-minutową przerwę w posiedzeniu sesji.

Ad 10

Po wznowieniu obrad Przewodniczący obrad przystąpił do realizacji punktu - Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie utworzenia Zaocznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych wchodzącej w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. K. Kluka w Rudce (druk nr 5 w załączeniu).

Przewodniczący obrad zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do przedmiotowej informacji.

Radni nie zgłosili żadnych uwag, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 18 "za", 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się podjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XXVIII/168/05 w załączeniu).

Ad 11

Przewodniczący obrad przystąpił do realizacji punktu - Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie utworzenia i określenia zasad funkcjonowania rachunku dochodów własnych jednostek budżetowych Powiatu Bielskiego (druk nr 6 w załączeniu).

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił wniosek Komisji dotyczący przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Starosta zgłosił wniosek o przyjęcie projektu uchwały w przedmiotowej sprawie w wersji zaproponowanej przez Zarząd Powiatu.

Przewodniczący obrad zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do przedmiotowej informacji. Radni nie zgłosili żadnych uwag, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 "za", 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się podjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XXVIII/169/05 w załączeniu).

Ad 12

Przewodniczący obrad przystąpił do realizacji kolejnego punktu - Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego w 2005 roku (druk nr 7 w załączeniu).

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił wniosek Komisji dotyczący przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Przewodniczący obrad zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż projekt uchwały w przedmiotowej sprawie zawiera merytoryczne i rachunkowe błędy. Radny na posiedzeniu Komisji zapoznał się z zawartą z Wojewodą Podlaskim umową w sprawie dofinansowania zadań inwestycyjnych, tj. drogi Olszewo - Boćki oraz ul. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim. W umowie przewidziana została dotacja 10% kosztów inwestycji z budżetu państwa na ul. Mickiewicza oraz na drogę Olszewo - Boćki, natomiast w załączniku nr 3 do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie ww. dotacja nie została uwzględniona. Radny zwrócił się z pytaniem - czy dotacja została wskazana w środkach własnych powiatu czy też w środkach zagranicznych. Zdaniem radnego uzyskana dotacja powinna zostać zapisana w kolumnie 7: "środki z budżetu państwa" załącznika nr 3 do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż w podpisanej z Wojewodą Podlaskim umowie na dofinansowanie ul. Mickiewicza nie została wskazana dotacja - 10% kosztów inwestycji z budżetu państwa.

Skarbnik Powiatu - Pani Bożena Zwolińska wyjaśniła, iż kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na podstawie zawartej z Wojewodą Podlaskim umowy na ul. Mickiewicza wynosi 2.013.957,75 zł. Nadal trwa porządkowanie spraw związanych ze wskazaniem czy dofinansowanie ww. kwotą pochodzi ze środków budżetu państwa czy też ze środków zagranicznych. W kolumnie 8 załącznika nr 3 do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie wskazano środki własne na realizację danej inwestycji, natomiast w kolumnie 10 - środki pochodzące ze źródeł zagranicznych.

Pan Leszek Aleksiejuk - Kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim wyjaśnił, iż w umowie na ul. Mickiewicza nie zapisano 10% dofinansowania z rezerwy budżetu państwa. W umowie tej wskazano na 25% udział środków własnych w realizacji inwestycji oraz 75% dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. 10% dofinansowanie z budżetu państwa zostało zapisane w umowie na drogę Olszewo - Boćki.

Radni nie zgłosili kolejnych uwag, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 13 "za", 0 przeciwnych i 6 wstrzymujących się podjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XXVIII/170/05 w załączeniu).

Ad 13

Przewodniczący obrad przystąpił do realizacji punktu - Zapoznanie się z rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Podlaskiego w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty (druk nr 8 w załączeniu).

Przewodniczący obrad zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do przedmiotowej informacji.

Radni nie zgłosili żadnych uwag.

Rada Powiatu zapoznała się z rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Podlaskiego w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty.

Ad 14

Przewodniczący obrad - przystąpił do realizacji punktu - Interpelacje i zapytania radnych. Następnie Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie interpelacji.

Radny Zdzisław Tworkowski przypomniał, iż nie otrzymał odpowiedzi na interpelację zgłoszoną na sesji w m-cu grudniu 2004 r., potwierdzonej na piśmie w dniu 20.01.2005 r. Radny zgłaszając interpelację prosił o podanie miesięcznych kosztów utrzymania komórek służbowych (od listopada 2003 r. do końca grudnia 2004 r.), natomiast w odpowiedzi zostały podane średnie miesięczne koszty rozmów telefonicznych z aparatów komórkowych.

Przewodniczący obrad zwrócił się z wnioskiem do Zarządu Powiatu o udzielenie odpowiedzi na interpelację radnego Zdzisława Tworkowskiego.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż informacja dot. kosztów utrzymania komórek służbowych w rozbiciu na każdy miesiąc zostanie radnemu Tworkowskiemu udzielona.

Radny Roch Andrzej Charyton zgłosił wątpliwości do uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków Powiatu Bielskiego w 2005 roku. Dodanie kwoty zapisanej jako plan dochodów ogółem - 38.260.949, do źródeł pokrycia deficytu budżetu powiatu w kwocie 2.907.362 zł nie jest równe z planem wydatków ogółem, który wynosi 40.373.421 zł.

Pani Bożena Zwolińska - Skarbnik Powiatu udzieliła wyjaśnień na pytanie radnego Charytona.

Radni nie zgłosili kolejnych interpelacji, w związku z czym Przewodniczący obrad zamknął dyskusję w tym punkcie porządku obrad sesji.

Ad 15

Przewodniczący obrad przystąpił do realizacji punktu - Wnioski i oświadczenia radnych.

Radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się z pytaniem - dlaczego wniosek do Sejmiku Województwa Podlaskiego, który Rada Powiatu otrzymała do wiadomości nie został przygotowany i złożony podczas opracowywania budżetu Województwa Podlaskiego, a dopiero po jego przyjęciu. Radny zwrócił się także do wnioskodawców ww. pisma z pytaniem - czy droga wojewódzka Topczewo - Hodyszewo została ujęta w planie inwestycyjnym budżetu Województwa Podlaskiego na 2005 rok.

Od godziny 11.45 obradom sesji przewodniczy radny Władysław Jagiełło - Przewodniczący Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż wniosek do Sejmiku Województwa Podlaskiego o ujęcie w planie inwestycyjnym budżetu Województwa Podlaskiego zadania drogowego dotyczącego dokończenia modernizacji drogi wojewódzkiej nr 659 Topczewo - Hodyszewo został sporządzony po uzyskaniu niezbędnych informacji przez służby Starostwa. Podczas sporządzenia ww. wniosku nie było ostatecznego rozstrzygnięcia czy powyższe zadanie zostanie w budżecie Województwa Podlaskiego zapisane.

Przewodniczący przypomniał, iż radni otrzymali kopię rozstrzygnięcia Wojewody Podlaskiego z dnia 13 lutego 2004 r. w sprawie uchwały nr XV/83/04 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 stycznia 2004 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości położonej w Bielsku Podlaskim przy ul. Mickiewicza 20 wraz z materiałami sesyjnymi na dzisiejszą sesję Rady Powiatu, natomiast oryginał ww. rozstrzygnięcia znajduje się w Wydziale Gospodarowania Mieniem Starostwa Powiatowego.

Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, iż zgodnie z § 17 ust. 5 Statutu Powiatu opuszczenie sesji przez radnego przed jej zamknięciem lub przerwaniem wymaga zgody przewodniczącego obrad. Opuszczanie sesji przez radnego bez zgody przewodniczącego obrad zgodnie z § 17 ust. 6 Statutu Powiatu będzie od następnej sesji powodowało potracenie części diety.

Zgodnie z § 31 ust. 1 Statutu Powiatu radni obecni na sesji mają obowiązek brać udział w głosowaniu, natomiast nie wszyscy radni w głosowaniu biorą udział. W związku z powyższym Przewodniczący zwrócił się z prośbą o wskazywanie w protokołach sesji, tych radnych którzy nie biorą udziału w głosowaniu.

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z także z prośbą o opracowanie definicji interpelacji, wniosku, zapytania.

Kolejnych wniosków nie zgłoszono.

Ad 16

Porządek obrad został wyczerpany. W związku z tym Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło podziękował wszystkim obecnym za udział w sesji, po czym o godzinie 11.55 zamknął posiedzenie XXVIII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Joanna Popławska.

 

Władysław Jagiełło
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Rafał Miller

Wprowadzający: Rafał Miller

Data wprowadzenia: 2005-04-05

Data modyfikacji: 2005-04-05

Opublikował: Rafał Miller

Data publikacji: 2005-04-05