Protokół XLIV z dnia 30 sierpnia 2006 r.

Protokół XLIV sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 sierpnia 2006 r.

XLIV sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Władysława Jagiełłę odbyła się w dniu 30 sierpnia 2006 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy ulicy 11 Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady XLIV sesji rozpoczęły się o godzinie 10.00, zakończyły o godzinie 12.20.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył obrady XLIV sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności w obradach sesji uczestniczy 13 radnych, zatem obrady są prawomocne (lista obecności w załączeniu). Nieobecny radny Aleksander Gołąbiecki.

W chwili rozpoczęcia obrad sesji nieobecni byli: radny Roch Andrzej Charyton, radny Bazyli Leszczyński, radny Marek Malinowski, radny Zbigniew Jan Szpakowski, radny Zdzisław Tworkowski.

Ponadto na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w sesji wzięli udział (lista gości w załączeniu):
1. Pani Ewa Czerwińska – Radca Prawny,
2. Pani Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu,
3. Pan Ryszard Anusiewicz – Sekretarz Powiatu,
4. Pan Anatol Grzegorz Tymiński – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim,
5. Pan Ryszard Baranowski – Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Bielsku Podlaskim,
6. Pan Leszek Aleksiejuk – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim,
7. Pan Wojciech Kolandryk-Sadowski – Naczelnik Wydziału Gospodarowania Mieniem Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.

O godzinie 10.03 na salę obrad przybył radny Marek Malinowski. W obradach XLIV sesji Rady Powiatu uczestniczyło 14 radnych.

Sesję protokołowała Joanna Popławska.

Przewodniczący Rady Powiatu powitał wszystkich obecnych oraz poinformował o propozycji porządku obrad, którą radni otrzymali wraz z zaproszeniem. Następnie przypomniał, iż na poprzedniej sesji Rady Powiatu Komisja Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska, otrzymała od Rady Powiatu upoważnienie do rozpatrzenia skargi Pana Leona Grajewskiego w części dotyczącej zarzutów działania Starosty Bielskiego. Po rozpatrzeniu skargi Pana Leona Grajewskiego, skierowanej do Wojewody Podlaskiego w Białymstoku Wydział Prawny i Nadzoru nr PN.III.ST.0554-38/06 z dnia 07 czerwca 2006 r. do wyjaśnienia w części dotyczącej zarzutów działania Starosty Bielskiego, Komisja Rolnictwa przedłożyła Radzie Powiatu projekt uchwały Rady Powiatu uznającej skargę za bezzasadną – celem podjęcia. Wobec powyższego Przewodniczący zaproponował wprowadzenie do proponowanego porządku obrad sesji punktu 10 o treści: „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie skargi dotyczącej działalności Starosty Bielskiego”.

Radni nie wnieśli żadnych uwag do ww. wniosku, w związku z czym Przewodniczący poddał go pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 13 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się (w obecności 14 radnych) przyjęła ww. wniosek, tym samym proponowany porządek obrad został rozszerzony o punkt 10 o treści: „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie skargi dotyczącej działalności Starosty Bielskiego”.

Następnie Przewodniczący poprosił o zgłaszanie kolejnych uwag i propozycji do przedstawionego porządku obrad sesji.

Radni nie zgłosili żadnych uwag i wniosków do proponowanego porządku obrad sesji, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i zarządził głosowanie nad przyjęciem porządku obrad.

W wyniku głosowania jawnego, stosunkiem głosów: 13 „za”, przy braku głosów przeciwnych i 1 wstrzymującym się (w obecności 14 radnych), przyjęty został następujący porządek obrad XLIV sesji Rady Powiatu:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XLIII sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Przyjęcie sprawozdań z działalności komisji stałych i Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w I półroczu 2006 r.
7. Informacja o ważniejszych osiągnięciach szkół i placówek oświatowych w roku szkolnym 2005/2006 oraz przygotowaniu do roku szkolnego 2006/2007. (druk nr 1)
8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia warunków pracy i płacy Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Bielsku Podlaskim. (druk nr 2)
9. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2006 rok. (druk nr 3)
10. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie skargi dotyczącej działalności Starosty Bielskiego.
11. Interpelacje i zapytania radnych.
12. Wnioski i oświadczenia radnych.
13. Sprawy różne.
14. Zamknięcie obrad.

Ad 4.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło oznajmił, iż zgodnie z wymogami statutowymi protokół obrad XLIII sesji Rady Powiatu z dnia 29 czerwca 2006 r. był wyłożony do wglądu wraz z załącznikami w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Starostwa Powiatowego (pok. nr 309) oraz w dniu dzisiejszym na sali obrad. Do protokołu nie zostały wniesione uwagi na piśmie.

W dniu dzisiejszym radni także nie zgłosili żadnych uwag i zastrzeżeń do protokołu, wobec czego Przewodniczący zamknął dyskusję i zarządził głosowanie nad jego przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 12 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się (w obecności 14 radnych) przyjęła protokół XLIII sesji.

Ad 5.

O godzinie 10.05 na salę obrad przybył radny Roch Andrzej Charyton, o godzinie 10.10 radni: Bazyli Leszczyński, Zdzisław Tworkowski oraz Zbigniew Jan Szpakowski. W obradach XLIV sesji Rady Powiatu uczestniczyło 18 radnych.

Przewodniczący obrad poprosił Zarząd o złożenie sprawozdania.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 30 czerwca do 30 sierpnia 2006 roku (sprawozdanie w załączeniu).

Następnie Przewodniczący obrad zwrócił się z prośbą o zgłaszanie uwag do sprawozdania.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz podziękował Staroście za udzielenie pisemnych odpowiedzi na zgłaszane przez radnego interpelacje. Następnie zwrócił się z prośbą o bardziej szczegółowe wyjaśnienie następujących kwestii:

1. Czy Wicestarosta nie rozumie obowiązującego prawa, jest niekompetentny w sprawie, skoro Zarząd Powiatu po rozpatrzeniu wniosku Wicestarosty Bielskiego w sprawie możliwości dofinansowania działalności Dziecięcej Grupy Nieobozowej Akcji Letniej przy OSP w Niewinie Borowym uznał, iż udzielenie wsparcia finansowego jest niezgodne z prawem?

2. Czy Powiat ma jakieś prawa do suszarni znajdującej się w podpiwniczeniu budynku wspólnoty mieszkaniowej przy ul. 11 Listopada w Bielsku Podlaskim? Dlaczego to Zarząd Powiatu podjął decyzję o ustaleniu lokalizacji węzła cieplnego skoro suszarnia znajduje się w budynku wspólnoty mieszkaniowej?

3. Czego dotyczy sprawa rozstrzygana przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie ze skargi Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski (o jaki spór chodzi, o jaką nieruchomość)?

4. Wyjaśnienie powodów odwołania Pani Katarzyny Małgorzaty Pacewicz ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych.

5. Udzielenie radnemu pisemnego wyjaśnienia czy Zarząd Powiatu, bądź dyrekcja SP ZOZ rozpatrywała sprawę złożenia wniosku o dodatkową pożyczkę, zgodnie z nowelizacją ustawy o restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej? Jeżeli został złożony wniosek to na jaką kwotę, jeżeli wniosek nie został złożony – to podanie powodów niezłożenia wniosku. Radny poinformował, iż termin złożenia ww. wniosku upływa z dniem 01 września 2006 roku. Z przedmiotowego sprawozdania wynika, iż Zarząd Powiatu nie rozpatrywał takiego wniosku, być może więc wniosek został złożony przez dyrekcję bez wiedzy Zarządu Powiatu.

Starosta Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do powyższej wypowiedzi wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu jest ciałem kolegialnym, wspólnie dyskutuje, podejmuje decyzje. Zarząd Powiatu wspiera wiele inicjatyw zgłoszonych przez stowarzyszenia. Wsparcie przyznawane jest zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wszystkie wnioski, w tym też te rozpatrzone negatywnie wcześniej są kierowane do Zarządu Powiatu przez odpowiedzialnych merytorycznie członków Zarządu.

Ze względu na planowaną budowę hali sportowej oraz modernizację I LO, Zarząd Powiatu wyraził zgodę na zlokalizowanie węzła cieplnego w pomieszczeniu suszarni znajdującej się w podpiwniczeniu budynku wspólnoty przy ul. 11 Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Zarząd Powiatu, będąc członkiem wspólnoty mieszkaniowej, po dopełnieniu wszystkich formalności uzyskał zgodę wspólnoty na umieszczenie ww. węzła cieplnego.

Starosta poinformował, iż Pani Pacewicz złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych ze względu na stan zdrowia. Zarząd Powiatu doceniając dotychczasowe osiągnięcia Pani Pacewicz przyjął jej rezygnację, powierzając pełnienie obowiązków dyrektora Panu Andrzejowi Walio. Na najbliższym posiedzeniu Zarząd Powiatu rozpatrzy wniosek dotyczący ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim.

Starosta wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu nie rozpatrywał wniosku o udzielenie pomocy szpitalowi bielskiemu. Starosta nie posiada szczegółowych informacji w tym temacie.

Odnośnie złożonej do WSA skargi, Starosta poprosił o udzielenie bardziej szczegółowych informacji przez Wicestarostę, bezpośrednio nadzorującego tą sprawę. Skarga dotyczy nieruchomości I LO przy ul. 11 Listopada.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż radnemu wystarczy informacja Starosty dotycząca skargi. Następnie radny zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie na piśmie informacji dotyczącej udzielenia szpitalowi pożyczki.

Starosta poprosił o skonkretyzowanie ww. pytania.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2006 roku o zmianie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej termin złożenia wniosku upływa z dniem 01 września 2006 roku. Zgodnie z ustawą jest możliwość uzyskania pożyczki, która po spłaceniu 30% należności głównej z tytułu pożyczki, pozostała kwota pożyczki ulega umorzeniu. Cytowana powyżej ustawa weszła w życie 1 sierpnia 2006 roku, tym samym na złożenie wniosku jest tylko miesiąc. Radny wyraził zdziwienie tym, że Starosta nie wie, o co chodzi. Zapytał także o to czy szpital skorzystał z pożyczki, czy w rozumieniu tej ustawy szpital mógł z pożyczki skorzystać?

Starosta zauważył, iż składając wnioski należy je dokładnie precyzować. Poinformował także, iż radny otrzyma odpowiedź na zgłoszony wniosek.

Radny Zdzisław Tworkowski odnosząc się do informacji o podwyżkach dla lekarzy SP ZOZ w Bielsku Podlaskim, zwrócił się z pytaniem jakiego rzędu kwoty przewiduje się podwyżki lekarzom na poszczególnych specjalizacjach. Przypomniał także, iż z powodu braku lekarzy w szpitalu bielskim pacjenci kierowani byli do szpitala w Hajnówce bądź Siemiatyczach.

Odnosząc się do zabezpieczenia środków na wydanie folderu oraz organizację seminarium polsko-białoruskiego radny Zdzisław Tworkowski, zaproponował, aby Zarząd Powiatu zastanowił się nad przekazaniem części zabezpieczonej na ww. cel kwoty na odbudowę krzyży na cmentarzu w Grodnie. Następnie zwracając się do Przewodniczącego Rady Powiatu – „redaktora naczelnego” rezolucji w sprawie prześladowań Polaków na Białorusi – poprosił go o sporządzenie rezolucji na temat wydarzeń w Grodnie.

Przewodniczący poinformował, iż opracuje tekst rezolucji po zleceniu jej opracowania przez „Nasze Podlasie”. Radni Prawicy Samorządowej Jedność tekst rezolucji mogą natomiast opracować we własnym zakresie, nie mają bowiem uprawnień do zobowiązywania kogokolwiek spoza ich klubu.

Wicestarosta Piotr Bożko wyjaśnił, iż pochodząca z części kontraktu zawartego z NFZ kwota podwyżek nie jest jeszcze znana. Sposób przeliczania środków na podwyżki dla lekarzy jest inny niż deklaracje prasowe. Lekarze mają informację, iż od 1 października br. podwyżka nastąpi w wysokości 30%. Ustawa z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcy na wzrost wynagrodzeń wprowadza wskaźniki, które określają ogólnie udział kosztów pracy w kosztach poszczególnych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej w umowach wykonanych w 2005 roku. Dla lecznictwa szpitalnego wskaźnik ten wynosi 0,56. Realna kwota podwyżek będzie wynosiła około 24-25%. Będzie więc brakowało około 5-6%. Rozmowy dotyczące konkretnych kwot odbędą się na początku września br. Ponadto Pani dyrektor SP ZOZ poinformowała, iż na rozmowach z załogą zaproponowała, aby algorytm podziału podwyżki przyjąć wspólnie z załogą, aby to załoga i związki zawodowe zadecydowały, w jaki sposób kwotę podzielić: w sposób procentowy, równo dla wszystkich, czy też zależnie od stażu pracy. Wysokość kwoty nie zależy od dyrekcji szpitala, ale od dyrekcji NFZ.

Środki na wydanie albumu pochodzą z funduszy Unii Europejskiej, z programu Interreg III/A, gdzie został złożony wniosek do Euroregionu Puszcza Białowieska. Powiat otrzymał środki w wysokości 67.500 zł, z czego 10% stanowią środki pochodzące z budżetu państwa, natomiast udział Powiatu Bielskiego wynosi 15%. Wicestarosta przypomniał, iż Rada Powiatu wyraziła zgodę na podjęcie współpracy z miastem Wysokie (Białoruś) poprzez przystąpienie do realizacji ww. projektu podejmując uchwałę na sesji w miesiącu marcu br.

Wicestarosta wyjaśnił, iż jego wniosek dotyczący dofinansowania działalności Dziecięcej Grupy Nieobozowej Akcji Letniej OSP w Niewinie Borowym był taki jak rozstrzygniecie Zarządu Powiatu.

Odnosząc się do wypowiedzi radnego Łukaszewicza dotyczącej niezrozumienia wypowiedzi Wicestarosty w sprawie dofinansowania, Przewodniczący wyjaśnił, iż skierowany do Zarządu Powiatu wniosek został zaopiniowany negatywnie, czyli identycznie jak rozstrzygniecie Zarządu w rozpatrywanej kwestii.

Radny Roch Andrzej Charyton zauważył, iż w tej kadencji kilkakrotnie wnioskował o przyznanie środków. Wracając do dyskusji dotyczącej ww. dofinansowania, radny zauważył, iż organizatorzy Dziecięcej Grupy Nieobozowej Akcji Letniej przy OSP w Niewinie Borowym, otrzymali informację o braku możliwości dofinansowania zadania ze względu na nie przystąpienie do otwartego konkursu ofert. Radny zapytał, dlaczego organizacje z Brańska takiej odpowiedzi nie otrzymały? W rozpatrywanym sprawozdaniu jest także informacja o tym, iż MOSiR nie otrzymał dofinansowania ze względu na wydatkowanie środków przeznaczonych w 2006 roku na wspieranie zdań publicznych. Radny zwrócił się z prośbą o udzielnie mu na sesji w dniu dzisiejszym, ewentualnie na piśmie w terminie późniejszym informacji dotyczącej sposobu, w jaki zostały rozdysponowane środki na wspieranie zadań publicznych realizowanych zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (na jakie cele przyznano środki, jakie organizacje skorzystały z tych środków).

Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, iż na jednej z poprzednich sesji Rada Powiatu podjęła decyzję o przyznaniu w 2006 roku środków w wysokości 20 tys. zł na wspieranie zadań publicznych Powiatu Bielskiego realizowanych zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Starosta wyjaśnił, iż radny Charyton jako sekretarz Miasta Brańsk powinien znać zasady dysponowania środkami na wspieranie zadań publicznych. Rada Powiatu zatwierdziła wysokość środków, które zostały przyznane na wspieranie zadań publicznych. Następnie ogłoszono konkurs oraz rozpatrzono zgłoszone wnioski. Wszyscy wnioskodawcy uzyskali dofinansowanie. Starosta zauważył, iż organizacje w każdej chwili mają prawo złożenia wniosku do Zarządu Powiatu. W sytuacji, gdy nie ogłoszono konkursu czy też wyczerpano środki, praktyka administracyjna jak również kultura wymaga udzielenia odpowiedzi wnioskodawcy, bądź szukania innych form wsparcia. Zarząd Powiatu ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na kierowany do Zarządu wniosek.

Starosta wyjaśnił, iż Wicestarosta – członek Zarządu Powiatu nadzorujący sprawy związane z pomocą publiczną – opiniował oraz skierował wniosek do Zarządu Powiatu, wskazując jednocześnie powód nie przekazania środków. Zarząd Powiatu po zapoznaniu się z ww. wnioskiem podzielił zdanie Wicestarosty.

Następnie Starosta zgłosił wniosek o ogłoszenie 10-minutowej przerwy w obradach sesji.

Przewodniczący poddał ww. wniosek Starosty pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się (1 radny nie wziął udziału w głosowaniu) wniosek Starosty przyjęła, tym samym nastąpiła 10 minutowa przerwa w obradach sesji.

Po wznowieniu obrad głos zabrał radny Marek Antoni Łukaszewicz, który stwierdził, iż sprawa złożenia bądź nie złożenia wniosku o uzyskanie pożyczki do szpitala jest ważna. Z uwagi na bardzo korzystne warunki tej pożyczki radny zgłosił wniosek formalny, aby Rada Powiatu zobowiązała Zarząd Powiatu do nadzwyczajnego posiedzenia Zarządu jeszcze w dniu dzisiejszym. Radny stwierdził, iż jest jeszcze czas na zastanowienie się czy wniosek można złożyć oraz na zmobilizowanie przez Zarząd dyrektora SP ZOZ do złożenia wniosku w terminie określonym w ustawie. Przekroczenie terminu uniemożliwia bowiem sięganie po pożyczkę.

Wicestarosta wyjaśnił, iż treść ustawy była analizowała przez dyrektora szpitala bielskiego. Z informacji uzyskanych podczas telefonicznej rozmowy z dyrektorem szpitala wynika, że szpital nie może być beneficjentem tej pożyczki.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż jak zrozumiał – Zarząd Powiatu „w ciemno” przyjął informację dyrektora o braku możliwości ubiegania się przez szpital o pożyczkę. Wobec powyższego radny wycofał swój wniosek formalny, podtrzymując jednak wniosek dotyczący udzielenia pisemnej informacji w kwestii tej pożyczki.

Kolejnych uwag do przedmiotowego sprawozdania nie wniesiono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję, przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

Rada Powiatu zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Ad 6.

Przystępując do realizacji 6 punktu porządku posiedzenia Przewodniczący zwrócił się z prośbą do Przewodniczących Komisji stałych Rady Powiatu oraz Komisji Rewizyjnej o przedstawienie sprawozdań z działalności poszczególnych Komisji za I półrocze 2006 r.

Jako pierwsza sprawozdanie z działalności komisji za okres I półrocza 2006 roku przedstawiła Przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk, wnosząc o jego przyjęcie.

Po zakończeniu powyższego wystąpienia Przewodniczący obrad poprosił radnych o uwagi do sprawozdania. Radni nie wnieśli żadnych uwag. Przewodniczący obrad poddał więc ww. sprawozdanie pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się (w obecności 17 radnych na sali obrad) przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Ochrony Zdrowia Pomocy Społecznej i Rodziny za okres I półrocza 2006 roku (sprawozdanie w załączeniu).

Następnie głos zabrała Przewodnicząca Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska radna Raisa Rajecka, która przedstawiła Radzie Powiatu sprawozdanie z działalności komisji za okres I półrocza 2006 roku, dziękując za pracę w komisji oraz wnosząc o przyjęcie sprawozdania

W związku z tym, iż radni nie wnieśli zastrzeżeń Przewodniczący obrad poddał ww. sprawozdanie pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 18 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska za okres I półrocza 2006 roku (sprawozdanie w załączeniu).

Przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego radny Mirosław Bałło przedstawił sprawozdanie z działalności komisji za okres I półrocza 2006 roku. Następnie podziękował członkom komisji za pracę oraz wniósł o przyjęcie przedstawionego sprawozdania.

Ponieważ radni nie wnieśli zastrzeżeń do ww. sprawozdania. Przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad jego przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 18 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego za okres I półrocza 2006 roku (sprawozdanie w załączeniu).

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego radny Sergiusz Łukaszuk przedstawił Radzie sprawozdanie z działalności komisji za okres I półrocza 2006 roku. Radni nie zgłosili żadnych uwag do ww. sprawozdania, w związku z czym Przewodniczący obrad poddał je pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 18 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła przedmiotowe sprawozdanie (sprawozdanie w załączeniu).

Następnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej radny Tadeusz Wielanowski przedstawił Radzie Powiatu sprawozdanie z działalności komisji za okres I półrocza 2006 roku.

Przewodniczący obrad poprosił radnych o uwagi do przedstawionego sprawozdania.

Nawiązując do wypowiedzi Starosty, po kontroli Zespołu Szkół nr 4 przez Komisję Rewizyjną, dotyczącej opracowania przez Zarząd Powiatu zasad gospodarowania mieniem powiatu w kontekście możliwości sięgania po dopłatę bezpośrednią i produkcyjną, radny Marek Antoni Łukaszewicz poprosił o informację czy ww. zasady zostały opracowane, jeżeli tak to o krótkie ich przedstawienie.

Starosta wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu wstępnie opracował koncepcję gospodarowania gruntami rolnymi stanowiącymi własność Powiatu. Ze względu na niedysponowanie materiałem, w chwili obecnej nie jest możliwe przedstawienie tych zasad.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z prośbą o przedłożenie mu pisemnej informacji o ww. zasadach.

Kolejnych uwag do ww. sprawozdania nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący poddał je pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 18 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej za I półrocze 2006 roku (sprawozdanie w załączeniu).

Ad 7.

Przystępując do realizacji kolejnego punktu posiedzenia Przewodniczący powitał Pana Anatola Grzegorza Tymińskiego – Naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim oraz poinformował, iż radni otrzymali odpowiedź na wnioski i zapytania zgłoszone do przedmiotowej informacji. Następnie zwrócił się z prośbą o zgłaszanie uwag do rozpatrywanej informacji.

Radni nie zgłosili uwag i wniosków, w związku z powyższym Przewodniczący zamknął dyskusję stwierdzając, iż Rada Powiatu przyjęła do wiadomości przedstawioną Informację o ważniejszych osiągnięciach szkół i placówek oświatowych w roku szkolnym 2005/2006 oraz przygotowaniu do roku szkolnego 2006/2007 (druk nr 1 w załączeniu).

Ad 8.

Przystępując do realizacji kolejnego punktu posiedzenia Przewodniczący powitał Pana Ryszarda Baranowskiego – Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Bielsku Podlaskim oraz poinformował, iż radni otrzymali odpowiedź na wnioski i zapytania zgłoszone do rozpatrywanego materiału. Następnie zwrócił się z prośbą o zgłaszanie uwag i wniosków do rozpatrywanego projektu uchwały Rady Powiatu dotyczącej określenia warunków pracy i płacy Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Bielsku Podlaskim.

Radni nie zgłosili uwag i wniosków do przedstawionego projektu uchwały, wobec czego Przewodniczący zamknął dyskusję, odczytał treść uchwały i zarządził głosowanie nad jej podjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się podjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XLIV/250/06 w załączeniu).

Ad 9.

Przystępując do realizacji kolejnego punktu posiedzenia Przewodniczący poinformował, iż radni otrzymali autopoprawkę Zarządu Powiatu do projektu uchwały w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2006, jak również odpowiedź na wnioski i zapytania zgłoszone do rozpatrywanego materiału. Następnie otworzył dyskusję w tym punkcie.

Radni nie zgłosili uwag i wniosków do przedstawionego projektu uchwały, wobec czego Przewodniczący zamknął dyskusję, odczytał treść uchwały i zarządził głosowanie nad jej podjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się podjęła przedmiotową uchwałę wraz z autopoprawką Zarządu Powiatu (uchwała nr XLIV/251/06 w załączeniu).

Ad 10.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji punktu – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie skargi dotyczącej działalności Starosty Bielskiego, otwierając dyskusję.

Radni nie zgłosili uwag i wniosków do przedstawionego projektu uchwały, wobec czego Przewodniczący zamknął dyskusję, odczytał treść uchwały i zarządził głosowanie nad jej podjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 13 „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się podjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XLIV/252/06 w załączeniu).

Ad 11.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji punktu – Interpelacje i zapytania radnych.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz odnosząc się do wypowiedzi Wicestarosty, który poinformował o możliwości zaciągnięcia pożyczki jedynie na zobowiązania wobec ZUS zauważył, iż zgodnie z ustawą, cyt.: „Środki pożyczki, o której mowa (…) przeznacza się wyłącznie na zaspokojenie następujących zobowiązań: w pierwszej kolejności – spłatę należności głównych i odsetek za zwłokę z tytułu zobowiązań publicznoprawnych (nie tylko zobowiązania z tytułu ZUS – radny Łukaszewicz)…; na spłatę należności z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych objętych ugodą restrukturyzacyjną”. Następnie podkreślił, iż tak zbagatelizować sprawy nie można. Radny poinformował także, iż jest ostatnim człowiekiem na tym zgromadzeniu, który jest w stanie zaufać w telefonicznie przekazaną informację przez dyrektora szpitala. Następnie zwrócił się z prośbą o poważne potraktowanie problemu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż na jednej z poprzedniej sesji radnych informowano, iż dokumentacja techniczna na rozbudowę I LO w Bielsku Podlaskim zostanie sporządzona do końca sierpnia br. W związku z powyższym radny zwrócił się z pytaniem czy Starosta posiada dokumentację techniczną na rozbudowę I LO w Bielsku Podlaskim, jeżeli tak to radny poprosił o wyrażenie zgody na obejrzenie ww. dokumentacji.

Starosta wyjaśnił, iż dokumentacja techniczna dotycząca rozbudowy i adaptacji budynku I LO została wykonana. Do koncepcji i do etapu opracowania dokumentacji wydelegowano najlepszych pracowników Starostwa. Nie ma przeszkód, aby radny mógł się z ww. dokumentacją zapoznać.

Przewodniczący Rady przypomniał, iż radni w dniu wczorajszym otrzymali informację Zarządu Powiatu, gdzie w odpowiedziach na wnioski komisji Zarząd poinformował o opracowaniu dokumentacji technicznej dotyczącej rozbudowy i adaptacji budynku I LO.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z pytaniem gdzie znajduje się ww. dokumentacja?

Starosta wyjaśnił, iż dokumentacja techniczna dotycząca rozbudowy i adaptacji budynku I LO znajduje się w Wydziale Gospodarowania Mieniem Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.

Przewodniczący zwrócił się z prośbą o zgłaszanie kolejnych interpelacji i zapytań, a wobec ich braku zamknął dyskusję w tym punkcie.

O godzinie 11.45 za zgodą Przewodniczącego Rady obrady sesji opuścił radny Tadeusz Wielanowskki. W obradach sesji uczestniczyło 17 radnych.

Ad 12.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad, tj. Wnioski i oświadczenia radnych. Następnie zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu w tym punkcie.

Radny Roch Andrzej Charyton zauważył, iż radni otrzymali list, w treści którego znalazła się informacja o groźbach (100 noży, 200 siekier), które ukazały się w Internecie. Radny zwrócił się z pytaniem czy Przewodniczący posiada bardziej szczegółowe informacje w tym temacie, a jeśli nie to o rozeznanie sprawy oraz przygotowanie i przekazanie radnym informacji w temacie prowadzonego postępowania.

Przewodniczący zauważył, iż nie ma nic wspólnego z organami ścigania. Tak jak pozostali radni powiatowi Przewodniczący otrzymał do wiadomości informację Klubu Radnych PSJ Rady Miasta Bielsk Podlaski. Pytanie dotyczące etapu, na jakim znajduje się obecnie postępowanie wyjaśniające należy skierować do organów ścigania, tj. Prokuratury Rejonowej i Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim.

Radni nie zgłosili kolejnych wniosków i oświadczeń. W związku z tym dyskusja w tym punkcie została zamknięta.

Ad 13.

Przystępując do realizacji punktu sprawy różne, Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z prośbą o zgłaszanie się do dyskusji w tym punkcie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zauważył, iż Przewodniczący Rady Powiatu Pan Władysław Jagiełło jest także Przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Przewodniczący wyjaśnił, iż Przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego jest Starosta Pan Sławomir Jerzy Snarski.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu Pan Władysław Jagiełło poinformował o:

1) piśmie dyrektora Zespołu Szkół nr 1 informującego o wynajęciu z dniem 14.07.2006 r. pracowni komputerowej na prowadzenie kursu,

2) piśmie dyrektora Bursy Szkolnej w Bielsku Podlaskim informującego o zawarciu umów najmu ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci z Chorobami Nowotworowymi GONG oraz Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Podlaski,

3) piśmie Posła na Sejm Pana Krzysztofa Jurgiela dotyczącego VII Wojewódzkiej Pielgrzymki Samorządowców do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie k. Wasilkowa wraz z zaproszeniem.

Radny Roch Andrzej Charyton zauważył, iż otrzymał informację o VII Wojewódzkiej Pielgrzymce Samorządowców do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, zaproszenia jednak nie otrzymał.

W związku z powyższą wypowiedzią radnego Charytona zaproszenie zostało przekazane radnym zainteresowanym wzięciem udziału w tej uroczystości.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z pytaniem czy Przewodniczący przewiduje zbiorowy wyjazd na ww. pielgrzymkę.

Przewodniczący Rady wyjaśnił, iż nie planuje udziału w VII Wojewódzkiej Pielgrzymce Samorządowców do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Nie jest dysponentem samochodów służbowych Starostwa. Wszelkie szczegóły należy więc ustalić z Sekretarzem bądź ze Starostą.

Radny Roch Andrzej Charyton nawiązując do swojej wypowiedzi dotyczącej gróźb na jednej ze stron internetowych stwierdził, iż chciałby wiedzieć kto ma dostać nóż, a kto siekierę, być może kto ma dostać nożem, a kto siekierą. Radny przypomniał także, iż Pan Jagiełło został przeproszony za umieszczenie trzy lata temu szkalujących go informacji w Internecie. Zdaniem radnego realizując prośbę Klubu Radnych PSJ Rady Miasta Bielsk Podlaski dotyczącą upublicznienia tej informacji, można ją także przekazać sołtysom. Sprawę należałoby też skierować na posiedzenie Komisji zajmującej się bezpieczeństwem. Pojawiła się groźba karalna, należy więc zbierać szeregi i bronić się np. przygotowując informację w internecie. Radny zgłosił wniosek dotyczący przekazania informacji pod obrady Komisji.

Przewodniczący Rady poinformował, iż nie jest stroną w sprawie, nie został imiennie zaatakowany w Internecie. Natomiast cytowana przez radnego sprawa sprzed kilku lat dotyczyła imiennie jego osoby, będąc więc stroną w sprawie doprowadził do jej zakończenia.

Radny Charyton stwierdził, iż należy przegłosować wniosek o przekazanie sprawy do Komisji Rady Powiatu zajmującej się bezpieczeństwem.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy wniosek radnego Charytona dotyczy przekazania sprawy do Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego.

Radny Roch Andrzej Charyton potwierdził, iż wnosi o przekazanie sprawy do Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego.

Przewodniczący zauważył, iż sprawa została przekazana do Prokuratury Rejonowej celem wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Czy wobec tego zasadne jest, aby wskazana przez radnego Komisja prowadziła oddzielne dochodzenie?

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż kompetentnym organem jest Komisja Bezpieczeństwa kierowana przez Pana Starostę. Wobec czego radny zauważył, iż Przewodniczący winien formalnie sprawę skierować do Komisji Bezpieczeństwa.

Starosta zauważył, iż temat prowadzony jest w rozchwiany sposób. Radni Klubu PSJ Rady Miasta Bielsk Podlaski skierowali zawiadomienie do Policji i Prokuratury. Organy te mają odpowiednie dokumenty i narzędzia do zbadania sprawy. W Internecie można pisać różne rzeczy, nie można jednak wszystkiego traktować poważnie. W tym przypadku można mieć do czynienia z osobą, która nie zdaje sobie sprawy z tego, co pisze, bądź z osobą niezrównoważoną psychicznie. Radny Charyton może uzyskać informację, na jakim etapie znajduje się obecnie sprawa, bezpośrednio u wnioskodawców pisma. Po skierowaniu pisma do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, Komisja zajmie się sprawą, Komisja Bezpieczeństwa nie ma jednak narzędzi do zbadania sprawy. Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego wnioskodawcy uzyskają stosowne informacje z Policji i Prokuratury.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż chodzi o podjęcie działań w celu zidentyfikowania autora tych wypowiedzi. Niepodjęcie działań może spowodować, iż pojawią się kolejne mniej lub bardziej nasycone nienawiścią teksty w Internecie. Zdaniem radnego zasadne jest przekazanie sprawy do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Nie można bowiem pozwolić aby takie informacje ukazywały się w Internecie.

Wicestarosta Piotr Bożko stwierdził, iż czytając wystąpienie był zniesmaczony, nie potraktował jednak tego poważnie. Należy się zastanowić czy Rada Powiatu ma zajmować się każdym wystąpieniem jakiegoś niezrównoważonego psychicznie człowieka, który zamieszcza swoje wypowiedzi na forum internetowym. Skoro sprawą zajęła się Policja oraz Prokuratura, Rada Powiatu nie powinna się tym zajmować. Sprawy nie należy nagłaśniać, rozdmuchiwać, nadawać jej rangi ważności do postawienia na obradach sesji Rady Powiatu. 

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż należy podjąć działania w celu jak najszybszego wyjaśnienia sprawy. Zdaniem radnego poruszanie się po Internecie wymaga inteligencji, nie można więc mówić że osoba która zamieściła te treści jest niezrównoważona psychicznie. Trzeba to przeciąć.

Przewodniczący zauważył, iż radni prowadzą dyskusję nie mając żadnych realnych przesłanek. Następnie zwrócił się do Starosty z prośbą o skontaktowanie się w kwestii ponaglenia oraz poinformowania osób zainteresowanych na jakim etapie znajduje się postępowanie wyjaśniające.

Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż nie można mówić o tym, iż sprawa jest błaha, nieistotna. Radni potrafią mówić w kwestii porządku publicznego o wałęsających się psach – za co odpowiedzialność ponoszą wójtowie i burmistrzowie. W temacie bezpieczeństwa publicznego zareagować powinien Starosta jako Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, a nie szeregowi radni. Uczucia religijne radnego zostały w tym momencie obrażone, a ludzie którzy uczą radnego zostali w tym momencie zaatakowani.

Radny Zdzisław Tworkowski stwierdził, iż Przewodniczący po otrzymaniu pisma winien je skierować do Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, ze względu na fakt, iż Rada Powiatu również jest zaniepokojona wydarzeniami oraz oczekuje szybkiego wyjaśnienia. Należy bowiem wyjaśnić, czy jest to prowokacja, czy też świadome działanie. Radny nawiązał także do zniszczenia krzyży na cmentarzu w Grodnie oraz do napisu na Bazylice we wrześniu ub.r.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż na prośbę Klubu Radnych PSJ Rady Miasta Bielsk Podlaski przekazał pismo do wiadomości radnym powiatowym. Pismo to otrzymali wszyscy radni, w tym też członkowie Zarządu Powiatu. Przewodniczący zauważył także, iż nie ma uprawnień do występowania w imieniu Rady Powiatu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił wniosek formalny o skierowanie przez Przewodniczącego Rady Powiatu sprawy do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego kierowanej przez Starostę Bielskiego.

Przewodniczący poddał ww. wniosek formalny pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 9 „za”, 1 przeciwnym i 6 wstrzymujących się wniosek formalny radnego Łukaszewicza przyjęła.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu poinformował o zamiarze wystąpienia, za pośrednictwem Zarządu Powiatu, do Miasta Bielsk Podlaski z prośbą o pomoc w rozwiązaniu następujących problemów na katolickim i prawosławnym cmentarzu grzebalnym przy ul. Wojska Polskiego i ul. Dubiażyńskiej:

1) wykonania 4 ujęć wody służącej do utrzymania w czystości nagrobków, po dwa na każdym cmentarzu,

2) ułożenia chodnika na głównej alejce cmentarza katolickiego, której stan utrudnia ludziom swobodne poruszanie się, zwłaszcza podczas opadów deszczu lub podczas pochówków.

Przewodniczący zwrócił się z pytaniem czy radni akceptują oraz wspierają wystosowanie ww. pisma.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż Pan Władysław Jagiełło jako radny, jako Przewodniczący Rady Powiatu zobligowany jest do wystąpienia do Burmistrza Miasta z ww. pismem bez wsparcia Rady. Następnie radny nawiązał do kłamstw Przewodniczącego Rady Powiatu podczas wyświęcania obrazu Ojca Świętego Jana Pawła II.

Przewodniczący Rady Powiatu zauważył, iż wyrażenie zgody przez 13, czy też przez 19 radnych stanowi o wyrażeniu zgody przez Radę Powiatu. Radny Łukaszewicz w żaden sposób nie wsparł dzieła ufundowania tego obrazu, nie powinien się więc powoływać na ten fakt.

Kolejnych spraw różnych nie zgłoszono. Dyskusja w tym punkcie została zamknięta.

Ad 14.

Porządek obrad został w tym punkcie wyczerpany, w związku z tym Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło o godzinie 12.20 zamknął posiedzenie XLIV sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Joanna Popławska.

 

Władysław Jagiełło
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2006-09-29

Data modyfikacji: 2006-09-29

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2006-09-29