Protokół XX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 27 maja 2004 r.

XX sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Władysława Jagiełłę odbyła się w dniu 27 maja 2004 roku w sali konferencyjnej budynku powiatu przy ulicy 11-go Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady XX sesji rozpoczęto o godzinie 9.05, zakończono o godzinie 11.25.

Sesję protokołowała Joanna Popławska.

Przewodniczący Rady Powiatu – Władysław Jagiełło otworzył obrady XX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności (stanowiącą załącznik do protokołu) na 19 radnych uczestniczy w nich 17 radnych, zatem obrady są prawomocne.

Radni nieobecni to: Roch Andrzej Charyton i Zdzisław Tworkowski.

Przewodniczący Rady Powiatu powitał obecnych na sali radnych Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim, Zarząd Powiatu, Panią Bożenę Zwolińską – Skarbnika Powiatu, Pana Ryszarda Anusiewicza – Sekretarza Powiatu, Panią Ewę Czerwińską – radcę prawnego, obsługę sesji Rady Powiatu oraz zaproszonych gości.

Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sesji udział wzięli (lista obecności osób zaproszonych w załączeniu):
1. Pani Helena Łazowska – z-ca Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w Białymstoku,
2. Pani Bożena Grotowicz – dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim,
3. Pani Urszula Kitlas – Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim,
4. Pan Henryk Cieślik – dyrektor Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego STOPKA w Łomży,
5. Pan Bogdan Zawalich – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bielsku Podlaskim,
6. Pan Jan Szkoda – z-ca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim,
7. Pan Anatol Grzegorz Tymiński – Przewodniczący Rady Gminy Bielsk Podlaski,
8. Pan Leszek Aleksiejuk – Kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim,
9. Pan Piotr Selwesiuk – Samodzielne Stanowisko ds. Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu poinformował o propozycji porządku obrad sesji, który radni otrzymali wraz z zaproszeniem, zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag oraz propozycji zmian.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski w imieniu Zarządu Powiatu zgłosił wniosek – o ujęcie w proponowanym porządku obrad sesji punktu: „przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do podjęcia działań zmierzających do wykorzystania majątku Zespołu Szkół Nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Bielsku Podlaskim przy ul. Wojska Polskiego 17 na cele związane ze szkolnictwem wyższym (jako punkt 6) – projekt uchwały w przedmiotowej sprawie został dostarczony radnym przed rozpoczęciem obrad XX sesji Rady Powiatu. Uzasadniając powyższy wniosek Starosta wyjaśnił, iż poczynione zostały starania w kierunku utworzenia szkoły wyższej w Bielsku Podlaskim. Podjęcie uchwały w przedmiotowej sprawie przez Radę Powiatu pozwoli na podjęcie dalszych działań w kierunku utworzenia szkoły wyższej w Bielsku Podlaskim.

Ponieważ radni nie zgłosili kolejnych uwag do proponowanego porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu poddał powyższy wniosek pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 16 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym przyjęła wniosek o ujęcie w porządku obrad sesji punktu 6 o treści: przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do podjęcia działań zmierzających do wykorzystania majątku Zespołu Szkół Nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Bielsku Podlaskim przy ul. Wojska Polskiego 17 na cele związane ze szkolnictwem wyższym.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu poddał zaproponowany prządek obrad z powyżej przyjętym wnioskiem pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 16 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się przyjęła następujący porządek obrad XX sesji Rady Powiatu:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do podjęcia działań zmierzających do wykorzystania majątku Zespołu Szkół Nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Bielsku Podlaskim przy ul. Wojska Polskiego 17 na cele związane ze szkolnictwem wyższym.
7. Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku w I kwartale 2004 roku.
8. Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bielsku Podlaskim na temat bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego w Powiecie Bielskim w 2003 roku.
9. Informacja na temat funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej na terenie Powiatu Bielskiego w 2003 r. i I kwartale 2004 roku.
10. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za rok 2003.
11. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie utworzenia Rodzinnego Domu Dziecka Nr 1 z siedzibą w Bielsku Podlaskim.
12. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat Bielski porozumienia w przedmiocie umieszczenia dzieci w rodzinie zastępczej zamieszkałej na obszarze Powiatu Hajnowskiego oraz ustalenia zasad ponoszenia wydatków na ich utrzymanie.
13. Informacja z działalności PCPR z zakresu opieki społecznej za 2003 rok i I kwartał 2004 r.
14. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego dla Powiatu Bielskiego na lata 2004-2006.
15. Podjęcie uchwał Rady Powiatu w sprawie:
– nadania numerów porządkowych szkołom publicznym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 1 im. Marszałka J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim ul. Szkolna 12,
– nadania numerów porządkowych szkołom publicznym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Bielsku Podlaskim ul. Wojska Polskiego 17,
– nadania numerów porządkowych szkołom publicznym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Bielsku Podlaskim ul. Widowska 1,
– nadania numerów porządkowych szkołom publicznym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim ul. Hołowieska 18.
16. Przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego.
17. Przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2004 rok.
18. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie skargi na rozstrzygnięcia nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku podjęte uchwałą Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej Nr 1275/04 z dnia 19 kwietnia 2004 roku.
19. Interpelacje i zapytania radnych.
20. Wnioski i oświadczenia radnych.
21. Zamknięcie obrad.

Ad 4
Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – Przyjęcie protokołu XIX sesji Rady Powiatu, który zgodnie z wymogami Statutu Powiatu wyłożony był do wglądu na 7 dni przed sesją oraz w dniu dzisiejszym. Następnie Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do protokołu. Ponieważ radni nie zabierali głosu i nie zgłosili żadnych uwag do protokołu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał pod głosowanie kwestię przyjęcia protokołu XIX sesji.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 14 „za” 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się przyjęła protokół XIX sesji Rady Powiatu.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż od dnia 28 maja br. w Biuletynie Informacji Publicznej będzie można zapoznać się z protokołem XIX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 kwietnia 2004 roku.

Ad 5
Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 01 do 27 maja 2004 roku przedstawił Starosta Bielski – Sławomir Jerzy Snarski (sprawozdanie w załączeniu).

O godzinie 9.17 na obrady sesji przyszedł radny Zdzisław Tworkowski, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 18 radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu podziękował Staroście Bielskiemu za przedstawienie sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

O godzinie 9.26 na obrady sesji przyszedł radny Roch Andrzej Charyton, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 19 radnych.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag do sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 6
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do podjęcia działań zmierzających do wykorzystania majątku Zespołu Szkół Nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Bielsku Podlaskim przy ul. Wojska Polskiego 17 na cele związane ze szkolnictwem wyższym (projekt uchwały w załączeniu).

Następnie Przewodniczący zwrócił się z prośbą o zabranie głosu przez dyrektora Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego STOPKA w Łomży.

Pan Henryk Cieślik – dyrektor Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego STOPKA w Łomży poinformował, iż Stowarzyszenie zrzesza 28 profesorów uniwersyteckich, 57 dziennikarzy, publicystów, nauczycieli, działaczy kulturalnych i oświatowych z całego kraju. Utworzenie Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Bielsku Podlaskim zostało wsparte przez wojewódzkie i powiatowe władze samorządowe, przedstawicieli duchowieństwa i dyplomacji. Następnie Pan Henryk Cieślik przestawił fragment listu Biskupa Drohiczyńskiego – Antoniego Dydycza: „Gratuluję tak oczekiwanej inicjatywy. Jestem przekonany, że to swoiste „zwarcie szeregów” przez władze wojewódzkie, powiatowe i lokalne oraz przez wiele osób dobrej woli – zapewni Grupie Inicjatywnej powodzenie, a uczelnia stanie się faktem, na który Bielsk Podlaski czeka od lat. (…) Niech Boże błogosławieństwo towarzyszy każdemu wysiłkowi, zmierzającemu do ożywienia naszego regionu, zwłaszcza w dziedzinie nauki.” Ponadto Pan Henryk Cieślik poinformował, iż trafność i celowość zamierzenia utworzenia ww. uczelni w Bielsku Podlaskim zróżnicowanym etniczne i kulturowo mieście pograniczna podkreśliło także 42 członków Społecznego Komitetu Inicjatywnego.

Pan Henryk Cieślik poinformował, iż uczelnia wyższa w Bielsku Podlaskim (Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej) nie będzie filią ani oddziałem zamiejscowym, będzie to szkoła kształcąca według standardów europejskich na kierunkach filologia i ekonomia. Na kierunku filologia studenci będą mogli się kształcić na specjalizacjach: tłumacz konferencyjny, nauczyciel, redaktor edytor oraz ewentualnie – specjalista do spraw pogranicza). Na kierunku ekonomia możliwe będzie uzyskanie specjalizacji ze skarbowości. W dalszym czasie planowane jest wprowadzenie kierunku transport w oparciu o Politechnikę Warszawską, która umożliwi studentom korzystanie z laboratoriów w Warszawie.

Ponadto Pan Henryk Cieślik poinformował, iż w sobotę (28 maja br.) planowane jest spotkanie w celu dopracowania wniosku do Ministerstwa Edukacji o wydanie pozwolenia na uruchomienie Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej w Bielsku Podlaskim (kształcącej na poziomie licencjata).

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do Pana Henryka Cieślika z pytaniem – gdzie będzie możliwe ukończenie studiów magisterskich uzupełniających na wyżej wymienionych kierunkach.

Pan Henryk Cieślik wyjaśnił, iż w tej sprawie prowadzone są rozmowy z Uniwersytetem w Białymstoku, Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską oraz Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść przedmiotowej uchwały oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 19 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do podjęcia działań zmierzających do wykorzystania majątku Zespołu Szkół Nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Bielsku Podlaskim przy ul. Wojska Polskiego 17 na cele związane ze szkolnictwem wyższym. (uchwała Nr XX/107/04 w załączeniu).

Pan Henryk Cieślik w imieniu Stowarzyszenia Prasoznawczego STOPKA podziękował za życzliwe przyjęcie propozycji i pozytywną ocenę starań stowarzyszenia w celu utworzenia uczelni wyższej w Bielsku Podlaskim.

O godzinie 9.45 Przewodniczący Rady Powiatu ogłosił 10 minutową przerwę w obradach sesji.

Ad 7
Po wznowieniu obrad Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku w I kwartale 2004 roku (sprawozdanie w załączeniu).

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z pytaniem do Pani Heleny Łazowskiej z-cy Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w Białymstoku, czy chciałaby uzupełnić przedmiotową informację.

Pani Helena Łazowska złożyła osobom obecnym na XX sesji Rady Powiatu życzenia z okazji Dnia Samorządowca. Następnie Pani Helena Łazowska poinformowała, iż przedmiotowe sprawozdanie zawiera wszystkie zagadnienia jakimi zajmowała się Inspekcja Handlowa w I kwartale 2004 roku. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej nałożyło na Inspekcję Handlową nowe zadania. Z dniem 1 maja br. funkcjonuje tzw. system nadzoru rynku zgodnie z którym wszystkie produkty znajdujące się na jednolitym rynku europejskim muszą spełniać jednakowe wymagania zasadnicze. Pani Helena Łazowska poinformowała, iż Inspekcja Handlowa przeprowadza kontrole w zakresie spełniania wymogów, które są zawarte w 13 dyrektywach unijnych. Inspekcja Handlowa przeprowadza także badania jakości paliw (przeprowadzono 9 kontroli), które wykazały dobrą jakość oferowanego paliwa).

Następnie Pani Helena Łazowska poinformowała, iż odpowie na ewentualne pytania radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu podziękował Pani Helenie Łazowskiej za uzupełnienie przedmiotowej informacji. Następnie otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zadawanie pytań. Radni nie zgłosili żadnych uwag. W związku z powyższym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku w I kwartale 2004 roku.

Ad 8
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bielsku Podlaskim na temat bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego w Powiecie Bielskim w 2003 roku (informacja w załączeniu).

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do Pana Bogdana Zawalicha – Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bielsku Podlaskim, z pytaniem – czy chciałby uzupełnić przedmiotową informację.

Pan Bogdan Zawalich poinformował, iż od 1 maja 2004 roku Inspekcja stała się niezespoloną administracją rządową a Powiatowy Lekarz Weterynarii podlega Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii. Z dniem 1 maja br. nie istnieją zakłady kategorii A, są zakłady zakwalifikowane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii do handlu. Pan Bogdan Zawalich poinformował, iż z dniem 1 maja 2004 roku 6 zakładów powiatu bielskiego zostało zakwalifikowanych do handlu oraz wpisane na tzw. listę brukselską. Na dzień dzisiejszy przygotowywane są decyzje administracyjne o zakwalifikowaniu dwóch zakładów do handlu. W pozostałych czterech zakładach konieczne jest ograniczenie produkcji tylko na rynek krajowy ze względu na to, iż zakłady te nie spełniły wszystkich wymogów. Ponadto Pan Bogdan Zawalich poinformował, iż za kilka tygodni zostanie otwarty kolejny zakład – ubojnia w Brańsku, koło Brzeźnicy. Odnośnie chorób zakaźnych krów w powiecie bielskim Pan Bogdan Zawalich wyjaśnił, iż w br. u jednej z krów stwierdzono białaczkę (właściciel czeka na odszkodowanie z budżetu państwa).

Przewodniczący Rady Powiatu podziękował Panu Bogdanowi Zawalichowi za uzupełnienie przedmiotowej informacji. Następnie Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim zapoznała się z informacją Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bielsku Podlaskim na temat bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego w Powiecie Bielskim w 2003 roku.

Ad 9
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Informacja na temat funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej na terenie Powiatu Bielskiego w 2003 r. i I kwartale 2004 roku (informacja w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z pytaniem do Pana Jana Szkody – z-cy Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim, czy chciałby uzupełnić przedmiotowa informację. Pan Jan Szkoda poinformował, iż nie ma nic do dodania i może odpowiedzieć na ewentualne zapytania radnych.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim zapoznała się z informacją na temat funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej na terenie Powiatu Bielskiego w 2003 r. i I kwartale 2004 roku.

Ad 10
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za rok 2003 (projekt uchwały w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał Zarządowi Powiatu oraz Pani Bożenie Grotowicz – dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim o możliwości uzupełnienia przedmiotowej informacji. Zarząd Powiatu i Pani dyrektor SP ZOZ nie wnieśli żadnych uwag. W związku z powyższym Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie. Radni nie zgłosili się do dyskusji, w związku z czym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ja pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 14 „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za rok 2003 (uchwała Nr XX/108/04 w załączeniu).

Ad 11
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie utworzenia Rodzinnego Domu Dziecka Nr 1 z siedzibą w Bielsku Podlaskim (projekt uchwały w załączeniu).
Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 17 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Rodzinnego Domu Dziecka Nr 1 z siedzibą w Bielsku Podlaskim (uchwała Nr XX/109/04 w załączeniu).

Ad 12
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat Bielski porozumienia w przedmiocie umieszczenia dzieci w rodzinie zastępczej zamieszkałej na obszarze Powiatu Hajnowskiego oraz ustalenia zasad ponoszenia wydatków na ich utrzymanie (projekt uchwały w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 15 „za”, 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat Bielski porozumienia w przedmiocie umieszczenia dzieci w rodzinie zastępczej zamieszkałej na obszarze Powiatu Hajnowskiego oraz ustalenia zasad ponoszenia wydatków na ich utrzymanie (uchwała Nr XX/110/04 w załączeniu).

Ad 13
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Informacja z działalności PCPR z zakresu opieki społecznej za 2003 rok i I kwartał 2004 r. (informacja w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do Pani Urszuli Kitlas – Kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim z pytaniem – czy chciałaby uzupełnić przedmiotowa informację. Pani Urszula Kitlas poinformowała, iż nie ma nic do dodania i może odpowiedzieć na ewentualne zapytania radnych.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim zapoznała się z informacją z działalności PCPR z zakresu opieki społecznej za 2003 rok i I kwartał 2004 r.

Ad 14
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego dla Powiatu Bielskiego na lata 2004-2006 (projekt uchwały w załączeniu).

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił wnioski Komisji dotyczące przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu). Uzupełniając odpowiedź Zarządu Powiatu na wnioski komisji Starosta poinformował, iż zadania, które zostały zapisane w Planie Rozwoju Lokalnego na lata 2004-2006 są bardzo ambitne i mocno obciążające budżet powiatu. Dodanie nowych zadań nie jest zasadne ze względu na brak możliwości pozyskania środków i współfinansowania tych inwestycji.

Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie odrzucone przez Zarząd Powiatu wnioski Komisji. Jako pierwszy poddał pod głosowanie wniosek Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego, która wnioskuje: „o ujęcie w planie rozwoju lokalnego dla powiatu bielskiego na lata 2004-2006 w projektach rozwoju infrastruktury – zadania dotyczącego zainstalowania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach ulic, w których często dochodzi do kolizji drogowych”.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 7 „za”, 7 przeciwnych i 5 wstrzymujących się odrzuciła ww. wniosek Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego. Radca prawny – Pani Ewa Czerwińska potwierdziła, iż Rada Powiatu w powyższym glosowaniu odrzuciła wniosek Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie odrzucony przez Zarząd Powiatu wniosek Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, która odnosząc się do projektu planu rozwoju lokalnego dla powiatu bielskiego wnioskuje o zmianę terminu realizacji zadania: „Budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim” z planowanego 2007-2013 – na lata 2005-2006.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 8 „za”, 9 przeciwnych i 2 wstrzymujących się odrzuciła ww. wniosek Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie odrzucony przez Zarząd Powiatu wniosek Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, która odnosząc się do projektu planu rozwoju lokalnego dla powiatu bielskiego wnioskuje o zmianę terminu realizacji zadania: „Budowa krytej pływalni przy Zespole Szkół Rolniczych w Rudce” z planowanego 2007-2013 – na lata 2005-2006.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 6 „za”, 10 przeciwnych i 3 wstrzymujących się odrzuciła ww. wniosek Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 0 przeciwnych i 6 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego dla Powiatu Bielskiego na lata 2004-2006 (uchwała Nr XX/111/04 w załączeniu).

Ad 15
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania numerów porządkowych szkołom publicznym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 1 im. Marszałka J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim ul. Szkolna 12 (projekt uchwały w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 19 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania numerów porządkowych szkołom publicznym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 1 im. Marszałka J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim ul. Szkolna 12 (uchwała Nr XX/112/04 w załączeniu).

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania numerów porządkowych szkołom publicznym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Bielsku Podlaskim ul. Wojska Polskiego 17 (projekt uchwały w załączeniu).

Radni nie wnieśli żadnych uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie. W związku z powyższym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie, odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 19 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania numerów porządkowych szkołom publicznym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Bielsku Podlaskim ul. Wojska Polskiego 17 (uchwała Nr XX/113/04 w załączeniu).

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania numerów porządkowych szkołom publicznym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Bielsku Podlaskim ul. Widowska 1 (projekt uchwały w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 19 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania numerów porządkowych szkołom publicznym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Bielsku Podlaskim ul. Widowska 1 (uchwała Nr XX/114/04 w załączeniu).

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania numerów porządkowych szkołom publicznym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim ul. Hołowieska 18 (projekt uchwały w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 19 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania numerów porządkowych szkołom publicznym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim ul. Hołowieska 18 (uchwała Nr XX/115/04 w załączeniu).

O godzinie 10.35 Przewodniczący Rady Powiatu ogłosił 15 minutową przerwę w obradach sesji.

Ad 16
Po wznowieniu obrad Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego (projekt uchwały w załączeniu).

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił wniosek Komisji dotyczący przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu). Uzupełniając odpowiedź Zarządu Powiatu na wniosek komisji Starosta poinformował, iż Zarząd Powiatu wychodząc naprzeciw oczekiwań samorządów gminnych zaproponował zmianę wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego (autopoprawka Zarządu Powiatu). Ponadto w projekcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego nastąpił błąd pisarski. W związku z powyższym Starosta wniósł autopoprawkę Zarządu Powiatu w § 3, ust. 5 projektu uchwały w przedmiotowej sprawie – zapis: „5. Przy umieszczaniu urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych i kanałów ciepłowniczych stosuje się stawki w wysokości 20 % określonych w pkt. 1 i 2.”, należy zastąpić zapisem: „5. Przy umieszczaniu urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych i kanałów ciepłowniczych stosuje się stawki w wysokości 30 % określonych w pkt. 1 i 2.”

Następnie Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski jako Przewodniczący Zarządu Powiatu zgłosił wniosek – o podjęcie uchwały w przedmiotowej sprawie w wersji zaproponowanej przez Zarząd Powiatu wraz z autopoprawką Zarządu Powiatu.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Radni nie zgłosili żadnych uwag, w związku z czym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek: „Komisja Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny odnosząc się do projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego wnioskuje o podniesienie ceny na wbudowanie urządzeń infrastruktury telefonicznej i przesyłowej energii elektrycznej – pięciokrotnie, z jednoczesnym obniżeniem opłat o 50% na wbudowanie elementów infrastruktury technicznej: wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej”, który został przez Zarząd Powiatu częściowo uznany za zasadny.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 7 „za”, 10 przeciwnych i 2 wstrzymujących się odrzuciła powyższy wniosek Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 14 „za”, 2 przeciwnych i 3 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego z autopoprawką Zarządu Powiatu (uchwała Nr XX/116/04 w załączeniu).
 
Ad 17
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2004 rok (projekt uchwały w załączeniu).

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił wnioski Komisji dotyczące przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu). Uzupełniając odpowiedź Zarządu Powiatu na wnioski komisji Starosta poinformował, iż Zarząd Powiatu wyraził wolę przekazania 370 tys. zł ze sprzedaży przychodni na ul. Mickiewicza 20 w Bielsku Podlaskim na potrzeby SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. 200 tys. zł zostało przeznaczone na zakup aparatury medycznej, w tym między innymi gastroskopu i kolonoskopu z systemem wideo, procesorem i automatyczną myjką. Złożony został także wniosek do PFRON-u o dofinansowanie zakupu ww. aparatury medycznej (jest możliwość pozyskania 46 tys. zł.), która jest uszkodzona, a koszt jej naprawy może wynieść nawet 50% zakupu nowej aparatury. Kwota 170 tys. zł została przeznaczona na remonty, w celu zabezpieczenia wkładu własnego powiatu w realizowane przedsięwzięcie przy składaniu wniosku o współfinansowanie zadania – remont i modernizacja budynku szpitala – do Kontraktu Województwa lub do funduszy strukturalnych. Starosta wyjaśnił, iż remont części dachu budynku szpitala jest bardzo potrzebny. Ponadto budynek szpitala wymaga wykonania docieplenia i termoizolacji. Na ten cel również został złożony wniosek do Kontraktu Województwa. Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski poinformował także, iż do funduszy strukturalnych zostanie również złożony wniosek dotyczący współfinansowania remontu bloku operacyjnego szpitala.

Podsumowując swoją wypowiedź Starosta poinformował, iż zdaniem Zarządu Powiatu kwota 370 tys. zł powinna zostać przekazana dla SP ZOZ w Bielsku Podlaskim z przeznaczeniem kwoty 200 tys. zł na zakup niezbędnego sprzętu medycznego i kwoty 170 tys. zł jako zabezpieczenie wkładu własnego powiatu do ubiegania się o fundusze pomocowe do wykonania niezbędnego remontu.

 Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 2 przeciwnych i 4 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2004 rok z autopoprawką Zarządu Powiatu (uchwała Nr XX/117/04 w załączeniu).

Ad 18
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie skargi na rozstrzygnięcia nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku podjęte uchwałą Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej Nr 1275/04 z dnia 19 kwietnia 2004 roku (projekt uchwały w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 1 przeciwnym i 5 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie złożenia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku podjęte w uchwale Nr 1275/04 z dnia 19 kwietnia 2004 r. przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej (uchwała Nr XX/118/04 w złączeniu).

Ad 19
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – interpelacje i zapytania radnych. Następnie Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie interpelacji i zapytań.

Radny Zdzisław Tworkowski zwrócił się do Starosty z pytaniem – dlaczego i co było powodem próby wręczenia upomnienia jednej z pracownic Biura Obsługi Rady Powiatu – Pani Wiolettcie Kruczkowskiej, z której ostatecznie się wycofano.

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie kolejnych zapytań w tym punkcie. Radni nie zgłosili się do dyskusji.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do wypowiedzi radnego Zdzisława Tworkowskiego wyjaśnił, iż jako pracodawca ma możliwości i instrumenty pozwalające na wyciagnięcie konsekwencji w stosunku do pracowników w przypadku uchybień i zaniedbań w ich pracy. Starosta poinformował, iż przyczyną podjętych działań był radny Zdzisław Tworkowski, który nie uczestnicząc w posiedzeniu XVIII sesji Rady Powiatu w dniu 15 kwietnia br. podpisał się na liście obecności. Starosta – Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż to pracownik obsługujący Radę Powiatu ma obowiązek zabezpieczyć wszystkie dokumenty (aby osoby nieobecne na sesji nie podpisały się na liście obecności). Starosta poinformował, iż po przeanalizowaniu wyjaśnienia Pani Wioletty Kruczkowskiej odstąpił od udzielenia jej upomnienia. Ponadto Starosta stwierdził, iż radny Zdzisław Tworkowski, który podpisał się na liście obecności sesji, na której nie uczestniczył nie powinien wypowiadać się w tej kwestii.

Radny Zdzisław Tworkowski odnosząc się do wypowiedzi Starosty stwierdził, iż nie odbiera Staroście prawa do oceniania i nagradzania pracowników. Ponadto radny poinformował, iż wszedł na salę na której odbywały się obrady sesji w momencie zakończenia jej posiedzenia (sesja trwała 10 minut). Radny Zdzisław Tworkowski wyjaśnił, iż wychodząc na sesję wypisuje się prywatnie, w związku z czym konieczne jest złożenie przez radnego podpisu na liście obecności. Radny Zdzisław Tworkowski poinformował, iż listy obecności nie otrzymał od pracownic Biura Obsługi Rady Powiatu, lista leżała na stole; przy liście obecności była Pani Popławska (pół metra od listy), natomiast Pani Kruczkowska była w zupełnie innym miejscu sali. W związku z powyższym radny stwierdził, iż nie rozumie dlaczego Starosta każe upomnieniem jedną z pracownic Biura Obsługi Rady Powiatu, a drugiej nie. Następnie radny Zdzisław Tworkowski przeprosił Panią Wiolettę Kruczkowską, za to, iż przez podpis radnego miała tyle nieprzyjemności, stresu ze szkodą na zdrowiu, którego Pani Kruczkowskiej brakuje. Radny zwrócił się także do Starosty z apelem – o obiektywne podchodzenie do sprawy i nie traktowanie wybiórczo pracownic.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do wypowiedzi radnego Zdzisława Tworkowskiego wyjaśnił, iż w podjętych działaniach nie ma żadnej wybiórczości. Z podziału obowiązków wynika, który z pracowników zajmuje się jakimi czynnościami oraz kto jest za ich wykonanie odpowiedzialny. Ponadto Starosta poinformował, iż radni podpisują listę obecności nie w momencie przybycia do lokalu w którym odbywa się posiedzenie sesji, tylko podpisują listę obecności na sesji Rady Powiatu, na której uczestniczą. Następnie Starosta przypomniał, iż niejednokrotnie zgłaszane były uwagi pod kierunkiem Obsługi Rady Powiatu. W związku z powyższym Starosta poinformował, iż będzie konsekwentnie piętnował wszelkie naruszenia obowiązków pracowniczych.

Radni nie zgłosili kolejnych interpelacji i zapytań, w związku z czym Przewodniczący Rady Powiatu zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 20
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – wnioski i oświadczenia radnych. Następnie Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie wniosków. Ponieważ rani nie zabierali głosu i nie zgłaszali żadnych wniosków Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 21
Porządek obrad został wyczerpany. W związku z tym Przewodniczący Rady Powiatu podziękował wszystkim obecnym za udział w sesji, po czym o godzinie 11.25 zamknął posiedzenie XX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Joanna Popławska

 

Władysław Jagiełło
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Joanna Olszówka

Wprowadzający: Joanna Olszówka

Data wprowadzenia: 2004-07-07

Data modyfikacji: 2004-07-07

Opublikował: Joanna Olszówka

Data publikacji: 2004-07-07