Protokół XLV z dnia 28 września 2006 r.

Protokół XLV sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 28 września 2006 r.

XLV Sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Władysława Jagiełło odbyła się28 września 2006 r. w sali konferencyjnej budynku Powiatu przy ul. 11 Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady sesji rozpoczęto o godz. 9.00, zakończono o godz. 12.00.

Przewodniczący Rady Powiatu powitał osoby obecne na sesji Rady Powiatu ze szczególnym uwzględnieniem osoby Pana Janusza Kowalskiego – Rektora Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Z. Glogera w Bielsku Podlaskim. Następnie udzielił głosu rektorowi tej szkoły.

Rektor Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej na wstępie przedstawił bliżej swoją osobę, informując między innymi o ścieżce zawodowej i o tym, że jest pracownikiem Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych ściśle współpracującego z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Zajmuje się problematyką rynku pracy i bezrobocia. Mówiąc o uczelni poinformował, iż obecnie szkoła kształci 80 studentów. Zlokalizowana jest w budynku Zespołu Szkół nr 2 w Bielsku Podlaskim. Główne kierunki nauczania to: ekonomia oraz filologia rosyjska, angielska i niemiecka. Przeważającą większość studentów stanowią mieszkańcy Bielska Podlaskiego. Zajęcia dydaktyczne odbywają się w piątek, sobotę i niedzielę. Kontynuując swoją wypowiedź rektor nawiązał do problematyki bezrobocia. Poinformował również o planach uruchomienia w przyszłości Międzynarodowego Instytutu Sąsiedztwa Wschodniego.

Po wysłuchaniu przez Radę Powiatu powyższej informacji Przewodniczący Rady Powiatu podziękował rektorowi za przyjęcie zaproszenia i wystąpienie na forum Rady Powiatu.

Obrady XLV sesji Rady Powiatu otworzył Przewodniczący Rady Powiatu informując, iż zgodnie z listą obecności (stanowiącą załącznik do protokołu) na 19 radnych w obradach uczestniczy 18, zatem są one prawomocne. Ponadto w obradach sesji udział wzięli:
1) Sekretarz Powiatu –Ryszard Anusiewicz,
2) Skarbnik Powiatu – Bożena Zwolińska,
3) Radca Prawny – Ewa Czerwińska,
oraz zaproszeni goście (zgodnie z listą stanowiącą załącznik do protokołu).

Ad 3.

Przystępując do realizacji punktu 3 proponowanego porządku obrad sesji Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie przedstawionego porządku obrad XLV sesji.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 16 głosów „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się – przyjęła następujący porządek obrad XLV sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XLIV sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Przyjęcie informacji o przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ za I półrocze 2006 r.
7. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za 2006 r.
8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.
9. Przyjęcie informacji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim z zakresu działalności Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bielsku Podlaskim.
10. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Bielskim na lata 2006– 2012.
11. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian kategorii dróg na terenie Gminy Rudka.
12. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian kategorii dróg na terenie gminy Wyszki.
13. Przyjęcie informacji o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Bielskiego za I półrocze 2006 roku.
14. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2006 rok.
15. Interpelacje i zapytania radnych.
16. Wnioski i oświadczenia radnych.
17. Sprawy różne.
18. Zamknięcie obrad.

Ad 4.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu dotyczącego przyjęcia protokołu XLIV sesji Rady Powiatu informując, iż zgodnie ze statutem protokół był dostępny w biurze obsługi rady w przepisowym terminie.

W związku z brakiem uwag do jego treści, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu.

W głosowaniu jawnym – stosunkiem 13 głosów „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się, protokół XLIV sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim został przyjęty przez Radę.


Ad 5.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie od 31 sierpnia do 28 września 2006 roku (stanowiące załącznik do protokołu).

Następnie Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w przedmiotowym punkcie.

Radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się z prośbą o szersze wyjaśnienie niektórych spraw dotyczących:
– informacji na temat gospodarki finansowej i wykonania kontraktów w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim zawierającej dane według stanu na 31 lipca 2006 r. – wnosząc o przybliżenie aktualnych danych,
– problematyki dotyczącej podwyżki płac dla pracowników SP ZOZ – czy pracownicy otrzymają podwyżki płac oraz czy zabezpieczone są środki finansowe na podwyżki,
– kwestii zatwierdzenia przez Zarząd Powiatu zakresu kontroli sprawdzającej i okresowej SP ZOZ w Bielsku Podlaskim w 2006 roku – wnosząc o przedstawienie przedmiotu kontroli, jej zakresu oraz wskazanie organu kontrolującego.

Ustosunkowując się do powyższego Wicestarosta wyjaśnił, iż strata z okresu 7 miesięcy działalności w 2006 roku wynosi 617.839,89 zł. Przekroczenie kosztów działalności mieści się w granicach 5%, natomiast wykonanie kontraktów mieści się w granicach planu.

W odniesieniu do zakresu kontroli finansowej, Wicestarosta powołując się na rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru nad zakładami opieki zdrowotnej i transportu sanitarnego poinformował o obowiązku przeprowadzania kontroli okresowej i sprawdzającej przez organy założycielskie zoz-u. Zakres kontroli SP ZOZ w Bielsku Podlaskim obejmuje:
1) realizację zadań w zakresie świadczeń zdrowotnych i okresu oczekiwania pacjentów na te świadczenie,
2) gospodarkę mieniem – w zakresie zakupów lub przyjęcia darowizny aparatury i sprzętu,
3) gospodarkę finansową – w zakresie prawidłowości wykorzystywania środków finansowych przekazywanych z budżetu Powiatu,
4) udzielanie zamówień publicznych,
5) realizację zaleceń pokontrolnych.

Odnosząc się do problematyki podwyżek dla pracowników SP ZOZ w Bielsku Podlaskim, Wicestarosta przedstawił ogólne informacje odnośnie przyjętych wskaźników kosztów pracy. Uznał przy tym, iż osobą właściwą do udzielenia szczegółowej informacji w temacie jest Dyrektor Zakładu.

Radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się z prośbą o przedstawienie przez Panią Dyrektor SP ZOZ pełnej informacji dotyczącej podwyżek dla pracowników SP ZOZ przy punkcie dotyczącym sprawozdania z wykonania planu finansowego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za I półrocze 2006 roku.

Wobec braku innych uwag do omawianego punktu, Przewodniczący stwierdził, iż Rada Powiatu przyjęła do wiadomości powyższe sprawozdanie.

Ad 6.

Przystępując do realizacji kolejnego punktu obrad sesji – „Przyjęcie informacji o przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ za I półrocze 2006 roku”, Przewodniczący Rady Powiatu powitał Panią Dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim oraz Główną Księgową Zakładu. Otworzył dyskusję w punkcie.

Dyrektor SP ZOZ odnosząc się do pytania Radnego Aleksandra Gołąbieckiego w kwestii podwyżek dla pracowników Zakładu wyjaśniła, iż Sejm RP ustalił wskaźnik udziałów kosztów pracy dla lecznictwa szpitalnego na poziomie 56%, zaś wskaźnik dla szpitala bielskiego wynosi 64%. Kontynuując wypowiedź, Pani Dyrektor poinformowała, iż Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy szpitalowi bielskiemu 30% kosztów pracy liczonych do wskaźnika 56%, pod warunkiem wykonania kontraktu. Dodała przy tym, iż w przypadku szpitala bielskiego nie ma zagrożenia niewykonaniem kontraktu, zatem środki finansowe zostaną przekazane. Pracownicy zakładu otrzymają 24% podwyżki wynagrodzenia.

Opierając się na informacjach z Narodowego Funduszu Zdrowia, Pani Dyrektor wyjaśniła, iż w naszym województwie tylko 5 szpitali nie przekroczy wskaźnika 56%. Pozostałe nie otrzymają środków wystarczających, by udzielić podwyżki w wysokości 30%. Dodała, iż szpital bielski nie dysponuje wolnymi środkami, wobec czego można wyłącznie bazować na tych środkach, które przeznaczy Fundusz, a więc na poziomie około 24%. Poinformowała również, iż ustawa nie nakłada obowiązku udzielania podwyżki wszystkim pracownikom. Prawo do podwyżki mają lekarze, pielęgniarki, jak również obsługa, w tym administracja Zakładu.

Wobec braku uwag do przedłożonego materiału, Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie kwestię przyjęcia informacji o przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za I półrocze 2006 roku.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 13 głosów „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się – przyjęła informację o przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ za I półrocze 2006 roku.

Ad 7.

Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił projekt uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za rok 2006, otwierając dyskusję w przedmiotowym temacie.

W związku z brakiem uwag do przedstawionego materiału, Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w ww. sprawie, a następnie poddał pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 13 głosów „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się – podjęła uchwałę nr XLV/253/06 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za rok 2006. Uchwała w pełnym brzmieniu stanowi załącznik do protokołu.

Ad 8.

Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie SP ZOZ w Bielsku Podlaskim, otwierając dyskusję w przedmiotowym temacie.

Radni otrzymali pisemną odpowiedź Zarządu Powiatu na zapytania dotyczące projektu ww. uchwały, wypracowane przez Komisję Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego.

Radny Zdzisław Tworkowski nawiązując do zapytań wypracowanych przez Komisję Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego, zwrócił się do Przewodniczącego tej Komisji o wyjaśnienie – czy zredagowane pytania są zgodne z oczekiwaniem Komisji?

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego stwierdził, iż sens pytań jest zachowany.

Kontynuując swoją wypowiedź Radny Tworkowski oświadczył, iż celowo zadał pytanie odnośnie zgodności redakcji zapytania, bowiem sam wielokrotnie formułował pytania w przedmiotowej materii i uzyskiwał różne odpowiedzi. Dopiero po okresie czterech miesięcy otrzymał zadowalającą odpowiedź. Uznał przy tym, iż wielokrotnie udzielane przez Panią Dyrektor SP ZOZ odpowiedzi odbiegają od treści pytania. Zwrócił się przy tym do Zarządu Powiatu o właściwą weryfikację udzielanych przez Panią Dyrektor odpowiedzi.

Radny Zdzisław Tworkowski nawiązał do wystąpień na sesjach Radnego Marka Antoniego Łukaszewicza, podczas których mówił on o upolitycznieniu szpitala przez Panią Dyrektor. Radny Tworkowski dodał, iż przez 4 lata obecnej kadencji Rady, Pani Dyrektor występowała w roli gwiazdy medialnej, bowiem przez cały okres kadencji objętość informacji o bielskim szpitalu przewyższyła ilość informacji o wszystkich szpitalach w województwie łącznie.

Ustosunkowując się do powyższej wypowiedzi, Dyrektor SP ZOZ uznała, iż cały okres współpracy z Radą Powiatu traktuje bardzo poważnie. Dokładała starań, by udzielać precyzyjnie odpowiedzi w poruszanych kwestiach. Odnosząc się do pytań Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego wyjaśniła, iż na obecną chwilę niemożliwym jest określenie w czasie utworzenia oddziału intensywnej terapii i oddziału rehabilitacyjnego, ani też ustalenie obsady personalnej. Dlatego też udzielając odpowiedzi ograniczyła się do przedstawienia procedury tworzenia oddziału.

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego oświadczył, iż wyjaśnienia Pani Dyrektor odnośnie tworzenia ww. oddziałów na dzień dzisiejszy są satysfakcjonujące.

Radny Aleksander Gołąbiecki, nawiązując do informacji medialnych w kwestii tworzenia sieci szpitali, zwrócił się z pytaniem – czy bielski szpital spełnia warunki oraz czy zostanie włączony do tej sieci? Ponadto nawiązując do sprawy oddanego do użytku lądowiska przy szpitalu, zwrócił się o wyjaśnienie wielkości kwoty, tj. 250 000 zł, przeznaczonej na to przedsięwzięcie. Radny Gołąbiecki poruszył również problem związany ze świadczeniem usług przez lekarzy specjalistów, eksponując długi okres oczekiwania przez pacjentów na wizytę u lekarza specjalisty.

Pani Dyrektor SP ZOZ wyraziła zrozumienie dla niezadowolenia Radnego Gołąbieckiego odnośnie długiego oczekiwania na udzielenie pomocy przez lekarzy specjalistów, uznając iż przy obecnym systemie nie uda się szybko problemu rozwiązać.

Odnosząc się do kwestii przystąpienia szpitala bielskiego do sieci szpitali, Dyrektor SP ZOZ wyjaśniła, iż warunkiem wejścia do sieci jest spełnienie kilku wymogów. Jest nim kryterium łóżkowe, które szpital spełnia. Ponadto istotną rolę odgrywa położenie geograficzne szpitala oraz kryterium finansowe. Poinformowała, iż poziom zadłużenia bielskiego szpitala został zmniejszony. Zakupiono także dużo sprzętu medycznego, który podnosi jakość świadczonych usług. Wielu lekarzy zdobyło II stopień specjalizacji. Jej zdaniem szpital spełnia warunki, by wejść do tej sieci.

Odnosząc się do kwestii oddanego do użytku lądowiska przy szpitalu, dyrektor wyjaśniła, iż budowę rozpoczęto dwa lata temu przy zastosowaniu uproszczonej dokumentacji, a inwestycja została oszacowana na kwotę 250.000 zł.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz, nawiązując do planowanego utworzenia oddziału rehabilitacji, poruszył problem powstania ewentualnej konkurencji rzutującej na funkcjonowanie usług medycznych. Uznał, iż tworzony oddział będzie konkurencją dla oddziału rehabilitacyjnego funkcjonującego w Hajnówce, bowiem oddział ten jest odpowiednio wyposażony, posiada wspaniałą kadrę i przyciąga pacjentów z naszego Powiatu. Wyraził przy tym obawy, czy finansowo oddział nie będzie rzutował na wynik finansowy całego szpitala. Dodał przy tym, iż nie łatwo jest zapracować na dobrą opinię, a zdaniem Radnego szpital dużo stracił, jeśli chodzi o działalność Pani Dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Uznał przy tym jednakże, iż ryzyko warto podjąć.

Radna Zinaida Kuprianiuk Daniluk przypomniała obecnym, iż merytorycznie obradujemy nad punktem dotyczącym zatwierdzenia zmian w statucie SP ZOZ, które jej zdaniem, są zmianami potrzebnymi i należy je zatwierdzić. Uznała również, iż nie ma podstaw do obaw związanych z konkurencją.

Przewodniczący Rady Powiatu wystąpił z wnioskiem o zamknięcie dyskusji w punkcie dotyczącym zatwierdzenia zmian w statucie SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 4 głosów „za”, 5 przeciwnych i 7 wstrzymujących się – odrzuciła wniosek, zatem dyskusja w przedmiotowym punkcie była kontynuowana.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz uznał, iż przez cały okres kadencji nie zauważył współpracy między trzema szpitalami, tj. szpitalem w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach. Nawiązując do utworzonego przed kilkoma laty ze środków dotacyjnych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, zwrócił się z zapytaniem do Pani Dyrektor – czy nie obawia się wystąpienia zagrożenia w postaci konieczności zwrotu środków z powodu nie wykorzystania ich w przypadku przeniesienia tego oddziału.

Dyrektor SP ZOZ odnosząc się do wypowiedzi Radnego Łukaszewicza uznała, iż nie ma potrzeby konkurowania ze szpitalem w Hajnówce. Poinformowała ponadto, iż problemy finansowe związane z tworzeniem oddziału na początku na pewno pojawią się.

Dyrektor SP ZOZ wyjaśniła, iż Zakład Opiekuńczo–Leczniczy został utworzony ze środków dotacyjnych, informując też, iż zakład ten mógłby istnieć niezależnie od dotacji. Oświadczyła przy tym, iż wolą szpitala jest utrzymanie ZOL-u, łącznie z potrzebą jego powiększenia. W pierwszej wersji oddział rehabilitacyjny miał być usytuowany na części oddziału zakaźnego. Jednak ze względów formalnych (między innymi brak odpowiedniej windy) jest to niemożliwe. Ponadto Pani Dyrektor wyraziła swoje niezadowolenie z podjętej kilka lat temu decyzji o przeniesieniu szkoły specjalnej do budynku przyszpitalnego.

Radna Helena Buszko wystąpiła z formalnym wnioskiem o zakończenie dyskusji w tym punkcie.

Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie powyższy wniosek.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 11 głosów „za”, 4 przeciwnych i 2 wstrzymujących się – przyjęła powyższy wniosek.

W związku z przyjęciem wniosku o zamknięcie dyskusji w tym punkcie, Przewodniczący odczytał projekt uchwały w ww. sprawie, a następnie poddał pod głosowanie.

Rada Powiat w głosowaniu jawnym – stosunkiem 17 głosów „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się – podjęła uchwałę nr XLIII/254/06 w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Uchwała w pełnym brzmieniu stanowi załącznik do protokołu

Wznawiając po przerwie obrady sesji Rady Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnych punktów programu sesji.

Ad 9.

Przystępując do realizacji kolejnego punktu obrad sesji -”Przyjęcie informacji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim z zakresu działalności Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności”, Przewodniczący Rady Powiatu powitał Panią Dyrektor PCPR Urszulę Kitlas-Bańkowską oraz Panią Wiesławę Brzanę – pracownika tej jednostki. Następnie otworzył dyskusję w temacie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz wyraził swój pogląd odnośnie kolejności ustalania punktów porządku sesji. Uznał, iż przedmiotowy punkt powinien być omawiany przed punktem dotyczącym zatwierdzenia zmian w statucie SP ZOZ, co prawdopodobnie skróciłoby dyskusję w tym punkcie.

W związku z brakiem innych uwag do przedłożonej informacji, Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie informacji z zakresu działalności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 17 głosów „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się – przyjęła informację Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim z zakresu działalności Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bielsku Podlaskim.

Ad 10.

Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Bielskim na lata 2006-2012, otwierając dyskusję w temacie.
Radni otrzymali odpowiedź Zarządu Powiatu na wniosek Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego.

W związku z brakiem innych uwag do projektu ww. uchwały, Przewodniczący odczytał jej treść, a następnie poddał pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 17 głosów „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się – podjęła uchwałę nr XLV/255/06 w ww. sprawie. Uchwała w pełnym brzmieniu stanowi załącznik do protokołu.

Ad 11.

Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian kategorii dróg na terenie Gminy Rudka, otwierając dyskusję w temacie.

Radni otrzymali odpowiedź Zarządu Powiatu na wniosek wypracowany przez Komisję Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego.

W związku z brakiem innych uwag do projektu ww. uchwały, Przewodniczący odczytał jej treść, a następnie poddał pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 14 głosów „za”, 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się – podjęła uchwałę nr XLV/256/06 w ww. sprawie. Uchwała w pełnym brzmieniu stanowi załącznik do protokołu.

Ad 12.

Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian kategorii dróg na terenie Gminy Wyszki, otwierając dyskusję w temacie.

W związku z brakiem uwag do projektu ww. uchwały, Przewodniczący odczytał jej treść, a następnie poddał pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 14 głosów „za”, 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się – podjęła uchwałę nr XLV/257/06 w ww. sprawie. Uchwała w pełnym brzmieniu stanowi załącznik do protokołu.

Ad 13.

Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił informację o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Bielskiego za I półrocze 2006 roku, otwierając dyskusję w temacie.

Radni nie wnieśli uwag do przedłożonej informacji, zatem Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie informacji o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Bielskiego.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 13 głosów „za”, 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się przyjęła informację w ww. sprawie. Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Bielskiego za I półrocze 2006 roku stanowi załącznik do protokołu.

Ad 14.

Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2006 rok, otwierając dyskusję w temacie.

W związku z brakiem uwag do projektu ww. uchwały, Przewodniczący odczytał jej treść, a następnie poddał pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 12 głosów „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się – podjęła uchwałę nr XLV/258/06 w ww. sprawie. Uchwała w pełnym brzmieniu stanowi załącznik do protokołu.

Radny Mirosław Bałło za zgodą Przewodniczącego Rady został zwolniony z uczestnictwa w dalszej części obrad sesji Rady Powiatu.

Ad 15.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Interpelacje i zapytania radnych, udzielając głosu radnym.

Radni nie zabrali głosu w tym punkcie.

Ad 16.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – „Wnioski i oświadczenia radnych”, udzielając głosu radnym.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz wystąpił z wnioskiem o ujęcie w Strategii rozwiązywania problemów społecznych zapisu mówiącego o zamiarze utworzenia oddziału rehabilitacyjnego, uznając, iż jest to forma pomocy dla niepełnosprawnych. Kontynuując swoją wypowiedź Radny Łukaszewicz odniósł się do zarzutu Pani Dyrektor SP ZOZ, zdaniem której zbrodnią było przeniesienie swego czasu szkoły specjalnej do budynku przyszpitalnego. Można zatem, zdaniem Radnego, przypuszczać, że Pani Dyrektor nie mieści się w istniejącej kubaturze ze swoimi pomysłami. Radny poinformował, iż w tym miejscu nasuwa się pewna refleksja – jakie działania w ciągu czterech lat poczynił Zarząd Powiatu, aby pozyskać ten obiekt na rzecz szpitala. Skoro istnieją inne potrzeby, niezrozumiałym jest brak działań ze strony Zarządu Powiatu, by osiągnąć zamierzany cel. Kończąc swoją wypowiedź w tym temacie Radny Łukaszewicz uznał, iż jest to bardzo brzydka gra słów.

Radny Aleksander Gołąbiecki wystąpił z wnioskiem o podjęcie stosownych działań w celu usunięcia dwóch drzew przy ul. Mickiewicza (w pobliżu ronda), które stanowią niebezpieczeństwo dla osób przemieszczających się na tym odcinku.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przedstawił prośbę kierowaną przez sołtysa wsi Widźgowo o doprowadzenie do bezpiecznego stanu krzyżówki dróg poprzez usunięcie zarośli na odcinku od Brańska w kierunku do Dziadkowic, na którym doszło do wypadku drogowego.

Przewodniczący obrad poparł wniosek rozszerzając o wycinkę wszystkich zarośli na skrzyżowaniach w powiecie.

Radny Zdzisław Tworkowski poruszył sprawę kierowania pacjentów na badania radiologiczne do placówek służby zdrowia w Białymstoku oraz sprawę zdarzenia – wypadku drogowego w okolicy Bielska Podlaskiego, w wyniku którego poszkodowane osoby zostały przetransportowane do szpitala w Hajnówce, nie zaś do pobliskiego bielskiego szpitala.

Radna Zinaida Kuprianiuk Daniluk wyjaśniła, iż niektóre niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, kierując się względami finansowymi, mają podpisane umowy na świadczenie usług z placówkami służby zdrowia w Białymstoku. Występują także równorzędne umowy zawierane zarówno z placówkami służby zdrowia w Białymstoku, jak i SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Odnosząc się do sprawy udzielenia pomocy poszkodowanym przez szpital w Hajnówce, Radna uznała, iż prawdopodobnie ową sytuację należy łączyć z zaistniałą w tym czasie sytuacją, tj. brakiem w tym czasie pełnego składu personelu medycznego, w wyniku czego oddział chirurgiczny bielskiego szpitala nie mógł przyjąć poszkodowanych w wypadku osób. W takiej sytuacji zawsze korzysta się z pomocy najbliżej położonych szpitali.

Ad 17.

W punkcie – „Sprawy różne” radni nie zabrali głosu.

Ad 18.

Porządek obrad XLV sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim został wyczerpany, w związku z czym o godz. 12.00 Przewodniczący Rady Powiatu zamknął jej posiedzenie.

Sporządziła: Wioletta Kruczkowska

 

Władysław Jagiełło
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2006-12-20

Data modyfikacji: 2006-12-20

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2006-12-20