Protokół XXVII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 31 stycznia 2005 r.
XXVII sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Władysława Jagiełłę odbyła się w dniu 31 stycznia 2005 roku w sali konferencyjnej budynku powiatu przy ulicy 11-go Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady XXVII sesji rozpoczęły się o godzinie 10.00, zakończyły się o godzinie 13.50.
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło otworzył obrady XXVII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności (stanowiącą załącznik do protokołu) na 19 radnych uczestniczy w nich 18 radnych, zatem obrady są prawomocne.
Radny nieobecny to: Roch Andrzej Charyton.
Ponadto na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w sesji udział wzięli:
1. Pani Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu,
2. Pan Ryszard Anusiewicz – Sekretarz Powiatu,
3. Pan Marek Kozłowski – radca prawny,
4. Pani Bożena Grotowicz – Dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim,
5. Pani Zdzisława Gass – Samodzielne Stanowisko ds. Ochrony Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi,
6. Pan Anatol Grzegorz Tymiński – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim,
7. Pan Zbigniew Falkowski – Samodzielne Stanowisko ds. Ochrony Informacji Niejawnych i Obronności,
8. Pan Eugeniusz Siegień – Komendant Powiatowy Policji w Bielsku Podlaskim,
Sesję protokołowała Joanna Popławska.
Zgodnie z sugestią Komisji Budżetu Finansów i Rozwoju Gospodarczego Przewodniczący Rady Powiatu zaproponował wprowadzenie do proponowanego porządku obrad XXVII sesji Rady Powiatu punktu 6 a) o treści: „Przyjęcie apelu Rady Powiatu w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do utworzenia Samorządowego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt”. Radni nie zgłosili żadnych uwag do ww. propozycji.
Następnie Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie uwag i propozycji zmian.
Wicestarosta Piotr Bożko zgłosił wniosek – o ujęcie w proponowanym porządku obrad następujących punktów:
– punkt 11 – „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2005 rok”
– punkt 14 – „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie podjęcia współpracy pomiędzy Powiatem Bielskim, Polska a Rejonem Preili, Łotwa”
Radni nie zgłosili żadnych zastrzeżeń, w związku z tym Przewodniczący poddał powyżej zgłoszone wnioski pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 15 „za”, 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się (w obecności 18 radnych) przyjęła wniosek dotyczący rozszerzenia proponowanego porządku obrad o punkt 11 w brzmieniu: „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2005 rok”.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się (w obecności 18 radnych) przyjęła wniosek, wprowadzając do proponowanego porządku obrad punkt 14 o treści: „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie podjęcia współpracy pomiędzy Powiatem Bielskim, Polska a Rejonem Preili, Łotwa”.
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło wystąpił z wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad następujących punktów:
– punkt 12 – „Przyjęcie stanowiska Rady Powiatu w sprawie wszczęcia postępowania nadzorczego dotyczącego stwierdzenia nieważności części uchwały nr XXVI/158/04 z dnia 30.12.2004 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty”,
– punkt 13 – „Przyjęcie sprawozdań z działalności Komisji stałych Rady Powiatu i Komisji Rewizyjnej w II półroczu 2004 roku”.
Radni nie zgłosili żadnych zastrzeżeń, w związku z tym Przewodniczący poddał swój wniosek pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się (w obecności 18 radnych) przyjęła ww. wniosek Przewodniczącego, wprowadzać do porządku sesji punktu 12 o treści: „Przyjęcie stanowiska Rady Powiatu w sprawie wszczęcia postępowania nadzorczego dotyczącego stwierdzenia nieważności części uchwały nr XXVI/158/04 z dnia 30.12.2004 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty”.
W głosowaniu jawnym radni 16 głosami „za”, 0 głosami „przeciw” i 2 wstrzymującymi się (w obecności 18 radnych) przyjęli wniosek Przewodniczącego o rozszerzenie porządku obrad o punkt 13 w brzmieniu: „Przyjęcie sprawozdań z działalności Komisji stałych Rady Powiatu i Komisji Rewizyjnej w II półroczu 2004 roku”.
Radni nie zgłosili kolejnych propozycji zmian do proponowanego porządku obrad sesji. Przewodniczący poddał więc porządek obrad, z uwzględnieniem przegłosowanych wyżej wniosków pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się (w obecności 18 radnych) przyjęła następujący porządek obrad XXVII sesji Rady Powiatu:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XXVI Sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Przyjęcie sprawozdania Starosty Bielskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w 2004 roku.
a) przyjęcie apelu Rady Powiatu w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do utworzenia Samorządowego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
7. Przyjęcie „Oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie bielskim w 2004 roku”.
8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zatwierdzenia zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim.
9. Podjęcie uchwał Rady Powiatu w sprawie:
a) przekształcenia Szkoły Policealnej Agrobiznesu na podbudowie dotychczasowych szkół ponadpodstawowych, wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim, w Szkołę Policealną nr 1 na podbudowie szkół ponadgimnazjalnych, wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim,
b) przekształcenia Szkoły Policealnej na podbudowie dotychczasowych szkół ponadpodstawowych, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. K. Kluka w Rudce, w Szkołę Policealną na podbudowie szkół ponadgimnazjalnych wchodzącej w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. K. Kluka w Rudce,
c) utworzenia Szkoły Policealnej nr 3 wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Bielsku Podlaskim,
d) utworzenia Szkoły Policealnej wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Bielsku Podlaskim,
10. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli i placówek oświatowo-wychowawczych prowadzonych przez Powiat Bielski.
11. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego w 2005 roku.
12. Przyjęcie stanowiska Rady Powiatu w sprawie wszczęcia postępowania nadzorczego dotyczącego stwierdzenia nieważności części uchwały nr XXVI/158/04 z dnia 30.12.2004 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty.
13. Przyjęcie sprawozdań z działalności Komisji stałych Rady Powiatu i Komisji Rewizyjnej w II półroczu 2004 roku.
14. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie podjęcia współpracy pomiędzy Powiatem Bielskim, Polska a Rejonem Preili, Łotwa.
15. Interpelacje i zapytania radnych.
16. Wnioski i oświadczenia radnych.
17. Zamknięcie obrad.
Od godziny 10.13 obradom XXVII sesji Rady Powiatu przewodniczy radny Bazyli Leszczyński – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu.
Ad 4.
Przewodniczący obrad – Bazyli Leszczyński przystąpił do realizacji punktu – Przyjęcie protokołu z XXVI sesji Rady Powiatu, który zgodnie z wymogami statutowymi wyłożony był wraz z załącznikami do wglądu w biurze Obsługi Rady Powiatu na 7 dni przed sesją oraz w dniu dzisiejszym na sali obrad. Do ww. protokołu nie zostały wniesione uwagi na piśmie.
Przewodniczący obrad zwrócił się do radnych z pytaniem czy chcą zgłosić uwagi do protokołu. Radni nie zabierali głosu, w związku z tym Przewodniczący obrad zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał pod głosowanie projekt protokołu z XXVI sesji.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za” 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się (w obecności 18 radnych) przyjęła protokół XXVI sesji Rady Powiatu.
Ad 5.
Przewodniczący obrad – Bazyli Leszczyński poprosił Starostę Bielskiego o przedstawienie sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Głos zabrał Starosta Bielski – Sławomir Jerzy Snarski przedstawiając sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 31 grudnia 2004 roku do 31 stycznia 2005 roku (sprawozdanie w załączeniu).
Przewodniczący obrad podziękował Staroście Bielskiemu za przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym oraz zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do przedmiotowego sprawozdania.
O godzinie 10.20 na obrady sesji przybył radny Roch Andrzej Charyton, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 19 radnych.
Radny Zdzisław Tworkowski zwrócił się z pytaniem do Przewodniczącego Zarządu – co przewiduje się zrobić z laboratorium analitycznym funkcjonującym w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Wyrażenie przez Zarząd Powiatu zgody na wynajem pomieszczeń po Poradni Dermatologicznej w Przychodni Rejonowej nr 2 przy ul. Jagiellońskiej 32 na rzecz Prywatnego Laboratorium Analitycznego będzie stanowiło konkurencję dla laboratorium analitycznego funkcjonującego w SP ZOZ.
Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż decyzje w kwestii laboratorium analitycznego podejmuje dyrektor SP ZOZ. Z rozmów przeprowadzonych z dyrektorem SP ZOZ wynika, iż nie ma zagrożenia, że po zmianie lokalizacji Prywatnego Laboratorium Analitycznego pacjenci szpitala zostaną pozbawieni możliwości wykonywania tych badań.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z prośbą o bardziej szczegółowe wyjaśnienie podziału nieruchomości oznaczonej numerem działki 1730 położonej w Bielsku Podlaskim, będącej we władaniu Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 1.
Radny przypomniał także, iż na poprzedniej sesji Rady Powiatu odczytał list Wójta Gminy Brańsk dot. wprowadzenia do budżetu powiatu na 2005 rok zadania inwestycyjnego – modernizacja drogi powiatowej nr 1697 B na odcinku Holonki – Widźgowo – Klichy. Adresatem ww. listu była Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim, list nie został jednak radnym przekazany. W związku z powyższym radny poprosił o podanie powodów nie przekazania przedmiotowego listu radnym. Powiatowy Zarząd Dróg udzielił odpowiedzi na ww. pismo, radny zwrócił się więc z pytaniem – dlaczego informacja na ten temat nie została ujęta w sprawozdaniu z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Wicestarosta Piotr Bożko wyjaśnił, iż na podstawie decyzji Naczelnika Miasta w Bielsku Podlaskim wydanych w 1986 roku nieruchomość oznaczona numerem geodezyjnym 1730 została podzielona w następujący sposób: grunt o powierzchni 903 m2 oznaczony jako działka nr 1730/2 został oddany w zarząd Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, a grunt o powierzchni 1026 m2, oznaczony nr działki 1730/1 oddany w zarząd Szkole Podstawowej nr 1. Brak jest jednak dokumentacji geodezyjnych, które wskazywałyby, że podział został dokonany. Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski wystąpił z wnioskiem o komunalizację działki nr 1730. W odpowiedzi na pismo Urzędu Miasta w Bielsku Podlaskim Zarząd Powiatu zaproponował dokonanie podziału wraz z równoczesnym uporządkowaniem spraw własności gruntu działki oznaczonej numerem 1732/24, wyrażając gotowość poniesienia kosztów. Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski nie wyraził akceptacji dla przedstawionej propozycji regulacji. W związku z powyższym Zarząd Powiatu postanowił wystąpić do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego z propozycją podziału działki nr 1730 po granicy wynikającej z przedłużenia linii granicznej istniejącej, rozpoczynającej się od wjazdu na działkę nr 1734 przy ul. 11 Listopada, z równoczesnym uporządkowaniem własności działki powstałej wskutek podziału działki nr 1734 w drodze zamiany na działkę nr 1734/24, bez obowiązku dokonywania dopłat.
Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż po zgłoszeniu potrzeby wykonania inwestycji na terenie parafii Zarząd Powiatu prowadzi rozmowy i współpracę bezpośrednio z proboszczem danej parafii.
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło wyjaśnił, iż radni zapoznali się z treścią ww. listu, został on bowiem przez radnego Łukaszewicza odczytany na sesji. Przedmiotowy list dotyczył wprowadzenia zadania inwestycyjnego do budżetu powiatu na 2005 rok, w związku z czym został skierowany do Zarządu Powiatu, który po jego rozpatrzeniu udzielił odpowiedzi.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz zauważył, iż z powyższej dyskusji wynika, iż nie wszystkie decyzje które zapadają na posiedzeniach Zarządu są ujmowane w sprawozdaniu z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Zdaniem radnego wszystkie listy adresowane do Rady Powiatu powinny być przekazywane radnym.
Radni nie zgłosili więcej uwag do treści przedmiotowego sprawozdania.
Rada Powiatu zapoznała się ze sprawozdaniem z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Ad 6.
Przewodniczący obrad – Bazyli Leszczyński przystąpił do realizacji punktu – Przyjęcie sprawozdania Starosty Bielskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w 2004 roku (druk nr 1 w załączeniu).
Radni nie zgłosili żadnych uwag do treści przedmiotowego sprawozdania. W związku z powyższym Przewodniczący obrad zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał przedmiotowe sprawozdanie pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła sprawozdanie Starosty Bielskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w 2004 roku.
Ad 6a.
Przewodniczący obrad – Bazyli Leszczyński przedstawił projekt apelu Rady Powiatu w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do utworzenia Samorządowego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt (projekt apelu w przedmiotowej sprawie w załączeniu).
Przewodniczący obrad zwrócił się z prośbą o zgłaszanie uwag do przedmiotowego sprawozdania.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż radni zapoznając się z informacją Powiatowego Lekarza Weterynarii o stanie bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego na terenie powiatu bielskiego zostali zapewnieni o ograniczeniu i stopniowym eliminowaniu zagrożenia tj. wścieklizny czy bezpańskich zwierząt. Zdaniem radnego należy wstrzymać się z przyjęciem apelu w przedmiotowej sprawie oraz zweryfikować informacje przedstawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. W związku z powyższym radny zaapelował do radnych Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim o odłożenie głosowania na przyjęciem apelu w przedmiotowej sprawie.
Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż przed przyjęciem ww. projektu apelu radni powinni zapoznać się z informacją Powiatowego Lekarza Weterynarii, Powiatowego Inspektora Sanitarnego jak również opiniami samorządów gminnych w przedmiotowej sprawie.
Radna Helena Buszko wyjaśniła, iż analizując sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w 2004 roku Komisja Budżetu Finansów i Rozwoju Gospodarczego wypracowała wniosek, proponując Radzie Powiatu podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania występującego na terenie wszystkich gmin powiatu zjawiska bezpańskich zwierząt. Zarząd Powiatu rozpatrując wniosek Komisji przygotował i przedłożył projekt Apelu Rady Powiatu w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do utworzenia Samorządowego Schroniska dla Zwierząt Bezdomnych.
Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż przed podjęciem apelu w ww. sprawie powinna zostać zasięgnięta opinia samorządów gminnych w przedmiotowej sprawie.
Radny Aleksander Gołąbiecki zauważył, iż bezdomne psy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi jak również dla innych zwierząt. Utworzenie Schroniska dla Bezdomnych zwierząt jest możliwe przy współpracy gmin z terenu powiatu bielskiego. Propozycję współuczestniczenia w tworzeniu Samorządowego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt można także przedłożyć powiatom hajnowskiemu i siemiatyckiemu. Dzięki utworzeniu Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt odłowione psy nie będą za odpłatnością przewożone do Białegostoku tylko zostaną umieszczone w ww. schronisku. Ponadto radny zaproponował wskazanie w przedmiotowym apelu Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski jako prowadzącego działania zmierzające do utworzenia Samorządowego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz zaproponował Staroście zorganizowanie spotkania z Wójtami i Burmistrzami w celu poinformowania o zagrożeniu jakie dla ludzi stanowią bezdomne zwierzęta oraz o potrzebie utworzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt. Zdaniem radnego wniosek powinien zostać przekazany do rozpatrzenia przez Komisję Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.
Starosta Sławomir Jerzy Snarski odnoszą się do powyższej wypowiedzi wyjaśnił, iż w sprawozdaniu z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego została ujęta przedstawiona przez Powiatowego Lekarza Weterynarii tematyka dot. bezpieczeństwa w zakresie wścieklizny oraz bezpańskich zwierząt na terenie powiatu bielskiego. Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego analizując przedmiotowe sprawozdanie wypracowała wniosek, który został zaakceptowany przez Zarząd Powiatu. Starosta poinformował, iż może podjąć się zorganizowania spotkania z Wójtami i Burmistrzami, na które zostanie także zaproszony Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bielsku Podlaskim. Wskazywanie w chwili obecnej samorządu prowadzącego działania zmierzające do utworzenia schroniska nie powinno mieć miejsca, koordynator działań powinien zostać wyłoniony po podjęciu przez samorządy inicjatywy tworzenia Samorządowego Schroniska dla Zwierząt Bezdomnych.
Radni nie zgłosili kolejnych uwag do projektu apelu w przedmiotowej sprawie. W związku z tym Przewodniczący obrad poddał go pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 11 „za”, 6 przeciwnych i 2 wstrzymujących się przyjęła Apel w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do utworzenia Samorządowego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt (apel w załączeniu).
Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż zgłaszał wniosek formalny o odłożenie głosowania nad apelem w przedmiotowej sprawie, który nie został podany pod głosowanie.
Radca Prawny – Pan Marek Kozłowski wyjaśnił, iż radny apelował do radnych o nie głosowanie nad apelem w przedmiotowej sprawie na sesji w dniu dzisiejszym, radny nie zgłaszał wniosku formalnego w tej sprawie.
Ad 7.
Przewodniczący obrad – Bazyli Leszczyński przystąpił do realizacji punktu – Przyjęcie „Oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie bielskim w 2004 roku”. (druk nr 2 w załączeniu). Następnie przedstawił wniosek Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny dotyczący przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).
Przewodniczący obrad zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do przedmiotowej informacji.
Radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż jak wynika z przedstawionej informacji ocena stanu bezpieczeństwa w powiecie bielskim jest dosyć dobra, nie ulega pogorszeniu a nawet w niektórym zakresie poprawia się.
Radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się z prośbą o:
– podanie motywów zabójstwa i usiłowania zabójstwa mieszkańców wsi Patoki, gmina Brańsk w miesiącu wrześniu,
– bardziej szczegółowe wyjaśnienie kradzieży z włamaniem do samochodu i zabrania znajdujących się z jego wnętrzu wyrobów ze złota o wadze 4 kilogramów wartości 220.000 zł w Bielsku Podlaskim w miesiącu maju,
– wyjaśnienie jaki % środków pozyskanych w drodze postępowania mandatowego pozostaje w Komendzie Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim, na jaki cel środki te są przekazywane.
Pan Eugeniusz Siegień – Komendant Powiatowy Policji w Bielsku Podlaskim wyjaśnił, iż poziom bezpieczeństwa odczuwany przez mieszkańców powiatu, jak i stopień zaufania do policji kształtuje się, po raz już kolejny, na poziomie zadowalającym.
Odpowiadając na pierwsze pytanie radnego Gołąbieckiego Pan Eugeniusz Siegień wyjaśnił, iż śledztwo w sprawie zabójstwa i usiłowania zabójstwa mieszkańców wsi Patoki prowadzi Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim, w związku z czym podanie szczegółów przesłuchania świadków i motywów zbrodni na sesji w dniu dzisiejszym nie jest możliwe. Po wyjaśnieniu Komendanta radny nie wnosił o podanie ww. informacji.
Odpowiadając na drugie pytanie Komendant Powiatowy Policji wyjaśnił, iż złoto było przewożone przez zajmującego się dystrybucją wyrobów i biżuterii złotniczej hurtownika. Hurtownik pobierał wyroby z pracowni złotniczej, a następnie rozprowadzał je wprowadzając do punktów detalicznych sprzedaży. W wyniku czynności operacyjnych ustalono, iż samochód ww. hurtownika był obserwowany przez grupę złodziei od miejsca pobrania biżuterii, aż do miejsca napadu i kradzieży.
Odpowiadając na trzecie pytanie Komendant wyjaśnił, iż bloczki mandatów kredytowych i gotówkowych pobierane są z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zgodnie z zaleceniem Komendy Głównej Policji akceptowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w postępowaniu mandatowym, w stosunku do obywateli Polski nakładane są grzywny w formie mandatów kredytowych. Za wykroczenia w drodze postępowania mandatowego cudzoziemców nakładane są mandaty w formie gotówkowej. Osoby ukarane mandatami przekazują środki na konto Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Policja nie uzyskuje żadnych korzyści finansowych z tytułu nałożonych grzywien w postępowaniu mandatowym.
Wicestarosta Piotr Bożko zwrócił się z prośbą o poinformowanie jak oceniono bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz efektywność działania Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim w 2004 roku na tle innych jednostek policji województwa podlaskiego, podczas podsumowania pracy policji, które odbyło się w KPP dnia 27 stycznia 2005 roku.
Radny Sergiusz Łukaszuk zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie – czy policjanci otrzymują jakiekolwiek profity z tytułu nałożonych grzywien w postępowaniu mandatowym.
Komendant Powiatowy Policji Pan Eugeniusz Siegień wyjaśnił, iż każdy z policjantów jest oceniany przez swego przełożonego. Stosowane są różne narzędzia oceny pracy policjantów, np. aktywność policjanta w codziennej służbie. Ilość nałożonych mandatów nie przedkłada się na profity finansowe policjanta. Policjantom za szczególne osiągnięcia przyznawane są nagrody z Funduszu Nagród. Do osiągnięć tych można zaliczyć np. zatrzymanie sprawcy na gorącym uczynku przestępstwa, wykrycie sprawy bulwersującej społeczeństwo – jakim jest zabójstwo.
Posumowanie pracy policji odbyło się w Komendzie Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim dnia 27.01.2005 roku. Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku pozytywnie oceniła pracę KPP w Bielsku Podlaskim. Nowym i niepokojącym zjawiskiem odnotowanym w 2004 r. na terenie powiatu bielskiego były kradzieże samochodów. W województwie podlaskim skradziono 455 samochodów, z czego na terenie powiatu bielskiego odnotowano 21 przypadków kradzieży. Przestępczość samochodowa nie występowała praktycznie od trzech lat. Ten stan rzeczy był wynikiem wcześniejszych działań przeciwko zorganizowanym gangom złodziei samochodów z Wołomina, Myszkowa, Dąbrówki, Białegostoku, Ciechanowa oraz działań przeciwko zorganizowanym bandyckim grupom przestępczym podejmowanych w latach 2000 – 2001.
Radni nie zgłosili kolejnych uwag do przedmiotowej informacji. W związku z tym Przewodniczący obrad poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 18 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się przyjęła informację: Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie bielskim w 2004 roku.
O godzinie 11.25 Przewodniczący obrad ogłosił 15-minutową przerwę w obradach sesji.
Ad 8.
Po wznowieniu obrad radny Bazyli Leszczyński – Przewodniczący obrad przystąpił do realizacji kolejnego punktu – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zatwierdzenia zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim (druk nr 3 w załączeniu).
Przewodniczący obrad otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie. W związku z tym, iż radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 12 „za”, 0 przeciwnych i 7 wstrzymujących się podjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XXVII/159/05 w załączeniu).
Wicestarosta Piotr Bożko zaproponował aby uczestnicząca w posiedzeniu sesji Pani dyrektor SPZOZ w Bielsku Podlaskim udzieliła wyjaśnień w kwestii przeniesienia Prywatnego Laboratorium Analitycznego z SP ZOZ w Bielsku Podlaskim do pomieszczeń przy ul. Jagiellońskiej 32. Radni nie zgłosili żadnych uwag do powyższej propozycji.
Głos zabrała Pani Bożena Grotowicz – dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim, która poinformowała, iż Prywatne Laboratorium Analityczne funkcjonuje w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim od 1992 roku, a zakres świadczonych przez nie usług nie pokrywa się z działalnością laboratorium szpitala. W 2004 roku zmieniły się przepisy dotyczące laboratoriów analitycznych, zgodnie z którymi laboratorium w celu świadczenia certyfikowanych badań laboratoryjnych musi utworzyć Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Utworzenie NZOZ-u związane jest m.in. z koniecznością posiadania własnego pomieszczenia. W związku z powyższym Prywatne Laboratorium Analityczne czyni starania o wynajem pomieszczeń w budynku przychodni przy ul. Jagiellońskiej 32 w Bielsku Podlaskim. Prywatne Laboratorium Analityczne dysponuje drogą aparaturą, na której zabezpieczenie szpital w chwili obecnej nie posiada środków. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej nadal będzie świadczył usługi szpitalowi bielskiemu.
Dyskusja w tym punkcie została zamknięta.
Ad 9.
Przewodniczący obrad – Bazyli Leszczyński przystąpił do realizacji kolejnego punktu – Podjęcie uchwał Rady Powiatu w sprawie (druk nr 4 w załączeniu):
a) przekształcenia Szkoły Policealnej Agrobiznesu na podbudowie dotychczasowych szkół ponadpodstawowych, wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim, w Szkołę Policealną nr 1 na podbudowie szkół ponadgimnazjalnych, wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim,
Pan Anatol Grzegorz Tymiński – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury zaproponował zmianę zapisu § 1 projektu uchwały w przedmiotowej sprawie w sposób następujący: „§ 1. Przekształca się z dniem 1 września 2005 roku, Szkołę Policealną Agrobiznesu na podbudowie dotychczasowych szkół ponadpodstawowych, wchodzącą w skład Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim ul. Hołowieska 18, w publiczną Szkołę Policealną nr 1 na podbudowie szkół ponadgimnazjalnych, kształcącą w systemie dziennym, wchodzącą w skład Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim ul. Hołowieska 18”.
Radni nie wnieśli żadnych uwag do zaproponowanej powyżej zmiany zapisu § 1 oraz do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie, w związku z czym Przewodniczący po odczytaniu projektu uchwały w ww. sprawie poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 18 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się podjęła uchwałę w przedmiotowej sprawie z uwzględnieniem ww. zmiany w § 1 (uchwała nr XXVII/160/05 w załączeniu).
b) przekształcenia Szkoły Policealnej na podbudowie dotychczasowych szkół ponadpodstawowych, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. K. Kluka w Rudce, w Szkołę Policealną na podbudowie szkół ponadgimnazjalnych wchodzącej w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. K. Kluka w Rudce,
Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury – Anatol Grzegorz Tymiński zaproponował doprecyzowanie zapisu § 1 projektu uchwały w przedmiotowej sprawie w sposób następujący: „§ 1. Przekształca się z dniem 1 września 2005 roku, Szkołę Policealną na podbudowie dotychczasowych szkół ponadpodstawowych wchodzącą w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. Krzysztofa Kluka w Rudce ul. Ossolińskich 1, w publiczną Szkołę Policealną na podbudowie szkół ponadgimnazjalnych, kształcącą w systemie dziennym, wchodzącą w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. Krzysztofa Kluka w Rudce ul. Ossolińskich 1.”
Radni nie wnieśli żadnych uwag do zaproponowanej powyżej zmiany zapisu § 1 oraz do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie, w związku z czym Przewodniczący po odczytaniu projektu uchwały w ww. sprawie zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się podjęła uchwałę w przedmiotowej sprawie z uwzględnieniem ww. zmiany w § 1 (uchwała nr XXVII/161/05 w załączeniu).
c) utworzenia Szkoły Policealnej nr 3 wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Bielsku Podlaskim,
W związku z opublikowaniem tekstu jednolitego ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury zaproponował uaktualnienie podstawy prawnej tj. zapisanie w projekcie uchwały w przedmiotowej sprawie następującego zapisu: „Na podstawie art. 12 pkt 8, lit. i) ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1592, zm. z 2002 r. nr 23, poz. 220, nr 62, poz. 558, nr 113, poz. 984, nr 153, poz. 1271, nr 200, poz. 1688, nr 214, poz. 1806, z 2003 r., nr 162, poz. 1568 z 2004 r. nr 102, poz. 1055, nr 167, poz. 1759), art. 5 ust. 5a, w związku z art. 5c ust. 1 pkt 3, art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572, nr 273, poz. 2703 i nr 281, poz. 2781 oraz § 1 ust. 1 pkt 2 Ramowego Statutu Publicznej Szkoły Policealnej stanowiącego załącznik nr 5e do Rozporzadzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. nr 61, poz. 624, zm. z 2002 r. nr 10, poz. 96, z 2003 r. nr 146, poz. 1416, z 2004 r. nr 66, poz. 606) uchwala się co następuje:)”.
Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury zaproponował także doprecyzowanie zapisu § 1 projektu uchwały w przedmiotowej sprawie w sposób następujący: „§ 1. Tworzy się z dniem 1 września 2005 roku publiczną Szkołę Policealną nr 3 kształcącą w systemie dziennym, wchodzacą w skład Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Bielsku Podlaskim ul. Widowska 1.”
Radni nie wnieśli żadnych uwag do zaproponowanych powyżej zmian do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie, w związku z czym Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w ww. sprawie oraz zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) podjęła uchwałę w przedmiotowej sprawie z uwzględnieniem ww. zmian (uchwała nr XXVII/162/05 w załączeniu).
d) utworzenia Szkoły Policealnej wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 2 im. Konstytucji 3
Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury zaproponował uaktualnienie podstawy prawnej tj. zapisanie w podstawie prawnej projektu uchwały w przedmiotowej sprawie zapisu o treści: „Na podstawie art. 12 pkt 8, lit. i) ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1592, zm. z 2002 r. nr 23, poz. 220, nr 62, poz. 558, nr 113, poz. 984, nr 153, poz. 1271, nr 200, poz. 1688, nr 214, poz. 1806, z 2003 r., nr 162, poz. 1568 z 2004 r. nr 102, poz. 1055, nr 167, poz. 1759), art. 5 ust. 5a, w zwiazku z art. 5c ust. 1 pkt 3, art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572, nr 273, poz. 2703 i nr 281, poz. 2781) oraz § 1 ust. 1 pkt 2 Ramowego Statutu Publicznej Szkoły Policealnej stanowiącego załącznik nr 5e do Rozporzadzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. nr 61, poz. 624, zm. z 2002 r. nr 10, poz. 96, z 2003 r. nr 146, poz. 1416, z 2004 r. nr 66, poz. 606) uchwala się co następuje:”
Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury zaproponował także doprecyzowanie zapisu § 1 projektu uchwały w przedmiotowej prawie w sposób następujący: „§ 1. Tworzy się z dniem 1 września 2005 roku publiczną Szkołę Policealną nr 2, kształcącą w systemie dziennym, wchodzącą w skład Zespołu Szkół nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Bielsku Podlaskim ul. Wojska Polskiego 17.”
Radni nie wnieśli żadnych uwag do zaproponowanych powyżej zmian do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie, w związku z czym Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w ww. sprawie oraz zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) podjęła uchwałę w przedmiotowej sprawie z uwzględnieniem powyższych zmian (uchwała nr XXVII/163/05 w załączeniu).
Ad 10.
Przewodniczący obrad – Bazyli Leszczyński przystąpił do realizacji kolejnego punktu – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli i placówek oświatowo-wychowawczych prowadzonych przez Powiat Bielski (druk nr 5 w załączeniu).
Pan Anatol Grzegorz Tymiński – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury zaproponował zmianę zapisu § 4 projektu uchwały w przedmiotowej sprawie w sposób następujący: „§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązujacą od dnia 1 stycznia 2005 roku.”
Radni nie wnieśli żadnych uwag do zaproponowanej powyżej zmiany zapisu § 4 projektu uchwały w przedmiotowej sprawie, w związku z czym Przewodniczący obrad odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w ww. sprawie oraz poddał ją głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) podjęła uchwałę w przedmiotowej sprawie z uwzględnieniem powyższej zmiany w § 4 (uchwała nr XXVII/164/05 w załączeniu).
Ad 11.
Przewodniczący obrad – Bazyli Leszczyński przystąpił do realizacji kolejnego punktu – Podjęcie uchwał Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego w 2005 roku (projekt uchwały w załączeniu).
Przewodniczący obrad zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie. Radni nie zgłosili żadnych uwag, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się podjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XXVII/165/05 w załączeniu).
Ad 12.
Przewodniczący obrad – Bazyli Leszczyński przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji. W związku z pismem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie wszczęcia postępowania nadzorczego dotyczącego stwierdzenia nieważności części uchwały nr XXVI/158/04 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30.12.2004 r. zmieniającej uchwałę nr II/11/02 z dnia 12.12.2002 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty, oraz zawartym w nim wezwaniem do podania powodów ustalenia dodatku funkcyjnego z mocą wsteczną od dnia 01 stycznia 2004 r. oraz wynagrodzenia zasadniczego i dodatku specjalnego z mocą wsteczną od 01 października 2004 r. został opracowany i przedłożony przez Zarząd Powiatu projekt stanowiska Rady Powiatu w przedmiotowej sprawie (ww. pisma w załączeniu).
Przewodniczący obrad zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do projektu stanowiska w przedmiotowej sprawie.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż powody podniesienia wynagrodzenia Starosty zostały zapisane w uzasadnieniu do wniosku. Podlaski Urząd Wojewódzki zdaniem radnego nie może pytać o powody, jest to bowiem ingerencja w suwerenność decyzji podejmowanych przez Radę Powiatu. W związku z powyższym radny zwrócił się z pytaniem do radcy prawnego – czy Rada Powiatu musi tłumaczyć się z powodów podjęcia uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty.
Radca prawny – Marek Kozłowski wyjaśnił, iż Rada Powiatu otrzymała zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego, w toku którego organ prowadzący zbiera materiały, które dadzą podstawę do wydania rozstrzygnięcia nadzorczego lub zaniechania wydania rozstrzygnięcia. Nie ma przeszkód formalno-prawnych do wskazania powodów ustalenia dodatku funkcyjnego z mocą wsteczną od dnia 01 stycznia 2004 r. oraz wynagrodzenia zasadniczego i dodatku specjalnego z mocą wsteczną od 01 października 2004 r.
Radny Aleksander Gołąbiecki zauważył, iż z dniem 23 marca 2004 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 marca 2004 r. nowelizujące rozporządzenie z dnia 11 lutego 2003 r. w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich. Wynagrodzenie Starosty zostało dostosowane do wymogów ww. rozporządzenia uchwałą nr XXVI/158/04 Rady Powiatu z dnia 30 grudnia 2004 r. Radny Aleksander Gołąbiecki zauważył, iż w projekcie stanowiska w przedmiotowej sprawie został ujęty zapis następujący: „Pomimo tego, wobec niepodejmowania w tym zakresie czynności przez Radę Powiatu, dodatek funkcyjny był naliczany i wypłacany od stycznia 2004 r. w starej wysokości, tj. 1.825 zł.” Zdaniem radnego Rada Powiatu nie ponosi odpowiedzialności za niepodjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty po wejściu w życie ww. rozporządzenia.
Wicestarosta Piotr Bożko wyjaśnił, iż autorzy projektu stanowiska w przedmiotowej sprawie nie zamierzali obarczać winą za niepodjęcie uchwały Rady Powiatu, Rada została wskazana jako organ uprawniony do podejmowania uchwał w ww. sprawie.
Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatek funkcyjny nie może przekroczyć kwoty – 1.860 zł, natomiast dodatek funkcyjny był wpłacany w kwocie 1.825 zł. Z zapisu o którym mówił radny Gołąbiecki wynika, iż wobec niepodejmowania przez Radę Powiatu uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty dostosowującej wynagrodzenie Starosty do ww. rozporządzenia płacowego, dodatek funkcyjny był naliczany i wypłacany w starej wysokości, tj. 1.825 zł.
Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż nad terminowym wdrażaniem przepisów prawnych powinny czuwać służby Starostwa. Winy za niepodjęcie uchwały w sprawie zmiany wynagrodzenia Starosty nie należy szukać wśród radnych Rady Powiatu.
Radca prawny – Pan Marek Kozłowski ustosunkowując się do powyższej dyskusji zaproponował zmianę zapisu: „Pomimo tego, wobec niepodejmowania w tym zakresie czynności przez Radę Powiatu, dodatek funkcyjny był naliczany i wypłacany od stycznia 2004 r. w starej wysokości, tj. 1.825 zł.” na zapis: „Pomimo tego, dodatek funkcyjny był naliczany i wypłacany od stycznia 2004 r. w starej wysokości, tj. 1.825 zł.”
Sekretarz Powiatu – Pan Ryszard Anusiewicz wyjaśnił, iż również rozporządzenia Rady Ministrów wchodzą w życie z mocą wsteczną, jak np. ww. Rozporządzenie z dnia 02 marca 2004 r. Zasadom poprawnej legislacji nie zaprzecza także podjęcie uchwały Rady Powiatu, która wchodzi w życie z mocą wsteczną. Wszczęte przez Wojewodę postępowanie nadzorcze ostatecznie wyjaśni sprawę. Sekretarz poinformował, iż pracownicy Starostwa Powiatowego nie popełnili uchybień, ani też nie zaniedbali swoich obowiązków.
Radny Marek A. Łukaszewicz przypomniał, iż wskazując na kompetencje Starosty grupa radnych wnioskowała o podniesienie uposażenia Starosty. Z wypowiedzi Sekretarza wynika, iż nikt nie ponosi winy za niepodjęcie uchwały zmieniającej uposażanie Starosty. Jednak prośba o wyjaśnienie powodów została skierowana do Rady Powiatu. Autorzy projektu stanowiska w przedmiotowej sprawie winą za niepodejmowanie uchwał zmierzających do zmiany ustalenia wynagrodzenia Starosty obarczyli Radę Powiatu.
Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło wyjaśnił, iż dyskusja na temat uchwały zmieniającej uchwałę nr II/11/02 z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty odbyła się na XXVI sesji Rady Powiatu w dniu 30 grudnia 2004 roku, a Rada Powiatu podjęła uchwałę w przedmiotowej sprawie. Bez względu na to czy Rada Powiatu przedstawi własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, czy też go nie przedstawi postępowanie nadzorcze zostanie przez Podlaski Urząd Wojewódzki przeprowadzone. Następnie Przewodniczący Rady Powiatu zaproponował zamknięcie dyskusji w tym punkcie oraz poddanie pod głosowanie projektu stanowiska w przedmiotowj sprawie.
Przewodniczący obrad poddał pod ocenę radnych wypowiedź radnego Gołąbieckiego jak również propozycję radcy prawny o zmianę zapisu na stronie 2 projektu stanowiska w przedmiotowej sprawie, tj. ujęcie zapisu o treści: „Dodatek funkcyjny był naliczany i wypłacany od stycznia 2004 r. w starej wysokości, tj. 1.825 zł.”. Radni nie wnieśli żadnych uwag do ww. propozycji.
Następnie Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekt stanowiska Rady Powiatu w sprawie wszczęcia postępowania nadzorczego dotyczącego stwierdzenia nieważności części uchwały nr XXVI/158/04 z dnia 30.12.2004 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty uwzględniającej ww. zmianę na stronie 2 przedmiotowego materiału.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 13 „za”, 4 przeciwnych i 2 wstrzymujących się podjęła stanowisko w przedmiotowej sprawie z uwzględnieniem ww. poprawki na stronie 2 przedmiotowego materiału (stanowisko w załączeniu).
Ad 13.
Przewodniczący obrad przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – przyjęcie sprawozdań z działalności Komisji stałych Rady Powiatu i Komisji Rewizyjnej w II półroczu 2004 roku.
Jako pierwsza sprawozdanie z działalności komisji w okresie II półrocza 2004 roku przedstawiła Przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk (sprawozdanie w załączeniu).
Po zakończeniu powyższego wystąpienia Przewodniczący obrad poprosił radnych o uwagi do sprawozdania. Radni nie wnieśli żadnych uwag. Przewodniczący obrad poddał więc ww. sprawozdanie pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 18 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Ochrony Zdrowia Pomocy Społecznej i Rodziny w okresie II półrocza 2004 roku.
Następnie głos zabrała Przewodnicząca Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska radna Raisa Rajecka, która przedstawiła Radzie sprawozdanie z działalności komisji w okresie II półrocza 2004 roku (sprawozdanie w załączeniu).
W związku z tym, iż radni nie wnieśli zastrzeżeń Przewodniczący obrad poddał ww. sprawozdanie pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się (2 radnych nie brało udziału w głosowaniu) przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w okresie II półrocza 2004 roku.
Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego radny Sergiusz Łukaszuk przedstawił Radzie sprawozdanie z działalności komisji w okresie II półrocza 2004 roku (sprawozdanie w załączeniu). Radni nie zgłosili żadnych uwag do ww. sprawozdania, w związku z czym Przewodniczący obrad poddał je pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 19 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła przedmiotowe sprawozdanie.
Przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego radny Mirosław Bałło przedstawił sprawozdanie z działalności komisji w okresie II półrocza 2004 roku (sprawozdanie w załączeniu).
Ponieważ radni nie wnieśli zastrzeżeń Przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad przyjęciem ww. sprawozdania.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 19 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego w II półroczu 2004 roku.
Następnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej radny Tadeusz Wielanowski przedstawił Radzie Powiatu sprawozdanie z działalności komisji w okresie II półrocza 2004 roku (sprawozdanie w załączeniu).
Przewodniczący obrad poprosił radnych o uwagi do przedstawionego sprawozdania. W związku z tym, iż radni nie wnieśli zastrzeżeń do ww. sprawozdania Przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad jego przyjęciem.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 16 „za”, 1 przeciwnym i 2 wstrzymujących się przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej w II półroczu 2004 roku.
Ad 14.
Przewodniczący obrad – Bazyli Leszczyński przystąpił do realizacji punktu – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie podjęcia współpracy pomiędzy Powiatem Bielskim, Polska a Rejonem Preili, Łotwa (projekt uchwały w załączeniu).
Starosta Sławomir Jerzy Snarski poinformował, iż z inicjatywy Wojewody Podlaskiego w dniach 26 – 28 stycznia b.r., w ramach rewizyty, został zorganizowany wyjazd przedstawicieli samorządów woj. podlaskiego na Łotwę. W wyjeździe uczestniczyły delegacje prezydenta Suwałk, Starosty: łomżyńskiego, hajnowskiego, siemiatyckiego, zambrowskiego oraz bielskiego. Powiat Bielski reprezentowany był przez Sławomira J. Snarskiego – Starostę Bielskiego oraz Wicestarostę Piotra Bożko. Podczas ww. wizyty odbyły się spotkania z merami miast, wizyta w Oddziale Służby Strażackiej i Ratowniczej, Zakładzie Huty Szkła, Przetwórni Runa Leśnego. Ważnym elementem wizyty było także spotkanie z tamtejszą „polonią łotewską”, co pozwoliło na zapoznanie się z problemami naszych rodaków na obczyźnie. Efektem wyjazdu na Łotwę była również możliwość zapoznania się m.in. z pracą polskich nauczycieli uczących tam dzieci.
Inwestycje można zauważyć w stolicy Łotwy, natomiast pozostałe miasta są niedoinwestowane (ziemia jest odłogowana, budynki po byłych kołchozach nie są remontowane).
Podczas wizyty delegacji powiatu bielskiego na Łotwie podpisane zostało ramowe porozumienie, w którym wskazane zostały podstawowe płaszczyzny współpracy pomiędzy samorządami. Strony zobowiązały się do współpracy w obszarach:
– polityki społeczno-gospodarczej,
– wymiany przedstawicieli powiatu i rejonu oraz organizacji, które są zainteresowane współpracą
– edukacji, kultury ,sztuki i sportu,
– ochrony środowiska,
– turystyki,
– ochrony przeciwpożarowej.
Podpisanie powyższego porozumienia stwarza także szansę na wspólne aplikowanie o środki unijne w przyszłości.
Starosta Sławomir Jerzy Snarski zwrócił się z prośbą o przyjęcie uchwały w sprawie podjęcia współpracy pomiędzy Powiatem Bielskim, Polska a Rejonem Preili, Łotwa, co pozwoli na określenie bardziej szczegółowego programu współpracy.
Przewodniczący obrad otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż efekty „wyjazdu turystycznego” władz powiatowych na Łotwę są mało prawdopodobne. Radny stwierdził, iż zastanawia go planowane zbudowanie systemu współpracy na płaszczyźnie ochrony środowiska oraz ochrony przeciwpożarowej pomiędzy powiatem bielskim a Łotwą. W związku z powyższym radny zwrócił się z prośbą o przedstawienie kierunku współpracy w ww. obszarach.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się także z prośbą o wyjaśnienie:
– jakie były koszty wyjazdu delegacji powiatu bielskiego na Łotwę, z jakich źródeł ww. wyjazd został sfinansowany,
– dlaczego sprawa podpisania ww. porozumienia i współpracy nie została przedstawiona radnym na sesji np. w miesiącu grudniu 2004 roku.
Zdaniem radnego Łukaszewicza Rada Powiatu powinna w pierwszej kolejności przegłosować potrzebę tworzenia współpracy i wyjazdu delegacji na Łotwę, a dopiero później podejmować uchwałę w przedmiotowej sprawie.
Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż w chwili obecnej kiedy Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, istotne jest nawiązywanie współpracy międzynarodowej, szczególnie z najbliższymi sąsiadami, do których Łotwa niewątpliwie należy. Po podpisaniu ww. porozumienia możliwe będzie wspólne złożenie wniosku do finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF) programu INTERREG, którego celem jest wspieranie współpracy przygranicznej, międzynarodowej i międzyregionalnej zarówno na zewnętrznych, jak i wewnętrznych granicach. W 2004 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim ze względu na brak partnera zagranicznego nie mogła złożyć wniosku do Euroregionu Niemen. W ramach wspólnych działań możliwe będzie złożenie wniosku na doposażenie straży pożarnej w sprzęt komputerowy. Zostały także podjęte działania w celu nawiązania współpracy z Belgią, Białorusią.
Starosta wyjaśnił, iż inicjatorem wyjazdu na Łotwę był Wojewoda Podlaski. Koszty wyjazdu delegacji powiatu bielskiego jak również wynajęcia samochodu zostaną prawdopodobnie pokryte ze środków powiatu bielskiego. Informacja o organizowaniu spotkania została przekazana do Starostwa Powiatowego w dniu 10 stycznia br., w związku z tym nie było możliwości zapoznania Rady Powiatu z zamiarem wyjazdu jak i z projektem porozumienia.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z prośbą o podanie koncepcji współpracy na płaszczyźnie ochrony środowiska oraz ochrony przeciwpożarowej.
Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż po podjęciu uchwały w przedmiotowej sprawie powstaną grupy robocze, których zadaniem będzie ustalenie harmonogramu oraz szczegółowego programu współpracy pomiędzy powiatem bielskim a rejonem Preili, np. w zakresie wymiany młodzieży, sportowców, wspólne aplikowanie o środki unijne. Nie podjęcie uchwały w przedmiotowej sprawie spowoduje, iż współpraca pomiędzy Powiatem Bielskim a Rejonem Preili nie zostanie wdrożona do realizacji.
W ramach podpisanego porozumienia możliwe będzie składanie wspólnych wniosków o środki z funduszy unijnych na zakup np. sprzętu komputerowego do straży pożarnej służącego powiadamianiu i ostrzeganiu przed zagrożeniami.
Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż radni nie negują potrzeb współpracy w temacie pozyskiwania środków unijnych, jednak temat ewentualnej współpracy z Rejonem Preili należało przeanalizować i przedstawić Radzie Powiatu przed podpisaniem porozumienia o współpracy. Przed podjęciem uchwały w przedmiotowej sprawie należy także zdaniem radnego Charytona zasięgnąć opinii samorządów gminnych w przedmiotowym temacie. W związku z powyższym radny zaproponował aby Zarząd Powiatu przedkładał radnym Rady Powiatu planowane propozycje miesiąc przed podjęciem decyzji w przedmiotowej sprawie.
Ponadto radny Roch Andrzej Charyton podkreślił, iż w pracach Zarządu Powiatu nie ma informacji w temacie współpracy pomiędzy Rejonem Preili a Powiatem Bielskim.
Radny Roch A. Charyton zwrócił się także z prośbą o nie traktowanie Rady Powiatu podmiotowo.
Wicestarosta Piotr Bożko wyjaśnił, iż termin planowanego wyjazdu na Łotwę został ustalony w połowie stycznia br. Skonsultowanie z Radą Powiatu treści projektu porozumienia nie było więc możliwe. Podpisane porozumienie jest ramowe, o dość ogólnej treści, wskazuje podstawowe dziedziny, w których może odbywać się współpraca pomiędzy samorządami. Informacja o możliwości przystąpienia do współpracy zostanie przekazana do Wójtów i Burmistrzów powiatu bielskiego.
Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk zabierając głos w dyskusji stwierdziła, iż wzięcie udziału delegacji Powiatu Bielskiego w organizowanym wyjeździe przedstawicieli samorządów woj. podlaskiego na Łotwę stało się okazją do podpisania ramowego porozumienia o współpracy pomiędzy Powiatem Bielskim a Rejonem Preili. Następnie radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk zgłosiła wniosek o zamknięcie dyskusji w tym punkcie oraz poddanie pod głosowanie projektu uchwały w przedmiotowej sprawie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 12 „za”, 0 przeciwnych i 7 wstrzymujących się przyjęła ww. wniosek radnej Zinaidy Kuprianiuk-Danikuk, w związku z czym dyskusja w tym punkcie została zamknięta.
W związku z powyższym Przewodniczący obrad odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 2 przeciwnych i 3 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie podjęcia współpracy pomiędzy Powiatem Bielskim, Polska a Rejonem Preili, Łotwa (uchwała nr XXVII/166/05 w załączeniu).
Ad 15.
Przewodniczący obrad – Bazyli Leszczyński przystąpił do realizacji punktu – Interpelacje i zapytania radnych. Następnie Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie interpelacji.
Radny Zdzisław Tworkowski zwrócił się z pytaniem – jakie działania zamierza podjąć Zarząd Powiatu, Starosta w związku z pismem Burmistrza Miasta Bielsku Podlaski, który poinformował o niedopuszczeniu do użytkowania przez Państwową Stację Sanitarno-Epiedemiologiczą hali sportowej przy ul. Szkolnej w Bielsku Podlaskim.
Radny Zdzisław Tworkowski wyraził także zastrzeżenia do udzielonej przez Zarząd Powiatu odpowiedzi na interpelację zgłoszoną ustnie na XXVI sesji Rady Powiatu w dniu 30 grudnia 2004 r., potwierdzonej pismem z dnia 20.01.2005 r. Radny prosił o podanie miesięcznych kosztów utrzymania komórek służbowych (od listopada 2003 r. do końca grudnia 2004 r.), natomiast w odpowiedzi zostały podane średnie miesięczne koszty rozmów telefonicznych z aparatów komórkowych.
Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż przez podjęcie uchwały intencyjnej wyraża się zgodę na podjęcie określonych działań. Rada Powiatu powinna wyrażać aprobatę dla działań członków Zarządu Powiatu, pracowników funkcyjnych Starostwa. Radny nie negował uchwały, mówił natomiast o demokratycznym sposobie dojścia do tej uchwały.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż na jednej z poprzednich sesji Starosta poinformował Radę Powiatu, iż dzięki zachowaniu radnego Łukaszewicza przestał być dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych im. K. Kluka w Rudce. Radny przypomniał, iż Starosta złożył wniosek o rezygnację z funkcji dyrektora ww. szkoły. W związku z powyższym radny Łukaszewicz zgłosił interpelację – o przekazanie kopii dokumentu dot. rezygnacji Sławomira Jerzego Snarskiego z funkcji dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych im. K. Kluka w Rudce oraz o podanie uzasadnienia dla tezy, iż to dzięki zachowaniu radnego Łukaszewicza Pan Sławomir Jerzy Snarski nie pracuje w Zespole Szkół Rolniczych w Rudce. Radny zapewnił, iż ww. interpelację potwierdzi na piśmie.
Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż gospodarzem działki jak również hali sportowej przy ul. Szkolnej w Bielsku Podlaskim jest Urząd Miasta Bielsk Podlaski. Burmistrz Miasta poinformował o możliwości przekazania hali sportowej do powiatu. Sprawa ww. hali sportowej jest analizowana przez Wydział Oświaty i Kultury oraz Gospodarowania Mieniem Starostwa Powiatowego. Zarząd Powiatu zwrócił się do Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski z prośbą o przeprowadzenie ekspertyzy czy hala sportowa przy Zespole Szkół nr 1 im. J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim nadaje się do remontu, czy też konieczna jest rozbiórka tego obiektu.
Radny Zdzisław Tworkowski wnosił o podanie kosztów utrzymania komórek służbowych w okresie od listopada 2003 r. do końca grudnia 2004 r., w związku z czym odpowiedź na ww. wniosek została udzielona. Miesięczne koszty utrzymania komórek służbowych są niższe od kosztów ich utrzymania w poprzedniej kadencji samorządu.
Odnosząc się do wypowiedzi radnego Łukaszewicza Starosta wyjaśnił, iż złożenie rezygnacji z funkcji dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych im. K. Kluka w Rudce wynikało z działań podejmowanych przez Pana Łukaszewicza.
Radny Zdzisław Tworkowski przypomniał, iż zgłaszając wniosek na poprzedniej sesji Rady Powiatu wnosił o podanie kosztów utrzymania komórek służbowych w rozbiciu na poszczególne miesiące w okresie od listopada 2003 roku do końca grudnia 2004 roku.
Radna Helena Buszko zaproponowała rozszerzenie zapytania radnego Tworkowskiego o podanie kosztów utrzymania komórek służbowych w poprzedniej kadencji celem ich porównania z wydatkami poniesionymi na utrzymanie komórek w obecnej kadencji. Ponadto radna Helena Buszko przypomniała, iż przez cztery lata poprzedniej kadencji nie otrzymała odpowiedzi na zgłoszoną interpelację.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż zgodnie ze Statutem Powiatu radna Helena Buszko może zgłosić interpelację w ww. sprawie, nie może jednak wnioskować o uzupełnienie interpelacji złożonej przez radnego Tworkowskiego. Radny przypomniał, iż przez okres dwóch lat wnosił o podanie informacji na temat zatrudnienia Starosty, pełna odpowiedź nie została jednak radnemu udzielona.
Radny Łukaszewicz podkreślił, iż dokumenty, które są przedmiotem obrad sesji powinny być właściwie przygotowane. Radni mają demokratyczne prawo i obowiązek aby wskazywać wszelkie błędy jakie w tych materiałach zostały zapisane.
Przewodniczący obrad – Bazyli Leszczyński zwrócił się z prośbą do radcy prawnego o sporządzenie i przedstawienie radnym definicji interpelacji, zapytania, wniosku, oświadczenia, co pozwoli na sprawne prowadzenie sesji oraz wykluczy sytuacje kiedy np. radni zabierają głos z zamiarem zgłoszenia interpelacji, podczas gdy składają wniosek.
Radni nie zgłosili kolejnych interpelacji, w związku z czym Przewodniczący obrad zamknął dyskusję w tym punkcie porządku obrad sesji.
O godzinie 13.35 obrady sesji bez zgody Przewodniczącego Rady Powiatu opuścił radny Roch Andrzej Charyton, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 18 radnych.
Ad 17.
Przewodniczący obrad przystąpił do realizacji punktu – Wnioski i oświadczenia radnych.
Radny Władysław Jagiełło – Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż zgodnie z § 17 ust. 5 Statutu Powiatu opuszczenie sesji przez radnego przed jej zamknięciem lub przerwaniem wymaga zgody przewodniczącego obrad. Podczas XXVI sesji Rady Powiatu w dniu 30 grudnia 2004 roku obrady sesji bez zgody przewodniczącego obrad opuścił radny Marek Antoni Łukaszewicz, zostało to odnotowane w protokole z sesji. Również w dniu dzisiejszym obrady sesji bez zgody przewodniczącego obrad opuścił radny Roch A. Charyton. Opuszczanie sesji przez radnych bez zgody Przewodniczącego obrad spowoduje w przyszłości zajęcie stanowiska w sprawie i wyciagnięcie konsekwencji tj. potracenia części diety, zgodnie z § 17 ust. 6 Statutu Powiatu.
Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku uchwałą nr II.0131-3-21/05 z dnia 21.01.2005 r. pozytywnie zaopiniował możliwość sfinansowania deficytu budżetowego Powiatu Bielskiego na 2005 r. oraz prawidłowości sporządzonej prognozy kwoty długu na koniec 2005 roku (uchwała w załączeniu).
Na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu wpłynęły także:
– podziękowanie SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za okazaną życzliwość i pomoc szpitalowi bielskiemu (pismo w załączeniu),
– pismo Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego z prośbą o pomoc finansową poprzez przekazanie 1% podatku należnego za miniony rok podatkowy na konto PSZS Bielsk Podlaski (pismo w załączeniu)
Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż 15 osób odpowiedziało na prośbę zgłoszoną na XXVI sesji Rady Powiatu w dniu 30 grudnia 2004 r. o dokonanie dobrowolnych wpłat na leczenie i rehabilitację Sylwii Zimnoch cierpiącej na dziecięce porażenie mózgowe oraz głęboki niedosłuch. Dzięki temu zebrana została kwota 680 zł, która zostanie przekazana na ww. cel (lista dobrowolnych wpłat będzie przechowywana w Biurze Obsługi Rady Powiatu).
Radni nie zgłosili kolejnych wniosków.
Ad 18.
Porządek obrad został wyczerpany. W związku z tym Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło podziękował wszystkim obecnym za udział w sesji, po czym o godzinie 13.50 zamknął posiedzenie XXVII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała: Joanna Popławska.
Władysław Jagiełło
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim
Metryka strony