Protokół IX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 czerwca 2003 r.

IX sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Władysława Jagiełłę odbyła się w dniu 30 czerwca 2003 roku w sali konferencyjnej budynku powiatu przy ulicy 11 Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady rozpoczęły się o godzinie 10.00, zakończyły o godzinie 14.25.

Pan Przewodniczący otworzył obrady IX sesji Rady Powiatu stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności uczestniczy w nich 16 Radnych, zatem są one prawomocne (lista obecności w załączeniu). Od godziny 10.12 w obradach sesji uczestniczyło 18 Radnych.

Nieobecny na sesji był Radny Jan Czarniawski.

Ponadto na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w sesji udział wzięli m.in. (lista gości w załączeniu):
1. Pan Ryszard Anusiewicz – Sekretarz Powiatu.
2. Pani Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu.
3. Pan Józef Brzana reprezentant Powiatowego Inspektora Weterynarii w Bielsku Podlaskim.
4. Pan Jan Bartoszuk – Komendant Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim.
5. Pani Bożena Grotowicz – dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.
6. Pani Urszula Kitlas – Kierownik PCPR w Bielsku Podlaskim.
7. Pan Anatol Grzegorz Tymiński – Kierownik Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.
8. Pan Marian Łuczaj – Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Sesję protokołowała: Joanna Popławska.

Pan Przewodniczący powitał wszystkich obecnych na sali – Radnych Rady Powiatu, Zarząd Powiatu, Panią Skarbnik, Pana Sekretarza, Kierowników, obsługę sesji Rady Powiatu oraz wszystkich zaproszonych gości.

Starosta Bielski Pan Sławomir Jerzy Snarski w imieniu Zarządu Powiatu i wszystkich zebranych na sesji wręczył kwiaty oraz złożył życzenia imieninowe Przewodniczącemu Rady Powiatu Panu Władysławowi Jagiełło.

Przewodniczący Rady Powiatu podziękował wszystkim obecnym za życzenia.

Radny Mirosław Bałło w związku ze śmiercią Wójta Gminy Orla – Jana Dobosza w imieniu gminy Orla podziękował za liczną reprezentację mieszkańców powiatu bielskiego na pogrzebie.

Przewodniczący zauważył, iż odszedł samorządowiec jednej z gmin powiatu bielskiego, w związku z tym wszyscy obecni na IX sesji Rady Powiatu minutą ciszy uczcili jego pamięć.

Następnie Przewodniczący poinformował Radnych o propozycji porządku obrad, który Radni otrzymali wraz z zaproszeniem, zwracając się z prośbą o zgłaszanie uwag i propozycji. Ponieważ Radni nie zabierali głosu Przewodniczący poddał proponowany porządek obrad pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 16 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła następujący porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z VIII sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii o stanie bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego na terenie Powiatu Bielskiego.
7. Informacja Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej oraz zagrożeniach pożarowych powiatu za 2002 rok oraz I kwartał 2003 r.
8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie szczegółowych zasad udzielania i rozmiaru zniżek obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oświatowych Powiatu.
9. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie szczegółowych zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego.
10. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które Powiat Bielski przeznacza środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2003 r.
11. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego SP ZOZ za rok 2002.
12. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie poręczenia bankowego kredytu długoterminowego dla SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.
13. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2003 rok.
14. Interpelacje i zapytania Radnych.
15. Dyskusja i wolne wnioski.
16. Zamknięcie obrad.

Ad 4.

Przewodniczący przystąpił do głosowania nad przyjęciem protokołu z VIII sesji. Poinformował Radnych, iż protokół zgodnie z zapisami statutowymi wyłożony był wraz z załącznikami do wglądu w obsłudze Rady Powiatu na 7 dni przed sesją oraz w dniu dzisiejszym przy liście obecności. Radni mieli zatem czas na zapoznanie się z jego treścią. Przewodniczący zwrócił się do Radnych z pytaniem, czy chcą zgłosić uwagi do protokołu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zauważył, iż w protokole z VIII sesji Rady Powiatu wypowiedzi Radnych zostały szczegółowo zapisane z wyjątkiem pewnych niedociągnięć w punkcie „interpelacje, zapytania i wolne wnioski”.

O godzinie 10.10 na obrady sesji przybył Radny Marek Malinowski, od tej chwili w obradach sesji brało udział 17 Radnych.

Ponieważ Radni nie zgłaszali dalszych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i poddał pod głosowanie kwestię przyjęcia protokołu z VIII sesji Rady Powiatu.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się przyjęła protokół z VIII sesji.

O godzinie 10.12 na obrady sesji przybył Radny Roch Andrzej Charyton, od tej chwili w obradach sesji brało udział 18 Radnych.

Ad 5.

Z powodu złego stanu nagłośnienia Przewodniczący o godzinie 10.15 ogłosił przerwę w obradach IX sesji Rady Powiatu. Po wznowieniu obrad o godzinie 10.30 Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie od 30 maja do 30 czerwca 2003 r. (sprawozdanie w załączeniu).

Przewodniczący zwrócił się do Radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do przedstawionego sprawozdania. Ponieważ Radni nie zabierali głosu dyskusja w tym punkcie została zamknięta.

Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim przyjęła sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie od 30 maja do 30 czerwca 2003 r.

Następnie Przewodniczący powitał Mariana Łuczaja – Radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Ad 6.

Przewodniczący przystąpił do realizacji 6 punktu porządku obrad sesji: informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii o stanie bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego na terenie Powiatu Bielskiego (informacja w załączeniu). Następnie powitał Pana Józefa Brzanę – wydelegowanego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Wicestarosta Bielski Pan Piotr Bożko przedstawił wnioski Komisji dotyczące przedłożonego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Przewodniczący poprosił o zabieranie głosu oraz zgłaszanie pytań i uwag. Ponieważ żaden z Radnych nie zabierał głosu dyskusja w tym punkcie została zamknięta.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się (1 Radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła informację Powiatowego Lekarza Weterynarii o stanie bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego na terenie Powiatu Bielskiego.

Ad 7.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: informacja Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej oraz zagrożeniach pożarowych powiatu za 2002 rok oraz I kwartał 2003 r. (informacja w załączeniu). Następnie powitał Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim Pana Jana Bartoszuka.

Starosta Bielski przedstawił wniosek Komisji i odpowiedź Zarządu Powiatu dotyczącą przedłożonego materiału (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu) oraz zwrócił się z prośbą do Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej o odniesienie się do wniosku Komisji.

Komendant odczytał odpowiedź udzieloną na wniosek Komisji (odpowiedź w załączeniu) oraz powiedział, iż udzieli wyjaśnień na zgłoszone przez Radnych zapytania.

Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie, zwracając się do Radnych z prośbą o zgłaszanie uwag. W związku z tym, iż żaden z Radnych nie zabrał głosu, dyskusja w tym punkcie została zamknięta.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się (1 Radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła informację Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej oraz zagrożeniach pożarowych powiatu za 2002 rok oraz I kwartał 2003 roku.

Ad 8.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie szczegółowych zasad udzielania i rozmiaru zniżek obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oświatowych powiatu.

Przewodniczący powitał Pana Anatola Grzegorza Tymińskiego – Kierownika Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.

Starosta Bielski przedstawił wnioski Komisji oraz odpowiedź Zarządu Powiatu dotyczącą przedłożonego materiału (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Przewodniczący zwrócił się do Radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie. Ponieważ Radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję, odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymujący się przyjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr IX/48/03 w załączeniu).

Ad 9.

Przewodniczący przystąpił do realizacji 9 punktu porządku obrad sesji: podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie szczegółowych zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego.

Starosta Bielski przedstawił wnioski Komisji oraz odpowiedź Zarządu Powiatu dotyczącą przedłożonego materiału (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Następnie Przewodniczący zwrócił się do Radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie. Ponieważ Radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję, odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 18 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła przedmiotową uchwałę jednogłośnie (uchwała nr IX/49/03 w załączeniu).

Ad 10.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które Powiat Bielski przeznacza środki Powiatowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2003 r. Następnie powitał Panią Urszulę Kitlas – Kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim.

Wicestarosta Bielski Pan Piotr Bożko przedstawił wnioski Komisji dotyczące przedłożonego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu) oraz zwrócił się z prośbą do Pani Urszulli Kitlas o przedstawienie odpowiedzi na wniosek Komisji.

Przewodniczący przypomniał, iż Radni otrzymali Zarządzenie Starosty Bielskiego w sprawie utworzenia Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych (stanowiące załącznik do protokołu) oraz poprosił Panią Kitlas o podanie nazwiska Przewodniczącego Rady.

Pani Urszula Kitlas udzielając wyjaśnienia powiedziała, iż w skład ww. Rady wchodzi 5 członków, Przewodniczącą została Pani Zdzisława Gass, natomiast Sekretarzem Pan Jerzy Gabrysiak.

Przewodniczący zwrócił się do Radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie. Ponieważ Radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję, odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 18 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła przedmiotową uchwałę jednogłośnie (uchwała nr IX/50/03 w załączeniu).

O godzinie 11.30 Przewodniczący ogłosił 15-minutową przerwę.

Ad 11.

Po wznowieniu obrad Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego SP ZOZ za 2002 rok. Następnie powitał Panią Bożenę Grotowicz – dyrektora SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Wicestarosta Bielski przedstawił wnioski: Zarządu Powiatu oraz Komisji dotyczące przedłożonego materiału wraz z odpowiedzią Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Przewodniczący zwrócił się do Radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie. Ponieważ żaden z Radnych nie zabierał głosu Przewodniczący zamknął dyskusję, odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 12 „za”, 0 przeciwnych i 6 wstrzymujących się przyjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr IX/51/03 w załączeniu).

Ad 12.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie poręczenia kredytu bankowego długoterminowego dla SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Następnie poinformował Radnych o złożonym wniosku Komisji Rewizyjnej dotyczącym zaproszenia na sesję Burmistrza Miasta Bielska Podlaskiego lub innej osoby upoważnionej w celu przedstawienia Radzie informacji związanej z umorzeniem zaległego podatku od nieruchomości dla SP ZOZ w Bielsku Podlaskim oraz odpowiedź sporządzoną w formie notatki urzędowej cytuję: „Dnia 30.06.2003 r. udałem się do siedziby Urzędu Miasta. Nie zastałem Pana Eugeniusza Berezowca – Burmistrza Miasta – uczestnik Krajowego Zjazdu SLD. Z-cy Burmistrza nie wyrazili zgody wziąć udziału w sesji Rady Powiatu i autorytatywnie wypowiedzieć się na wnioskowany przez Komisję Rewizyjną temat. Stanowisko to dotyczy również Skarbnika Miasta. Ww. nie mogą wypowiadać się bez zgody przełożonego a takiej delegacji nie mają. W tym samym czasie trwa sesja Rady Miasta”.

Wicestarosta Bielski przedstawił wniosek Zarządu Powiatu dotyczący przedłożonego materiału (wniosek wraz z projektem uchwały w przedmiotowej sprawie w załączeniu).

Przewodniczący zwrócił się do Radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zauważył, iż był inicjatorem wniosku Komisji Rewizyjnej. W związku tym, iż w obradach sesji Rady Powiatu nie uczestniczy Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski ani inna osoba przez niego upoważniona Radny zwrócił się do Starosty z prośbą o udzielenie wyjaśnień w kwestii umorzenia podatku od nieruchomości dla SP ZOZ oraz odpowiedź na pytanie: czy poręczenie pożyczki w kwocie 800 tys. zł i 2 mln. zł przez powiat będzie obciążało budżet powiatu, czy to powiat będzie spłacał pożyczkę?
Starosta odpowiadając na pytanie Radnego powiedział, iż Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski zadeklarował umorzenie należności dla SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Jednakże na posiedzeniu Rady Miasta postawiono zarzut zbyt małego wsparcia dla szpitala ze strony powiatu. Warunkiem uzyskania pomocy jest zaangażowanie ze strony szpitala, ze strony pracowników m.in. przeniesienie ustawowej podwyżki tzw. „203” na rok następny oraz uzyskanie płynności finansowej. Prowadzone są rozmowy z pracownikami, a także z wierzycielami o niewystępowanie do sądu. Jednocześnie Starosta Bielski stwierdził, iż poręczenie przez powiat kredytu nie oznacza konieczności jego spłacania, a ewentualne przejmowanie częściowych spłat rat kredytu nie jest złym rozwiązaniem.

Przewodniczący poprosił o wyjaśnienie czy poręczenie jest równoznaczne z otrzymaniem kredytu.

Starosta odpowiadając na pytanie powiedział, iż poręczenie kredytu przez powiat nie gwarantuje jego uzyskania przez SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poprosił o przybliżenie warunków, jakie powiat musi spełnić aby został umorzony zaległy podatek od nieruchomości.

Starosta wyjaśnił, iż jednym z takich warunków jest konieczność większego zaangażowania ze strony Rady, Zarządu Powiatu oraz szpitala. Pracownicy w celu poprawy sytuacji finansowej SP ZOZ zadeklarowali odstąpienie od podwyżki tzw. „203” w 2003 roku.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poprosił o wyjaśnienie, dlaczego podwyżka wynikająca z ustawy tzw. „203” wchodzi do systemu płacowego dopiero w 2003 roku?

Starosta zauważył, iż prawnicy różnie interpretują wejście do systemu płacowego podwyżki tzw. „203” w 2003 roku (50 proc. prawników uważa, że powinna wejść, a 50 proc., że niekoniecznie). Starosta podkreślił, iż Zarząd Powiatu stoi na stanowisku jasnych sytuacji i w związku z tym zawierane są porozumienia z pracownikami.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zauważył, iż podwyżka nie weszła do systemu płacowego w 2001 i 2002 roku. Radny poprosił również o wyjaśnienie, na czym ma polegać jasność sytuacji, dlaczego ustawa tzw. „203” jest wyprowadzana z warunków pracy i na jakich zasadach?

Starosta zauważył, iż podwyżka płac wynikająca z ustawy tzw. „203” weszła i obowiązywała w roku 2001, natomiast w roku 2002 wzrosła do kwoty 313 zł. Podwyżka nie miała być obok stosunku pracy, tylko zostać wliczona w płacę zasadniczą. W związku z tym kwota 313 zł może zostać wprowadzona w 2003 r. w płacę zasadniczą, a korzystając z Kodeksu Pracy za porozumieniem stron zmieniać warunki płacy i pracy. Starosta podkreślił, że nie wprowadzenie tej podwyżki w roku 2003 może spowodować pojawienie się dodatkowych zobowiązań wobec pracowników.

Radny Aleksander Gołąbiecki zauważył, iż każde oświadczenie na niekorzyść pracowników może wyrokiem sądu zostać uchylone.

Wicestarosta poinformował, iż z pracownikami SP ZOZ w Bielsku Podlaskim zawierane są porozumienia w formie angażu i umowy zmieniającej a nie oświadczenia. Około 70 proc. załogi zgodziło się na takie rozwiązanie problemu, natomiast pozostali pracownicy (nie wszyscy) również deklarują chęć współpracy.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poprosił o wyjaśnienie – co się stanie z pracownikami, którzy podpiszą jeden aneks, a nie podpiszą drugiego? Radny zwrócił się również z pytaniem do Starosty: jaką podwyżkę zaproponowano dla dyrekcji szpitala?

Starosta odpowiadając na pytanie wyjaśnił, iż nie widzi możliwości, aby generujący straty SP ZOZ zaciągał pożyczkę na podwyżki dla pracowników. Załoga zaakceptowała plan naprawczy, zależy im na pracy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Płaca dyrektora SP ZOZ została ustalona na poziomie niższym o 2000 zł niż otrzymywał poprzedni dyrektor. Obniżenie wynagrodzenia dyrektora nie jest wyjściem z sytuacji i nie gwarantuje uzyskania płynności finansowej. Starosta podkreślił, iż w ciągu 5 miesięcy br. zadłużenie SP ZOZ wzrosło łącznie o 300 tys. zł.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz w związku z wypowiedzią Starosty poprosił o wyjaśnienie czy zostało obniżone wynagrodzenie dyrektora SP ZOZ?

Starosta poinformował, iż wynagrodzenie Pani dyrektor SP ZOZ pozostanie na niezmienionym poziomie.

Przewodniczący podkreślił, iż dyrektor szpitala otrzymuje wynagrodzenie znacznie niższe niż poprzedni dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Radny Łukaszewicz poprosił o odpowiedź na pytanie czy ustawa tzw. „313” obejmie dyrektora SP ZOZ?

Starosta odpowiadając na pytanie powiedział, iż dyrektora SP ZOZ nie obejmuje ww. ustawa.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz ponownie zwrócił się z pytaniem czy w stosunku do pracowników, którzy podpiszą jeden aneks i nie podpiszą drugiego nie będzie żadnych działań w celu wyprowadzenia ich poza struktury zakładu pracy?

Wicestarosta odpowiadając na powyższe pytanie wyjaśnił, iż nie odbiera się pracownikom pieniędzy, jest to zabezpieczenie na przyszłość, aby nie doszło do eskalacji roszczeń. Wicestarosta podkreślił również, iż załoga nie jest przymuszana ani szantażowana, załoga akceptuje takie rozwiązanie.

Starosta Bielski zauważył, iż każdy z pracowników sam podejmuje decyzję o podpisaniu lub nie podpisaniu aneksu. Nie może być mowy o żadnych restrykcjach. Jednocześnie stwierdził, iż nie otrzymał żadnych sygnałów świadczących o szantażowaniu pracowników.

Podsumowując dyskusję w temacie Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż z wypowiedzi zrozumiał, że w stosunku do pracowników, którzy nie podpiszą drugiego aneksu nie zostaną podjęte działania w kierunku wyprowadzenia poza struktury SP ZOZ.

Przewodniczący Rady Powiatu zakomunikował, iż wszyscy w ten sposób zrozumieli udzieloną odpowiedź w temacie.

Przewodniczący przypomniał, iż kwota długu SP ZOZ w ciągu 5 miesięcy 2003 r. wzrosła o 300 tys. zł, natomiast w roku 2002 szpital wygenerował dług w wysokości ok. 3.500 tys. zł.

Przewodniczący zwrócił się do Radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie kolejnych uwag. Ponieważ żaden z Radnych nie zabierał głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie, odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 12 „za”, 0 przeciwnych i 6 wstrzymujących się przyjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr IX/52/03 w załączeniu).

Ad 13.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2003 rok.

Starosta przedstawił wniosek Komisji dotyczący przedłożonego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu). Starosta powiedział również, iż Zarząd Powiatu jest na etapie ukończenia harmonogramu planu rozwoju na lata 2004-2006.

Przewodniczący zwrócił się do Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska z pytaniem czy Komisja wniosek podtrzymuje?

Radny Marek Malinowski Z-ca Przewodniczącego Komisji Rolnictwa odnosząc się do uzasadnienia wniosku powiedział, iż inwestycja w gminie Wyszki jest inwestycją kontynuowaną i w związku z tym Komisja wniosek podtrzymuje.

W związku z odrzuceniem przez Zarząd Powiatu wniosku Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Przewodniczący poddał go pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 7 „za”, 10 przeciwnych i 1 wstrzymujący się odrzuciła wniosek o zdjęcie 250 tys. zł z inwestycji budowa drogi Płonowo – Puchały Stare; środki przeznaczyć na drogę w Gminie Wyszki w miejscowości Filipy leżące na odcinku Falki-Filipy. Przyznaną subwencję z rezerwy przeznaczyć na uzupełnienie inwestycji Puchały Stare – Płonowo – 250 tys. zł i 250 tys. zł na drogę Karp – Rudka – inwestycje te są w jednym ciągu komunikacyjnym.

Następnie Przewodniczący zwrócił się do Radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag.

Radny Marek Malinowski zgłosił wniosek o zdjęcie 170 tys. zł z drogi Koce Borowe (gmina Rudka) i przeznaczenie tej kwoty na drogę w miejscowości Filipy (gmina Wyszki).

Przewodniczący przypomniał, iż budżet powiatu bielskiego na 2003 rok został uchwalony uchwałą Rady Powiatu nr VI/38/03 z dnia 31 marca 2003 roku. W związku z tym wniosek Radnego nie może być poddany pod głosowanie, ponieważ jest to wniosek do przyszłego budżetu powiatu. Przewodniczący poprosił również Radnego o wyjaśnienie, w jakim trybie składa wniosek?

Radny Malinowski powiedział, iż składa wniosek w imieniu Klubu Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe Prawica Samorządowa „Jedność”.

Przewodniczący zauważył, ż Klub ZChN nie istnieje i nie jest zgłoszony w obsłudze Rady Powiatu. Radny Roch Andrzej Charyton włączając się do dyskusji stwierdził, iż Klub ZChN istnieje.

Przewodniczący przypomniał, iż w ciągu trzech dni od zarejestrowania klubu powinny być dostarczone materiały do obsługi Rady Powiatu.

Starosta odnosząc się do zgłoszonego wniosku powiedział, iż Zarząd Powiatu nie wyraża zgody na zmiany w budżecie powiatu na 2003 rok.

Radny Roch Andrzej Charyton zauważył, iż wnioski zgłaszane przez Radnych na sesji powinny być poddane pod głosowanie i mogą być rozpatrzone na sesji następnej.

Przewodniczący podkreślił, iż wniosek zgłoszony przez Komisję może być poddany pod głosowanie do konstrukcji przyszłego budżetu powiatu na 2004 rok. Radny Marek Antoni Łukaszewicz zauważył, iż został zgłoszony wniosek, który powinien być poddany pod głosowanie.

Radny Marek Malinowski przypomniał, iż na poprzednich sesjach Rady Powiatu zgłaszane wnioski były poddawane pod głosowanie.

Sekretarz Powiatu Pan Ryszard Anusiewicz zacytował § 25 i § 51 Statutu Powiatu Bielskiego oraz zauważył, iż wiosek zgłoszony przez Klub Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe jest niezasadny, ponieważ klub nie istnieje.

Przewodniczący stwierdził, iż zgłoszone wnioski do przyszłego budżetu powiatu bielskiego nie będą poddawane pod głosowane.

Radny Aleksander Gołąbiecki zauważył, iż § 25 Statutu Powiatu dotyczy inicjatywy podjęcia określonej uchwały, a nie trybu zgłaszania wniosków.

Sekretarz powiedział, iż Zarząd Powiatu nie wyraził zgody na wprowadzenie zmian do budżetu powiatu, w związku z tym wniosek jest bezzasadny.

Przewodniczący przypomniał, iż projekt zmian w planie dochodów i wydatków budżetowych przedstawia Zarząd Powiatu. Rada Powiatu może projekt budżetu odrzucić lub przyjąć. Zmiany w formie autopoprawki do projektu budżetu wprowadzić może tylko Zarząd Powiatu. Następnie Przewodniczący zwrócił się do Zarządu Powiatu z pytaniem: czy Zarząd przyjmuje autopoprawkę do wniosku o zdjęcie 170 tys. zł z drogi Koce Borowe (gmina Rudka) i przeznaczenie tej kwoty na drogę w miejscowości Filipy (gmina Wyszki).

Starosta powiedział, iż drogi ujęte w budżecie powiatu na 2003 rok zostały uznane za priorytetowe i w związku z tym Zarząd Powiatu swoje stanowisko podtrzymuje.

Przewodniczący jeszcze raz przypomniał, iż realizowany jest budżet powiatu przyjęty uchwałą nr VI/38/03 z dnia 31 marca 2003 roku.

Starosta zauważył, iż ww. wniosek może być złożony do Zarządu Powiatu, który po rozpatrzeniu podejmie decyzję o jego odrzuceniu lub przyjęciu.

Przewodniczący zwrócił się do Radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie kolejnych uwag. Ponieważ żaden z Radnych nie zabierał głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie, odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 11 „za”, 1 przeciwny i 6 wstrzymujących się przyjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr IX/53/03 w załączeniu).

Ad 14.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: interpelacje i zapytania Radnych oraz zwrócił się z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie interpelacji i wniosków w tym punkcie.

Radny Roch Andrzej Charyton zgłosił interpelację – o wyjaśnienie ile dzieci z poszczególnych gmin jest dowożonych do Zespołu Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim, czy zostało zawarte porozumienie w tej sprawie, na jaką kwotę i do kiedy jest umowa. Radny zgłosił również dwie interpelacje na piśmie (interpelacje w załączeniu).

Przewodniczący poinformował zebranych, iż obrady sesji opuścił Radny Bazyli Leszczyński. Od tej chwili w obradach sesji brało udział 17 Radnych.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił interpelację – o pisemną odpowiedź na pytanie czy prawdą jest, że została powołana nowa osoba na stanowisko Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy oraz jaka była przyczyna odwołania ze stanowiska Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim dotychczasowego kierownika?

Radny Zdzisław Tworkowski zgłosił następujące interpelacje:
1. Jaka jest kwota subwencji na jednego ucznia w powiecie bielskim?
2. Jaka jest wysokość subwencji na oświatę w roku 2002 i 2003 (dla wszystkich szkół powiatu jako zestawienie)?
3. Jaki jest budżet w poszczególnych szkołach powiatu w latach 2002 – 2003?
Radny Aleksander Gołąbiecki zgłosił następujące interpelacje:
1. O podanie na piśmie składu imiennej komisji konkursowej na ordynatorów SP ZOZ w Bielsku Podlaskim oraz jakie organizacje powoływały te osoby.
2. Czy prawdą jest, że w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim tworzy się grupa ludzi, którzy na bazie szpitala mają tworzyć spółkę, natomiast długi zakładu ma przejąć powiat?
3. Z czego powstały takie duże oszczędności SP ZOZ w pierwszym półroczu 2003 roku w stosunku do roku 2002?
Ponieważ Radni nie zabierali głosu i nie zgłaszali kolejnych wniosków dyskusja w tym punkcie została zamknięta.

Ad 15.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: dyskusja i wolne wnioski.

Radny Roch Andrzej Charyton zauważył, iż założenia programu naprawczego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim nie pokrywają się z działaniami podejmowanymi na sesji. Plan naprawczy w swoim założeniu nie przewidywał zamiany zobowiązań krótkoterminowych na długoterminowe poprzez zaciąganie kolejnych kredytów bankowych. Radny wskazał na konieczność ponownego przeanalizowania programu naprawczego i zastanowienia się czy jego wdrożenie da możliwość wyjścia SP ZOZ z trudnej sytuacji finansowej, czy kolejne poręczenia kredytu przez powiat są działaniami naprawczymi? Ponadto Radny potwierdził istnienie Klubu Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe.

Przewodniczący zauważył, iż Rada Powiatu oczekuje umorzenia zaległych należności w kwocie 800 tys. zł przez Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski przy braku woli ze strony części Radnych na przeznaczenie kwoty 28 tys. zł dla Banku Spółdzielczego w Brańsku.

Wicestarosta przypomniał, iż czas na przygotowanie programu naprawczego był krótki i wyznaczony przez Regionalny Komitet Sterujący, nie oznacza to jednak, że program został przygotowany nierzetelnie. Pomoc udzielona przez Radę Powiatu dla SP ZOZ poprzez spłatę rat w żaden sposób nie dezaktualizuje programu naprawczego.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poprosił o odpowiedź na pytania: co się dzieje z programem utworzenia Krajowej Sieci Szpitali oraz czy problemy ze ściągalnością składki ZUS przedkładają się na realizowanie kontraktów w szpitalu?

Pani Bożena Grotowicz – dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim w imieniu swoim i pracowników podziękowała Radzie Powiatu za poręczenie kredytu. Pani dyrektor powiedziała, iż program naprawczy został poddany analizie przez analityków bankowych, którzy zaopiniowali go pozytywnie.

Dyrektor SP ZOZ odpowiadając na pytanie Radnego Marka Antoniego Łukaszewicza powiedziała, że obecnie ani w Ministerstwie Zdrowia ani na szczeblu wojewódzkim nie toczą się prace nad utworzeniem Krajowej Sieci Szpitali. Pani Bożena Grotowicz wyjaśniła, iż niska ściągalność składki ZUS odbija się nie na realizacji kontraktów, a na terminach płatności. Program naprawczy zakładał wzrost przychodów w kolejnych latach wraz z zakładanym wzrostem składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Radny Aleksander Gołąbiecki zauważył, iż w prasie ukazała się informacja o zakwalifikowaniu bielskiego szpitala w 2002 r. do Krajowej Sieci Szpitali.

Bożena Grotowicz powiedziała, że o zakwalifikowaniu bielskiego szpitala do Krajowej Sieci Szpitali uzyskała ustną informację w Urzędzie Marszałkowskim, nie ma natomiast potwierdzenia tej informacji na piśmie.

Wicestarosta zauważył, iż obecnie czynione są przygotowania do określenia standardów wyposażenia szpitali, natomiast sieć szpitali nie jest tworzona. Ponadto Wicestarosta odniósł się do informacji ujętej w sprawozdaniu z pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym – tworzenie obszaru zagospodarowania odpadami w powiecie bielskim. W pierwszym etapie wdrażania programu powiat bielski został podzielony na cztery obszary. Po podjęciu działań ze strony Starostwa na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego został przyjęty Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami, w którym zniesiono podział powiatu na cztery obszary i zaplanowano utworzenie składowiska odpadów w Bielsku Podlaskim.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zauważył, iż podział powiatu na cztery obszary wskazuje na zaniedbanie ze strony Starostwa Powiatowego. Radny wskazał również na zaniedbanie w służbie zdrowia i markowanie sytuacji szpitala przez wdrażanie programu naprawczego.

Starosta odnosząc się do wypowiedzi Radnego powiedział, iż istotnie zauważalne są zaniedbania ze strony Samorządu, który pracuje już 5 rok. Starosta podkreślił, iż po uzyskaniu informacji o podziale powiatu na cztery obszary natychmiast zostały podjęte działania mające na celu poprawę sytuacji. Ponieważ gminy nie są w stanie same poradzić sobie z problemami, bardzo ważne jest zawarte porozumienie dotyczące powołania związku komunalnego gmin powiatu bielskiego, desygnowane przez Wójtów i Burmistrzów wszystkich gmin.

Odnośnie SP ZOZ w Bielsku Podlaskim Starosta zauważył, iż organ założycielski powinien podejmować działania wyprzedzające, mające na celu poprawę sytuacji przed powstaniem straty. Realizowany program naprawczy jest dobry i kompletny, widoczny jest również spadek narastania zadłużenia.

Radny Roch Andrzej Charyton wskazał na brak zdarzeń przedstawionych wariantowo w programie naprawczym. Rada Powiatu zapoznała się z programem, który nie musi być realizowany.

O godzinie 13.45 obrady sesji opuścił Radny Zdzisław Tworkowski, od tej chwili w obradach sesji brało udział 16 Radnych.

Pan Marian Łuczaj – Radny Sejmiku Wojewódzkiego podziękował za wszystkie zaproszenia na sesje Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim. Radny zadeklarował pomoc przy reprezentacji spraw Bielska Podlaskiego, powiatu bielskiego i Regionalnego Ośrodka Równoważenia Rozwoju Gospodarczego, jakim jest Bielsk Podlaski. Radny zauważył, iż miasto zaprzepaściło bardzo wiele szans m.in. w dziedzinie sportu i szansę powołania wyższej uczelni. Powiat bielski nie zgłosił również żadnego wniosku do projektu zagospodarowania przestrzennego. Istotną sprawą jest także konieczność podjęcia działań zmierzających do zahamowania ciągle wzrastającego bezrobocia. Istnieje również szansa na poprawę trasy Białystok – Bielsk Podlaski – Lublin – Rzeszów; budowa obwodnicy w mieście, mostu na rzece Narwi.

Radny zauważył, iż bardzo ważną inwestycją dla miasta jest budowa krytej pływalni i sali gimnastycznej. Na koniec Radny Marian Łuczaj życzył wszystkim jak najlepszego wypoczynku, zdrowia i jeszcze lepszej współpracy zmierzającej do poprawy sytuacji w mieście i powiecie bielskim.

Starosta odnosząc się do wypowiedzi Radnego Łuczaja powiedział, iż powiat bielski zgłosił wnioski do projektu planu zagospodarowania przestrzennego. Starostwo było także inicjatorem spotkania gmin i prowadzone były rozmowy w kwestii zagospodarowania przestrzennego powiatu. Starosta potwierdził, iż są zaniedbania w dziedzinie oświaty i sportu w powiecie. Poczynione są jednak starania o zwiększenie środków na budowę hali sportowej przy Zespole Szkół nr 2 w Bielsku Podlaskim oraz na otworzenie wyższej uczelni w Bielsku Podlaskim.

Wicestarosta powiedział, iż aktywność powiatu hajnowskiego przy składaniu wniosków do projektu planu zagospodarowania przestrzennego wynika z ujęcia go jako obszaru turystyki, agroturystyki, ochrony środowiska i obszaru uzdrowiskowego. Powiat bielski złożył wnioski, które zostały uznane za potrzebne dla naszego regionu. Ponadto Wicestarosta dodał, iż na spotkaniu przedstawicieli powiatów siemiatyckiego, hajnowskiego i bielskiego w dniu 17 kwietnia br. uznano Bielsk Podlaski za stolicę regionu oraz stwierdził, iż wszelkie problemy wynikają z braku przepływu informacji z Urzędem Marszałkowskim.

Radny Marian Łuczaj zauważył, iż nie został zaproszony na spotkanie organizowane przez powiat i miasto Bielsk Podlaski oraz zadeklarował pomoc przy reprezentowaniu powiatu i rozwiązywaniu wszelkich problemów.

Przewodniczący podziękował wszystkim osobom za złożenie dobrowolnych wpłat na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „SZANSA” oraz przeczytał pismo w tej sprawie (pismo w załączeniu).

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż na jednej z pierwszych sesji Rady Powiatu Przewodniczący deklarował utworzenie na terenie miasta wyższej uczelni (Uniwersytetu).

Starosta odnosząc się do wypowiedzi Radnego powiedział, iż dwa lata temu była możliwość utworzenia wyższej uczelni (państwowej lub prywatnej) na terenie miasta. Obecnie prowadzone są rozmowy w kierunku utworzenia ośrodka zamiejscowego Politechniki Białostockiej. Potrzebna jest cierpliwość i wspólne działanie w tym kierunku.

Przewodniczący zauważył, że wszyscy Radni powinni podejmować decyzje zmierzające zarówno do poprawy sytuacji powiatu, szpitala jak też do utworzenia wyższej uczelni w Bielsku Podlaskim.

Pan Ireneusz Kotynia Przedstawiciel Ogólnopolskiej Fundacji „Bezrobotna Inicjatywa Ekonomiczna Dla Aktywnych” podziękował Zarządowi Powiatu za udzielenie odpowiedzi na wnioski zgłoszone na poprzedniej sesji Rady Powiatu. Pan Kotynia zwrócił się z prośbą o wsparcie w kwestii utworzenia na terenie miasta Biura Porad Obywatelskich oraz o rozważenie możliwości włączenia w życie społeczne organizacji, której jest przedstawicielem (w skład Powiatowej Rady Zatrudnienia) na forum, której organizacje pozarządowe mogą zaistnieć. Pan Kotynia powiedział, że z ankiet przeprowadzonych wśród osób bezrobotnych wynika, iż – 25 osób ze 100 nie posiada żadnego źródła dochodu, w tym rodziny wielodzietne. Utworzenie Biura Porad Obywatelskich pomoże w uzyskaniu bezpłatnej pomocy zagubionym i bezrobotnym osobom potrzebującym pomocy.

Przewodniczący poprosił Radnych o zabieranie głosu i zgłaszanie dalszych uwag, a wobec ich braku zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 16.

Porządek posiedzenia został wyczerpany. W związku z tym Przewodniczący podziękował wszystkim obecnym za udział w sesji, życzył udanego wypoczynku, po czym o godzinie 14.30 zamknął posiedzenie IX sesji Rady Powiatu.

Na tym protokół zakończono.

 

Protokołowała:
Joanna Popławska

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2004-01-16

Data modyfikacji: 2004-01-16

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2004-01-16