Protokół XVI sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 27 lutego 2004 r.
XVI sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Władysława Jagiełłę odbyła się w dniu 27 lutego 2004 roku w sali konferencyjnej budynku powiatu przy ulicy 11-go Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady rozpoczęły się o godzinie 11.10, zakończyły o godzinie 20.07.
Sesję protokołowała Joanna Popławska.
Przewodniczący otworzył obrady XVI sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności (stanowiącą załącznik do protokołu) na 19 radnych uczestniczy w nich 17 radnych, zatem są one prawomocne.
Radni nieobecni to: Marek Malinowski, Roch Andrzej Charyton.
Następnie Przewodniczący powitał obecnych na sali radnych Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim, Zarząd Powiatu, Panią Bożenę Zwolińską – Skarbnika Powiatu, Pana Ryszarda Anusiewicza – Sekretarza Powiatu, Panią Małgorzatę Grażynę Niewińską – radcę prawnego, obsługę sesji Rady Powiatu oraz zaproszonych gości.
Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w sesji udział wzięli (lista obecności osób zaproszonych w załączeniu):
1. Pani Helena Łazowska – z-ca Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w Białymstoku,
2. Pani Elżbieta Broniewicz – Kierownik Biura Usług Ekologicznych „Eko-Trend” w Białymstoku,
3. Pani Joanna Ejdys – wykonawca Powiatowego Planu Gospodarki Odpadami oraz Powiatowego Programu Ochrony Środowiska,
4. Pan Ryszard Baranowski – Powiatowy Rzecznik Konsumentów,
5. Pan Tadeusz Leszczyński – Kierownik Wydziału Architektury, Budownictwa, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim,
6. Pan Anatol Grzegorz Tymiński – Kierownik Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.
Następnie Przewodniczący udzielił głosu dyrektorowi Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim Panu Leszkowi Mateuszowi Karbowskiemu. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 zaprosił radnych oraz wszystkich obecnych na sesji na koncert jubileuszowy z okazji 10-lecia działalności Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Zespole Szkół nr 1 im. J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim, który odbędzie się 6 marca 2004 roku.
O godzinie 11.10 na obrady sesji przybył radny Marek Malinowski, od tej chwili w obradach sesji brało udział 18 radnych.
Dyrektor Leszek Mateusz Karbowski złożył zaproszenia na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu z prośbą o rozdanie ich radnym Rady Powiatu.
O godzinie 11.12 na obrady sesji przybył radny Roch Andrzej Charyton, od tej chwili w obradach sesji brało udział 19 radnych.
Następnie Przewodniczący poinformował radnych o propozycji porządku obrad, który radni otrzymali wraz z zaproszeniem, zwracając się z prośbą o zgłaszanie uwag i propozycji.
Wicestarosta Pan Piotr Bożko w imieniu Zarządu Powiatu zgłosił wniosek – o ujęcie w porządku obrad sesji punktu 12 o następującej treści: „podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały nr XIV/72/03 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 29 grudnia 2003 r. w sprawie wydatków powiatu nie wygasających z upływem roku budżetowego 2003”.
Przewodniczący poprosił radnych o zgłaszanie uwag odnoszących się do złożonego wniosku. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych zastrzeżeń Przewodniczący poddał powyższy wniosek pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 18 „za”, 0 przeciwnych oraz 0 wstrzymujących się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) ww. wniosek przyjęła.
Przewodniczący poprosił o zgłaszanie innych propozycji do przedstawionego porządku obrad. W związku z tym, iż radni nie zgłosili żadnych propozycji, Przewodniczący zamknął dyskusję oraz poddał porządek obrad, z uwzględnieniem powyżej przegłosowanego wniosku pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 19 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła następujący porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XV sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku.
7. Przyjęcie Powiatowego Planu Gospodarki Odpadami oraz Powiatowego Programu Ochrony Środowiska na lata 2004-2007.
8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu zmieniającą uchwałę nr IX/49/03 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 czerwca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego.
9. Przyjęcie sprawozdania z rozpatrywania skarg kierowanych do Zarządu Powiatu, Starosty oraz Sekretarza Powiatu w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2003 roku.
10. Przyjęcie sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Bielsku Podlaskim.
11. Uchwalenie budżetu powiatu na 2004 rok i zatwierdzenie planów finansowych funduszy celowych.
12. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały nr XIV/72/03 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 29 grudnia 2003 r. w sprawie wydatków powiatu nie wygasających z upływem roku budżetowego 2003.
13. Interpelacje, zapytania radnych.
14. Wnioski i oświadczenia radnych.
15. Zamknięcie obrad.
Ad 4.
Przewodniczący przystąpił do głosowania nad przyjęciem protokołu z XV sesji. Poinformował radnych, iż zgodnie z zapisami statutowymi protokół wraz z załącznikami wyłożony był do wglądu w obsłudze Rady Powiatu na 7 dni przed sesją, radni mieli zatem czas na zapoznanie się z jego treścią. Następnie Przewodniczący zwrócił się do radnych z pytaniem, czy chcą zgłosić uwagi do protokołu.
Radny Aleksander Gołąbiecki w związku z wątpliwościami dotyczącymi prawdziwości zaprotokołowanych wypowiedzi radnych oraz niewyjaśnionych zarzutów dotyczących zmiany treści protokołów, jako Przewodniczący Klubu Prawicy Samorządowej Jedność zgłosił wniosek – aby jeden egzemplarz protokołu sesji był dostarczany radnym razem z materiałami, bądź też umożliwienie radnym odebrania protokołu w Starostwie Powiatowym na 7 dni przed sesją. Radny umotywował swój wniosek tym, iż w Sejmiku Województwa Podlaskiego wszyscy radni otrzymują protokół razem z materiałami.
Przewodniczący poinformował, iż po przyjęciu przez Radę Powiatu protokołu sesji każda jego strona jest podpisywana na sesji przez Przewodniczącego Rady Powiatu. Następnie Przewodniczący zwrócił się do radcy prawnego o opinię w tej sprawie.
Pani Małgorzata Grażyna Niewińska – radca prawny poinformowała, iż nie ma przeciwwskazań do doręczania protokołu radnym lub klubom radnych, w związku z czym wniosek należy poddać pod głosowanie.
Przewodniczący wyjaśnił, iż wniosek zostanie skierowany do Zarządu Powiatu.
Radny Aleksander Gołąbiecki odnosząc się do wypowiedzi Przewodniczącego stwierdził, iż sprawa nie dotyczy Zarządu Powiatu, ale Rady Powiatu. W związku z powyższym radny zażądał poddania wniosku pod głosowanie na sesji w dniu dzisiejszym.
Przewodniczący wyjaśnił, iż wniosek zostanie skierowany do Zarządu Powiatu, gdzie odpowiednie służby sprawdzą jak inne rady praktykują w tym temacie.
Radny Zdzisław Tworkowski zabierając głos w dyskusji zwrócił się do Przewodniczącego Rady Powiatu z pytaniem – dlaczego Przewodniczący łamie Statut, ogólnie przyjęte normy i zachowania. Został zgłoszony wniosek, który w opinii radcy prawnego należy poddać pod głosowanie. Radny poparł wniosek zgłoszony przez radnego Gołąbieckiego oraz zażądał poddania wniosku pod głosowanie. Następnie radny Zdzisław Tworkowski zgłosił wniosek cytuję: „stawiam kolejny wniosek dzisiaj – o odwołanie Przewodniczącego Rady Powiatu i motywuję to tym, iż notorycznie, notorycznie podważa Statut, sesje prowadzi nieobiektywnie, majstruje przy protokołach, na to są dowody, wyświadczyłem, wykazałem już kilkakrotnie. W związku z tym uważam, że nie może Pan być Przewodniczącym Rady Powiatu musimy wybrać osobę, która będzie robić to kompetentnie i obiektywnie”.
Przewodniczący przypomniał, iż radny nie zgłosił wniosku formalnego, bowiem zgodnie ze Statutem Powiatu wniosek formalny może zostać złożony przez klub radnych, grupę radnych, Zarząd Powiatu lub Przewodniczącego.
Starosta Pan Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do powyższych wypowiedzi radnych poinformował, iż nie ma nic przeciwko poddaniu pod głosowanie zgłoszonego wniosku. Następnie zwrócił się z prośbą o sformułowanie czy protokół ma być dostarczany po podpisaniu przez Przewodniczącego czy przyjęty przez Radę Powiatu oraz o wskazanie czy protokół mają otrzymywać radni czy też kluby radnych.
Radny Aleksander Gołąbiecki przypomniał, iż wnosił o dostarczanie protokołu na 7 dni przed głosowaniem.
Przewodniczący zgodził się z powyższą wypowiedzią Starosty oraz poinformował, iż w II kadencji Rady Powiatu istnieje jeden klub – Prawica Samorządowa Jedność.
Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż Przewodniczący prowadzi „politykę denerwowania ludzi”. Radny Gołąbiecki składając wniosek przywołał dobry zwyczaj dostarczania radnym projektu protokołu – praktykowany w innych radach. Następnie radny zwrócił się do Przewodniczącego z prośbą o prowadzenie obrad sesji zgodnie ze swoimi obowiązkami i prawami. Radny Roch Andrzej Charyton poinformował także, iż funkcjonuje Klub ZChN, który nie złożył i nie złoży regulaminu dla Przewodniczącego Rady Powiatu.
Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie kolejnych uwag do protokołu XV sesji Rady Powiatu.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż Przewodniczący ma podpisać protokół w wersji projektu, który jest wyłożony do wglądu na 7 dni przez kolejną sesją, zautoryzować protokół po jego zatwierdzeniu, natomiast pieczę nad protokołem mają służby Pana Starosty. Jeżeli Starosta nie widzi przeszkód aby udostępnić protokół to dokument powinien zostać radnym dostarczony. Radny zwrócił się także z pytaniem – kto czyta protokoły z sesji Rady Powiatu?
Ponieważ radni nie zabierali więcej głosu i nie zgłaszali kolejnych uwag Przewodniczący poddał omawiany punkt pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 0 przeciwnym i 6 wstrzymujących się przyjęła protokół XV sesji Rady Powiatu.
Ad 5.
Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad – sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Radni zgłosili chęć zabrania głosu w sprawie formalnej dotyczącej protokołu XV sesji.
Przewodniczący przypomniał, iż dyskusja w punkcie 4 porządku obrad sesji została zamknięta, natomiast protokół XV sesji przyjęty przez Radę Powiatu.
Radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż Przewodniczący obraża Starostę, Zarząd i radnych oraz jest samowładcą jak Stalin.
Przewodniczący zwrócił radnemu Gołąbieckiemu uwagę, iż sam sobie udziela głosu, co nie jest zgodne ze Statutem Powiatu. Następnie zwrócił się do Starosty z prośbą o przedstawienie sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Starosta Sławomir Jerzy Snarski przypomniał, iż radni wszystkie wnioski powinni zgłosić w punkcie „wnioski i oświadczenia radnych”.
Przewodniczący także przypomniał, iż Rada Powiatu przyjęła porządek obrad, radni mogą więc wszelkie zapytania i uwagi zgłosić w punkcie 13 „interpelacje, zapytania radnych” oraz w punkcie 14 „wnioski i oświadczenia radnych”.
Starosta przedstawił Radzie Powiatu sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 30 stycznia do 27 lutego 2004 roku (sprawozdanie w załączeniu).
Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do przedstawionego sprawozdania.
Radny Zdzisław Tworkowski stwierdził, iż w przedłożonych materiałach (odpowiedź na wnioski Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego) brak jest informacji na temat sporządzenia dokumentacji na przebudowę dróg powiatowych. Ponieważ taka informacja znajduje się w przedłożonym materiale radny wycofał swoje pytanie.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz poprosił o wyjaśnienie następujących kwestii:
1. jakiej nieruchomości dotyczy podjęcie uchwały nr 49/125/04 Zarządu Powiatu z dnia 30 stycznia 2004 r. w sprawie uchylenia uchwały nr 48/124/04 Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży; co było powodem przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży,
2. dlaczego nieruchomością we wsi Parcewo zainteresowany jest powiat a nie gmina oraz czemu starania o nabycie tej nieruchomości są czynione przez Architekta Powiatowego a nie przez Wydział Gospodarowania Mieniem Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim,
3. o podanie miesięcznej stawki utrzymania pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej w Brańsku.
Radny Bazyli Leszczyński poprosił o odpowiedź na pytanie – czy rozpatrzony i przyjęty przez Zarząd Powiatu na posiedzeniu w dniu 12 lutego br. plan naboru uczniów do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2004/2005 został przekazany uczniom, dyrektorom, szkołom, jeżeli nie to o przekazanie tego materiału.
Starosta odpowiadając na pierwsze pytanie radnego Łukaszewicza poinformował, iż uchwała nr 48/124/04 Zarządu Powiatu z dnia 27 stycznia br. dotyczy sprzedaży nieruchomości przy ul. Mickiewicza 20 w trybie bezprzetargowym. Uchwała powyższa została uchylona ponieważ Zarząd Powiatu podjął decyzję o ogłoszeniu przetargu.
Odpowiadając na drugie pytanie radnego Łukaszewicza Starosta wyjaśnił, iż grunty na terenie wsi Parcewo (140 ha) przylegają do gruntów Zespołu Szkół nr 4 w Bielsku Podlaskim i mogą zostać wykorzystane do realizacji ochronno-regionalnego programu „Żubr”. Architekt Powiatowy czyni starania o nabycie tej nieruchomości ze względu na możliwość utworzenia na tym terenie parku ekologicznego. Ww. nieruchomość może być również wykorzystana do celów rolniczych bądź ekologicznych. Starosta podkreślił, iż wdrożenie programu działań ochronnych, badań naukowych i zrównoważonego rozwoju regionalnego „Żubr” może spowodować powstanie centrum ekologiczno-turystyczno-kulturalnego na terenie powiatu bielskiego.
Odnosząc się do trzeciego pytania radnego Łukaszewicza Starosta poinformował, iż miesięczny koszt utrzymania pensjonariusza DPS w Brańsku wynosi 1.332 zł.
Starosta poinformował, iż nie widzi przeszkód aby plan naboru uczniów do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych został przekazany szkołom. Starosta wyjaśnił, iż Zarząd nie wyraził zgody na utworzenie tylko jednej klasy, klasy o profilu sportowym z powodu zbyt wysokich kosztów funkcjonowania. Ponadto Zarząd Powiatu zasugerował utworzenie publicznego liceum dla dorosłych w Zespole Szkół nr 1 w Bielsku Podlaskim. Innym rozwiązaniem może być utworzenie liceum dla dorosłych w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Ostateczna decyzja w tym temacie zostanie podjęta w miesiącu marcu.
Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż odpowiedź Zarządu Powiatu na wnioski Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego powinni otrzymać wszyscy radni, nie tylko członkowie tej Komisji. W związku z powyższym radny zwrócił się z prośbą o dostarczenie mu przedmiotowego materiału.
Przewodniczący zwrócił się do radnych z pytaniem czy chcą otrzymać odpowiedź Zarządu Powiatu na wnioski Komisji Budżetu. Przedmiotowy materiał został przekazany sześciu radnym, którzy wyrazili potrzebę zapoznania się z nim.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż jak zrozumiał nieruchomość o powierzchni 140 ha ma zostać przejęta nieodpłatnie przez powiat bielski, co radny popiera. Ponieważ jak wynika z wczorajszej wypowiedzi Wicepremiera Jerzego Hausnera rolnicy zostaną obciążeni podatkiem dochodowym radny zaproponował włączenie gmin do starań o nabycie ww. nieruchomości, które są zwolnione z płacenia podatku dochodowego. Odnośnie programu ochronnego „Żubr” radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż w mediach pojawiła się informacja, iż żubrów jest za dużo i konieczny jest ich odstrzał. W związku z powyższym radny zwrócił się z prośbą o bardziej szczegółowe wyjaśnienie koncepcji wykorzystania tej nieruchomości.
Starosta odnosząc się do wypowiedzi radnego Łukaszewicza wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu będzie zabiegał o pozyskanie tej nieruchomości. Liczebność żubrów, która jest ciągle ograniczana do tego samego regionu wzrasta (około 100 sztuk za dużo). Dokarmianie przez człowieka, skupianie na jak najmniejszym obszarze powoduje m.in. choroby. W związku z powyższym konieczne jest przeniesienie zwierząt w inne miejsce. Starosta poinformował, iż na przejęciu nieruchomości o powierzchni 140 ha skorzysta powiat m.in. poprzez budowę centrum informacji i obsługi turystycznej, zaplecza hotelarsko-gastronomicznego i sportowo-rekreacyjnego. Brak zaangażowania ze strony powiatu bielskiego w realizację tego programu może przynieść korzyści innym miejscowościom m.in. Hajnówce. Ponadto Starosta poinformował, iż zarówno, Minister Środowiska, Minister Pracy, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Wojewoda Podlaski popierają program „Żubr”. Starosta przypomniał, iż nieruchomość może zostać wykorzystania także do celów dydaktycznych.
Radny Roch Andrzej Charyton odnosząc się do wypowiedzi Starosty przypomniał, iż dydaktyką zajmował się dyrektor Zespołu Szkół nr 4 Pan Mikołaj Jalinik. Radny zwrócił się z prośbą – o wyjaśnienie czy to prawda, iż dyrektor Jalinik nie prowadzi już działalności dydaktycznej.
Starosta odpowiadając na powyższe pytanie wyjaśnił, iż dyrektor Mikołaj Jalinik wypracowuje dochody z ziemi, która należy do Zespołu Szkół nr 4. Ponadto Starosta poinformował, iż zarówno w przypadku ziemi uprawnej, odłogowanej lub z tytułu dzierżawy możliwe jest ubieganie się o dopłaty bezpośrednie.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił wniosek formalny – o zakończenie dyskusji w tym punkcie.
Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie kolejnych uwag. Ponieważ radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w punkcie – sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Ad 6.
Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku (sprawozdanie w załączeniu).
Przewodniczący powitał Panią Helenę Łazowską – z-cę Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w Białymstoku, która podziękowała za uwzględnienie powyższego tematu w porządku obrad sesji.
Pani Helena Łazowska uzupełniając przedmiotowy materiał poinformowała, iż Inspekcja Handlowa jest organem rządowym realizującym zadania w zakresie ochrony i praw konsumentów, interesów gospodarczych państwa. Inspekcja podlega Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Działalność Inspektoratu Inspekcji Handlowej w 2003 roku w miała charakter wielopłaszczyznowy, a mianowicie:
– działalność kontrolna – zadania w zakresie przestrzegania prawa przez przedsiębiorców, traktowanie konsumentów w sklepie, sprawa jakości produktów żywnościowych, kontrola stacji paliwowych (w powiecie bielskim przeprowadzono 8 kontroli stacji paliwowych, które wykazały dobrą jakość oferowanego paliwa),
– działalność mediacyjno-jurysdykacyjna – służąca jako środek dla polubownego załatwiania spraw pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami.
– działalność informacyjno-edukacyjna – mająca na celu propagowanie wiedzy w zakresie szeroko rozumianej ochrony konsumentów i wzrost świadomości konsumenckiej (w 2003 roku Inspekcja udzieliła około 10 tys. porad prawnych zarówno konsumentom jak i przedsiębiorcom)
W związku z akcesją z Unią Europejską rok 2004 stawia przed Inspekcją Handlową nowe zadania, m.in. realizacja i sprawdzanie 13 dyrektyw unijnych; monitorowanie rynku paliw ciekłych i biopaliw; ochronę zdrowia, bezpieczeństwa oraz interesów konsumentów. Od 31 stycznia br. obowiązuje nowa ustawa z dnia 12 grudnia 2003 roku o bezpieczeństwie produktów (Dz. U. nr 229 poz. 2275). Pani Helena Łazowska wyjaśniła, iż informacje z kwartalnej działalności Inspekcji Handlowej przekazywane są Staroście i Powiatowemu Rzecznikowi Konsumentów. Następnie Pani Helena Łazowska podziękowała za dobrą współpracę ze Starostą powiatu bielskiego oraz za wysłuchanie dzisiejszego wystąpienia na sesji Rady Powiatu.
Przewodniczący podziękował Pani Helenie Łazowskiej za uzupełnienie przedmiotowej informacji. Następnie zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do przedmiotowego sprawozdania. Ponieważ radni nie zgłosili się do dyskusji Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.
Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku w 2003 r.
O godzinie 12.30 Przewodniczący ogłosił 15-minutowa przerwę w obradach sesji.
Ad 7.
Po wznowieniu obrad Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – przyjęcie Powiatowego Planu Gospodarki Odpadami oraz Powiatowego Programu Ochrony Środowiska na lata 2004-2007 (przedmiotowy materiał stanowi załącznik do protokołu).
Przewodniczący powitał Panią Elżbietę Broniewicz – Kierownika zespołu, oraz Panią Joanne Ejdys wykonawcę zespołu, który opracował i wykonał przedmiotowy materiał.
Członek Zarządu Powiatu – radna Helena Buszko przedstawiła wnioski Komisji dotyczące przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu). Ponadto radna Helena Buszko odnosząc się do uwag zgłoszonych przez radną Raisę Rajecką poinformowała, iż zapis „Miasto i Gmina Bielsk Podlaski” (strona 36 Powiatowego Planu Gospodarki Odpadami) zostanie ujęty jako Miasto Bielsk Podlaski i Gmina Bielsk Podlaski. Natomiast odnośnie uwagi radnej Rajeckiej: „Jeżeli w wyjaśnieniu określono, że zakład recyklingu zużytych pojazdów będzie zlokalizowany na terenie miasta Bielsk Podlaski, to dlaczego są to wytyczne dla Gminy wiejskiej Bielsk Podlaski” radna Helena Buszko wyjaśniła, iż recykling zużytych pojazdów nie dotyczy gminy Bielsk Podlaski. Następnie radna Helena Buszko zwróciła się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pozostałe zapytania radnej Raisy Rajeckiej przez Panią Elżbietę Broniewicz.
Przewodniczący powitał Tadeusza Leszczyńskiego – Kierownika Wydziału AŚ Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.
Pani Elżbieta Broniewicz poinformowała, iż podstawa opracowania Powiatowego Programu Ochrony Środowiska (PPOŚ) była zgodna z dokumentami strategicznymi kraju i województwa. Źródłem przedmiotowej informacji był Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami i Wojewódzki Program Ochrony Środowiska. Informacje na temat uwarunkowań społeczno-gospodarczych powiatu, ocena zasobów i stanu zagrożeń środowiska, limity i wytyczne krajowe oraz uwarunkowania zewnętrzne pozwoliły na przeprowadzenie Analizy SWOT. Natomiast na podstawie Analizy SWOT możliwe było sformułowanie misji i celów ochrony środowiska do 2011 roku i opracowanie programu operacyjnego do 2007 roku. PPOŚ został opracowany w czterech obszarach: ochrona dziedzictwa przyrodniczego; jakość środowiska i bezpieczeństwo ekologiczne; regionalne użytkowanie zasobów; działania o charakterze systemowym. Misją PPOŚ jest poprawa stanu środowiska naturalnego powiatu poprzez zmniejszenie negatywnego wpływu działalności ludzkiej. Natomiast cele ogólne składają się z trzech części, są to: zadania własne powiatu – 744 tys. zł, zadania koordynowane – 49,5 ml. zł, wytyczne do sporządzania programów i planów gminnych. Zarówno zadania własne jak i zadania koordynacyjne składają się z zadań organizacyjno-prawnych i zadań inwestycyjnych.
Pani Elżbieta Broniewicz wyjaśniła, iż Powiatowy Plan Gospodarki Odpadami (PPGO) również składa się z trzech części: zadania własne, zadania koordynowane oraz wytyczne. Cele strategiczne tego programu pokrywają się z celami Krajowego i Wojewódzkiego Programu i są to: zapobieganie i powstawanie odpadów „u źródła”, odzyskiwanie i ponowne wykorzystywanie odpadów oraz bezpieczne dla środowiska unieszkodliwianie odpadów niewykorzystanych. Głównym zadaniem koordynowanym jest budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów.
Następnie Pani Elżbieta Broniewicz poinformowała, iż do uwag radnej Raisy Rajeckiej odniesie się Pani Joanna Ejdys.
Pani Joanna Ejdys odnosząc się do pierwszej uwagi radnej Raisy Rajeckiej: „Wyjaśnienie podane w p-cie 4b nie ma związku z podnoszonym przez Gminę Bielsk Podlaski zastrzeżeniem. W p-cie 5.3.4. Powiatowego Planu Gospodarki Odpadami jest wyraźne stwierdzenie, że „na terenach wiejskich praktycznie cała ilość odpadów...jest wykorzystywana w gospodarstwach domowych...” Wg tego stwierdzenia 100% odpadów jest wykorzystywana w gospodarstwach domowych, a faktycznie tak nie jest.” poinformowała, że praktycznie cała ilość nie oznacza, iż 100% odpadów biodegradowanych jest w gospodarstwach domowych. Ponieważ tylko 50% odpadów powiatu jest składowana na wysypiskach stwierdzić można, iż odpady ulegające biodegradacji wykorzystywane są przez gospodarstwa na terenach wiejskich we własnym zakresie.
Pani Joanna Ejdys wyjaśniła, iż przedłużenie terminu realizacji zadań PPGO m.in. terminu objęcia wszystkich mieszkańców zorganizowaną zbiórką odpadów jest konieczne do wykonania do 2007 roku, co jest zgodne z celem krótkoterminowym na lata 2003-2006.
Odpowiadając na kolejne pytanie radnej Raisy Rajeckiej: „Jeżeli podana jest w wyjaśnieniu swoboda w organizacji systemu gospodarki odpadami w gminach, to dlaczego jest to zapisane w harmonogramie realizacji przedsięwzięć (tabela 24, str. 99) z jednoczesnym określeniem jednostki odpowiedzialnej: „gminy powiatu?” poinformowała, iż zrealizowanie określonego zadania wymaga przypisania odpowiedzialności.
Odnośnie kolejnego pytania: „Jeżeli już na tym etapie daje się dowolność we wskaźnikach, to jak można je stosować i porównywać dane” Pani Joanna Ejdys wyjaśniła, iż została pozostawiona dowolność w wyborze wskaźników, które będą określane w wartościach względnych (tony, m3).
W PPGO zostały ujęte zadania w zakresie usuwania azbestu i związków zawierających azbest, w związku z czym uwaga radnej Raisy Rajeckiej w tej kwestii jest nieuzasadniona.
Informacje na temat planowanych inwestycji do 2007 roku (kolejne pytanie radnej Raisy Rajeckiej) zostały uzyskane z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami.
Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie.
Radny Aleksander Gołąbiecki poprosił o odpowiedź na pytanie – ile wyniosły i skąd zostały pozyskane środki na realizację PPGO, oraz co samorząd powiatu może nakazać do wykonania samorządowi gminnemu? Ponadto radny poinformował, iż niektóre dane są nieaktualne np. informacja na temat odpadów stałych i odpadów ciekłych (strona 38 PPGO, tabela 7). Wykorzystanie oczyszczalni komunalnych i przemysłowych w 2001 roku wynosiło: komunalna oczyszczalnia ścieków w Bielsku Podlaskim – 19,7%, oczyszczalnia zakładowa – Bielmlek – Mlekovita w Bielsku Podlaskim – 13,7%, oczyszczalnia komunalna w Łubinie Kościelnym – 28%, komunalna w Brańsku – 16,6%, komunalna w Boćkach – 0,7%, komunalna w Rudce – 12,8%, ogółem wykorzystanie oczyszczalni w powiecie bielskim wynosi – 17,6%. Niski procent wykorzystania oczyszczalni ścieków powiatu bielskiego wynika ze zmniejszenia ilości mieszkańców, braku kanałów sanitarnych, budowania przez mieszkańców oczyszczalni przydomowych.
Ponadto radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż powiat, Starosta oraz Rada Powiatu nie są w stanie zmusić gminy lub miasta do wykonania ujętych w Powiatowym Planie Gospodarki Odpadami inwestycji. W związku z powyższym radny stwierdził, iż Rada Powiatu nie powinna na sesji w dniu dzisiejszym podejmować uchwały w przedmiotowej sprawie.
Odnosząc się do tabeli 33 na 68 stronie Powiatowego Programu Ochrony Środowiska radny Aleksander Gołąbiecki poprosił o bardziej szczegółowe wyjaśnienie zadania: opracowanie i wdrożenie planów ograniczenia emisji spalin ze środków transportu poprzez modernizację dróg powiatowych. Z powodu braku środków na modernizację dróg powiatowych powyższe zadanie nie będzie możliwe do zrealizowania.
Ponadto radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił uwagę na następujące niezgodności zapisu PPOŚ ze stanem obecnym oraz z możliwościami realizacji ujętych w planie zadań:
– ochrona przed hałasem i promieniowaniem – analiza potrzeb i budowa ekranów dźwiękochłonnych w miejscach nasilonej emisji hałasu;
– opracowanie i wdrożenie programu zwiększania udziału stosowanych paliw gazowych i ciekłych, wykorzystywania biomasy oraz innych odnawialnych źródeł energii;
– tworzenie nowych obszarów zieleni i zadrzewień na terenach zabudowanych;
– ochrona wód powierzchniowych – budowa wodociągu w gminie Bielsk Podlaski (wodociąg Rajsk-Stołowacz, Proniewicze-Bielsk), budowa wodociągu w gminie Boćki;
– modernizacja oczyszczalni ścieków w mieście Bielsk Podlaski;
– modernizacja oczyszczalni ścieków w Orli,
– budowa kanalizacji sanitarnej w mieście Bielsk Podlaski (osiedle Hołowiesk, ul. Mickiewicza, ul. Torowa);
– gazyfikacja gminy Boćki.
W związku z powyższym radny stwierdził, iż Powiatowy Program Ochrony Środowiska jest niespójny, i nic nie wskazuje na to, iż ujęte w nim zadania zostaną wykonane m.in. gazyfikacja gminy Boćki przed gazyfikacją Bielska Podlaskiego.
Przewodniczący poinformował, iż dyskusji przysłuchuje się przedstawiciel Przedsiębiorstwa Komunalnego w Bielsku Podlaskim – Pan Terechowicz.
Pani Elżbieta Broniewicz odnosząc się do wypowiedzi radnego Gołąbieckiego poinformowała, iż zarówno PPOŚ jak i PPGO były konsultowane z gminami w momencie tworzenia oraz po ich sporządzeniu. Ponadto gminy mogą w każdej chwili dokonać weryfikacji ujętych w planie zadań, które zostały już zrealizowane lub są nieaktualne. Pani Elżbieta Broniewicz wyjaśniła, iż w PPOŚ ujęte zostało zadanie: analiza potrzeb i ewentualnie budowa ekranów dźwiękochłonnych w miejscach nasilonej emisji hałasu. W budżecie powiatu są przewidziane środki na modernizację dróg powiatowych. Natomiast zadanie dotyczące paliw gazowych i ciekłych jest przewidziane dla Zarządu Województwa Podlaskiego. Zadanie dotyczące budowy wodociągów zostało zaczerpnięte z Wojewódzkiego Programu Ochrony Środowiska oraz z ankiet wypełnianych przez gminy, a następnie wprowadzone do PPOŚ. Ponadto Pani Elżbieta Broniewicz wyjaśniła, iż gmina Boćki jako jedyna gmina posiadała strategię rozwoju, w której została ujęta gazyfikacja gminy.
Radny Mirosław Bałło odnosząc się do wypowiedzi radnego Gołąbieckiego poinformował, iż oczyszczalnia ścieków w Orli pracuje od listopada 2003 r., oczyszczane są w niej ścieki z Zespołu Szkół i jednej ulicy. W 2004 r. planowana jest rozbudowa kanalizacji Orli.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż przedmiotowy materiał powinien zostać zweryfikowany przez Zarząd Powiatu. Ponieważ materiał zawiera nieaktualne dane radny podkreślił, iż nie będzie głosował za podjęciem uchwały w przedmiotowej sprawie. Na stronie 60 PPOŚ jest zapis: budowa kanalizacji sanitarnej z przykanalikami w Boćkach, gdzie źródłem finansowania są środki własne i udział mieszkańców. Również z tabeli 30 PPOŚ można stwierdzić, iż program przy ujętych założeniach inwestycyjnych gmin nie będzie realizowany. Ponadto radny poinformował, iż gazyfikacja powinna dotyczyć całego powiatu.
Pani Elżbieta Broniewicz odnosząc się do zapisu tabeli 30 i 31 Powiatowego Programu Ochrony Środowiska wyjaśniła, iż informacje te mają moc prawną, bowiem zostały uzyskane z Wojewódzkiego Programu Ochrony Środowiska.
Starosta odnosząc się do wypowiedzi radnego Łukaszewicza wyjaśnił, iż program był analizowany w gminach w celu zgłaszania wniosków i nieprawidłowości. Wszystkie uwagi zgłoszone przez gminy zostały naniesione zarówno w PPOŚ jak i w PPGO. Ponadto Starosta przypomniał, iż przedmiotowy materiał był poddany analizie na posiedzeniach Komisji, które miały możliwość zgłoszenia uwag i nieprawidłowości. Starosta stwierdził, iż gmina Boćki widząc potrzebę wykonania gazyfikacji ujęła to zadanie w strategii rozwoju gminy.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż za jakość dokumentu odpowiada Starosta oraz Zarząd Powiatu. Ponadto radny zaproponował ujęcie w PPOŚ zapisu: gazyfikacja całego powiatu bielskiego, a nie tylko gminy Boćki.
Starosta ustosunkowując się do powyższej wypowiedzi wyjaśnił, iż PPOŚ i PPGO musi być zgodny z programami przyjętymi przez Sejmik Województwa Podlaskiego. Zarząd Powiatu przedłożył przedmiotowy materiał do zatwierdzenia Radzie Powiatu, która ma wypracować program i podjąć uchwałę.
Joanna Ejdys odnosząc się do wypowiedzi radnych wyjaśniła, iż ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. nr 62, poz. 627 z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. nr 62, poz. 628 z późn. zm.) nakładają obowiązek składania Radzie Powiatu co dwa lata sprawozdań z wykonania zadań zapisanych w PPGO i PPOŚ. Ponadto ustawa o odpadach nakłada obowiązek nie rzadziej niż raz na cztery lata weryfikację i aktualizację Powiatowego Planu Gospodarki Odpadami. Niespójności w przedmiotowym materiale wynikają z realizacji programu najpierw przez samorząd wojewódzki, następnie przez samorząd powiatowy i na końcu przez samorząd gminny.
Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż gminy przedstawiły dane, które nie są spójne w tym programie. Jak podkreślił radny Zarząd Powiatu przedstawił przedmiotowy materiał bez jego konsultacji i analizy na szczeblu gminnym.
Radny Zdzisław Tworkowski wskazał, iż w PPGO jest bardzo mało informacji na temat odpadów zawierających azbest. Zapis „Do chwili obecnej około 90% obiektów zawierających azbest jest niezinwentaryzowanych” powinien zostać zastąpiony informacją: „na terenie powiatu bielskiego około 50-60% budynków jest pokrytych eternitem”. Radny zarzucił także zespołowi wykonawczemu brak staranności przy opracowaniu materiału. Ponadto radny zwrócił się z prośbą o podanie kosztu wykonania PPOŚ i PPGO.
Przewodniczący przypomniał, iż informacja na temat kosztu wykonania ww. opracowania znajduje się w odpowiedzi Zarządu Powiatu na wnioski Komisji.
Pani Joanna Ejdys wyjaśniła, że wszystkie odpady ujęte w PPGO są równie ważne dla zespołu wykonującego. Na stronie 98 PPGO jest wskazane zadanie – opracowanie powiatowego planu ochrony przed szkodliwością azbestu i programu usuwania wyrobów zawierających azbest. Po sporządzeniu inwentaryzacji przez wszystkie gminy będzie pełna informacja na temat występowania azbestu na trenie powiatu bielskiego.
Starosta podkreślił, iż Zarząd Powiatu bierze odpowiedzialność za przedłożony radnym materiał, bowiem został on przygotowany z dużą starannością zespołu wykonawczego i Wydziału AŚ Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.
Odnośnie wypowiedzi radnego Rocha Andrzeja Charytona Starosta wyjaśnił, iż przedmiotowy materiał był przekazany gminom w celu jego analizy i weryfikacji danych. Burmistrz Miasta Brańsk, Wójt Gminy Rudka oraz Wójt Gminy Boćki zaopiniowali projekt PPGO i PPOŚ bez uwag, natomiast inne samorządy wniosły zastrzeżenia, na które ustosunkował się zespół realizujący.
Radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, że gminy analizując materiał wykreśliłyby zadania, które zostały już zrealizowane. Ponadto radny zwrócił się do radcy prawnego z prośbą – o wyjaśnienie czy Rada Powiatu przyjmując uchwałę w przedmiotowej sprawie narzuca gminom wykonanie ujętych w PPOŚ i PPGO zadań, czy jest to zgodne z prawem.
Ponieważ w Bielsku Podlaskim w okresie jesienno-zimowym jest duże zanieczyszczenie siarką (ogrzewanie domów jednorodzinnych) radny Aleksander Gołąbiecki zgłosił wniosek – o ujęcie gazyfikacji Bielska Podlaskiego przed gazyfikacją Bociek.
Kierownik Wydziału AŚ Starostwa Powiatowego – Tadeusz Leszczyński wyjaśnił, iż wykonanie PPOŚ oraz PPGO zostało narzucone ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska oraz ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach a także przepisów wykonawczych do tych ustaw. W obu programach została wskazana misja, określone są cele i zbiór zadań, które zostały zgłoszone przez wykonawców – samorządy gminne. Dyskusja i krytyka sprowadza się do wykazu zadań w tym materiale ujętych. Pan Tadeusz Leszczyński wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu co dwa lata będzie przedkładał sprawozdanie z realizacji PPGO oraz PPOŚ Radzie Powiatu.
Ponieważ strategia rozwoju gminy Boćki zakłada gazyfikację gminy taki zapis został ujęty w Powiatowym Planie Ochrony Środowiska. Natomiast brak zgłoszenia gazyfikacji Bielska Podlaskiego spowodował, iż takie zadanie w PPOŚ nie zostało ujęte.
Ponadto Kierownik – Tadeusz Leszczyński wyjaśnił, iż oba programy zawierają istotne wskaźniki np. w zakresie ochrony środowiska podane są wskaźniki dotyczące zmniejszenia zanieczyszczeń do środowiska. Nie ma także gwarancji, iż zadania zapisane w PPGO oraz w PPOŚ zostaną zrealizowane, że będą zabezpieczone środki na ich wykonanie.
Podsumowując swoją wypowiedź Kierownik – Tadeusz Leszczyński stwierdził, iż PPOŚ i PPGO spełnia wymogi ustawowe, wymogi proceduralne i powinien zostać przyjęty.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz poprosił o odpowiedź na następujące pytania:
– jeżeli program gminny będzie przewidywał gazyfikację gminy Brańsk to czy Gminny Plan Ochrony Środowiska zostanie zaopiniowany pozytywnie,
– czy gmina Bielsk Podlaski będzie mogła realizować wodociągowanie gminy, jeżeli w PPOŚ przewidziano tylko jeden wodociąg na terenie gminy.
Ponadto radny Marek Antoni Łukaszewicz zaproponował zapis: osiągnięcie celów i wskaźników poprzez wodociągowanie, gazyfikację, prowadzenie gospodarki odpadami itd.
Kierownik Wydziału AŚ – Tadeusz Leszczyński odpowiadając na pytanie radnego Łukaszewicza wyjaśnił, iż przy uwzględnianiu projektów w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami odnośnie wykazu i listy zadań na poziomie gmin zostaną ujęte zadania zgłoszone przez gminy do realizacji na lata 2004-2007. Zarówno PPGO jak i PPOŚ zawiera wszystkie ustawowo określone składowe części. Tadeusz Leszczyński wyjaśnił, iż istotą i celem PPGO i PPOŚ jest określenie wskaźników i parametrów w ochronie środowiska oraz gospodarki odpadami.
Pani Elżbieta Broniewicz wyjaśniła, iż nikt nie zamyka drogi samorządom do realizowania zadań, które nie zostały ujęte w PPGO i PPOŚ. W przedmiotowym materiale zostało ujęte zgłoszone przez gminy minimum.
Radna Raisa Rajecka zwróciła się z prośbą o odpowiedź na pytanie – czy gmina powinna w swoim planie zapisać już wykonane zadania, które zostały ujęte w wojewódzkim i powiatowym planie.
Pani Elżbieta Broniewicz wyjaśniła, iż wykonane przez gminy zadania nie powinny być ujmowane w planie gminnym jako zadania do wykonania. Wszystkie zrealizowane zadania zostaną z powiatowego planu wykreślone.
Radna Raisa Rajecka potwierdziła wypowiedź Starosty, iż gmina Bielsk Podlaski otrzymała PPGO oraz PPOŚ do zaopiniowania i wnoszenia uwag.
Radca Prawny – Małgorzata Grażyna Niewińska zwróciła się z pytaniem do radnego Gołąbieckiego – czy po wyjaśnieniach Kierownika Wydziału AŚ i Pani Elżbiety Broniewicz konieczna jest opinia prawna w tym temacie.
W związku z tym, iż po podjęciu uchwały przez Radę Powiatu samorząd gminny zostanie zobowiązany do wykonania zadań zapisanych w obu programach, radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się z pytaniem czy jest to zgodne z prawem.
Radca Prawny wyjaśniła, iż w związku z tym, iż PPGO jak i PPOŚ są programami „płynnymi” ich przyjęcie nie narusza przepisów prawa.
Radny Zdzisław Tworkowski poinformował, iż w Bielsku Podlaskim zanieczyszczenie siarką w okresie jesienno-zimowym dwukrotnie przekracza dopuszczalne normy. W Wyszkach jest gaz, natomiast miasto Bielsk Podlaski posiada plan łącznie z prawomocnymi decyzjami o warunkach zabudowy. Radny stwierdził, iż prywatna firma może wybudować główną linię, natomiast mieszkańcy miasta są zainteresowani przyłączem gazu. W związku z powyższym radny Zdzisław Tworkowski wystąpił z prośbą o podjęcie działań w celu gazyfikacji Bielska Podlaskiego.
Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk stwierdziła, iż skoro podjęcie uchwały nie zobowiązuje do niczego samorządów gminnych, którzy bezpośrednio zarządzają częściami terytorialnymi powiatu bielskiego to dyskusja na sesji w dniu dzisiejszym nie powinna mieć miejsca. Na szczeblu powiatu powinny zostać uwzględnione wszystkie zadania wnoszone do realizacji przez samorządy gminne. W związku z powyższym radna zgłosiła wniosek – o przełożenie podjęcia uchwały w przedmiotowej sprawie i ponowne przeanalizowanie przez gminy PPGO i PPOŚ oraz uwag zgłoszonych na sesji w dniu dzisiejszym. Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk wniosła także – o ujęcie w projekcie uchwały w przedmiotowej sprawie zapisu nakazującego lub proszącego Zarząd Powiatu o utrzymywanie na bieżąco bardzo ścisłej współpracy z samorządami gmin.
Tadeusz Leszczyński odnosząc się do wypowiedzi radnych (gazyfikacja Bociek) wyjaśnił, iż PPOŚ zakłada ograniczenie emisji pyłów, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku, itd. Wszystkie wskaźniki ujęte w Powiatowym Programie Ochrony Środowiska muszą być zgodne ze wskaźnikami wojewódzkiego i krajowego planu. Tworzona jest polityka ochrony środowiska i gospodarki odpadami, a nie harmonogram działań dla gmin. Kierownik stwierdził, iż na sesji w dniu dzisiejszym toczy się dyskusja na temat nie zamkniętego katalogu inwestycji na terenie gmin. Przedmiotem badania będą bowiem cele okresy, wskaźniki, parametry.
Członek Zarządu Powiatu – radna Helena Buszko stwierdziła, iż na wszystkie wnioski radnych została udzielona wyczerpująca odpowiedź. Przedłożony dokument spełnia wszystkie wymogi wynikające z Rozporządzenia Ministra Środowiska z 9 kwietnia 2003 roku w sprawie sporządzenia planu gospodarki odpadami. Poza tym Zarząd Powiatu przedłożył wykaz wszystkich uwag zgłoszonych przez samorządy oraz informację odnośnie uwzględnienia lub nieuwzględnienia tych zastrzeżeń. W związku z powyższym radna zgłosiła wniosek – o przyjęcie przedmiotowych dokumentów w wersji przedłożonej przez Zarząd Powiatu.
Radny Sergiusz Łukaszuk odnośnie wniosku zgłoszonego przez radną Zinaidę Kuprianiuk-Danluk przypomniał, iż PPGO jak i PPOŚ są „planami żywymi” i można nanosić korekty. W związku z powyższym radny Sergiusz Łukaszuk zgłosił wniosek formalny – o zamknięcie dyskusji i przystąpienie do głosowania.
Radny Aleksander Gołabiecki przypomniał, iż zgłosił wniosek formalny, który nie został poddany pod głosowanie: o ujęcie w programie gazyfikacji miasta Bielsk Podlaski przed Boćkami.
Radna Helena Buszko wyjaśniła, iż Burmistrz nie zgłosił wniosku dotyczącego gazyfikacji miasta Bielsk Podlaski. Dopiero po zgłoszeniu takiego zadania przez Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski zostanie to uwzględnione w PPOŚ.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił wniosek – o ujęcie w powiatowym planie gazyfikacji całego powiatu bielskiego.
Radny Aleksander Gołąbiecki zgodził się z wypowiedzią przedmówcy.
Radny Roch Andrzej Charyton zabrał głos w sprawie formalnej i zgłosił wniosek formalny – o ujęcie w PPOŚ gazyfikacji całego powiatu bielskiego. Ponadto radny poparł wniosek radnej Zinaidy Kuprianiuk-Daniluk dotyczący przełożenia i ponownego przeanalizowania materiału przez gminy. Radny przypomniał także, iż Starosta publicznie wypowiadał się na temat gazyfikacji powiatu, natomiast na sesji w dniu dzisiejszym nie zabiera głosu w tym temacie.
Radna Helena Buszko odnosząc się do wypowiedzi radnych wyjaśniła, iż po konsultacji z autorami programu i z Kierownikiem Wydziału AŚ można stwierdzić, iż zgłaszane przez radnych zadania znajdą odzwierciedlenie w programach gminnych. Natomiast Rada Powiatu nie może przesądzić w planie powiatowym o inwestycjach, które nie zostały zgłoszone do realizacji przez samorząd gminny. W związku z powyższym radna ponownie zgłosiła wniosek – o zatwierdzenie i przyjęcie dokumentu w wersji zatwierdzonej przez Zarząd Powiatu.
Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez radnych Marka Antoniego Łukaszewicza i Aleksandra Gołąbieckiego – o ujęcie w PPOŚ gazyfikacji całego powiatu.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 11 „za”, 6 przeciwnych i 5 wstrzymujących się powyższy wniosek przyjęła. Ponieważ wyniki głosowania nie zgadzały się (w skład Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim wchodzi 19 radnych) Przewodniczący zarządził reasumpcję głosowania.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 11 „za”, 5 przeciwnych i 3 wstrzymujących się przyjęła wniosek – o ujęcie w PPOŚ gazyfikacji całego powiatu.
Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek – o przełożenie podjęcia uchwały w przedmiotowej sprawie i ponowne przeanalizowanie przez gminy PPOŚ i PPGO.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz wystąpił z propozycją poddania pod głosowanie wniosków dotyczących wprowadzenia zmian w obu programach przed głosowaniem wniosku o przełożenie dyskusji.
Radna Helena Buszko przed głosowaniem wniosków zwróciła się z prośbą o zajęcie stanowiska przez Kierownika Wydziału AŚ, w celu wyjaśnienia czy wnioski te mogą mieć swoje odzwierciedlenie w planie.
Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek radnej Zinaidy Kuprianiuk-Daniluk – o przełożenie podjęcia uchwały w przedmiotowej sprawie i ponowne przeanalizowanie przez gminy PPGO i PPOŚ oraz uwag zgłoszonych na sesji w dniu dzisiejszym.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 9 „za”, 8 przeciwnych i 1 wstrzymującym się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła wniosek – o przełożenie podjęcia uchwały w przedmiotowej sprawie i ponowne przeanalizowanie przez gminy PPGO i PPOŚ oraz uwag zgłoszonych na sesji w dniu dzisiejszym.
W związku z przyjęciem powyższego wniosku głosowanie pozostałych wniosków było bezcelowe. Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.
O godzinie 15.15 Przewodniczący ogłosił 15-minutową przerwę w porządku obrad sesji.
Ad 8.
Po wznowieniu obrad Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – podjęcie uchwały Rady Powiatu zmieniającą uchwałę nr IX/49/03 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 czerwca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego (projekt uchwały w załączeniu).
Następnie Przewodniczący powitał Anatola Grzegorza Tymińskiego – Kierownika Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim, który poinformował, iż nie ma nic do dodania.
Starosta przedstawił wnioski Komisji dotyczące przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).
Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag oraz zapytań. Ponieważ radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały oraz poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 19 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się jednogłośnie podjęła uchwałę w przedmiotowej sprawie (uchwała nr XVI/88/04 w załączeniu).
Ad 9.
Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – przyjęcie sprawozdania z rozpatrywania skarg kierowanych do Zarządu Powiatu, Starosty oraz Sekretarza Powiatu w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2003 roku (sprawozdanie w załączeniu). Przewodniczący powitał Bogdana Komarzewskiego – Kierownika Wydziału Organizacyjno-Prawnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim oraz Ryszarda Baranowskiego – pracownika ww. wydziału.
Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłaszali uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie poddał przedmiotowe sprawozdanie pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 17 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się przyjęła sprawozdanie z rozpatrywania skarg kierowanych do Zarządu Powiatu, Starosty oraz Sekretarza Powiatu w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2003 roku.
Ad 10.
Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – przyjęcie sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Bielsku Podlaskim (sprawozdanie w załączeniu). Ryszard Baranowski – Powiatowy Rzecznik Konsumentów stwierdził, iż nie ma nic do dodania i odniesie się na ewentualne zapytania radnych.
Następnie Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zabierali głosu i nie zgłaszali uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał przedmiotowe sprawozdanie pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 18 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się przyjęła sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Bielsku Podlaskim.
Ad 11.
Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – uchwalenie budżetu powiatu na 2004 rok i zatwierdzenie finansowych funduszy celowych (projekt uchwały w załączeniu).
Starosta przedstawił wnioski Komisji dotyczące przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).
Uzupełniając odpowiedź na wnioski Komisji Starosta wyjaśnił, iż budżet powiatu bielskiego na 2004 rok jest budżetem bardzo proinwestycyjnym i bardzo ambitnym, około 20% całego budżetu stanowią wydatki inwestycyjne. Zaplanowane inwestycje drogowe są bardzo obszerne, jednak mogą być niewystarczające i niesatysfakcjonujące wszystkich mieszkańców powiatu. Starosta poinformował, iż na inwestycje drogowe w budżecie powiatu bielskiego zostało przeznaczone więcej środków niż w budżetach innych powiatów.
Starosta wyjaśnił, iż budżet powiatu na 2004 rok zaspokaja na poziomie podstawowym funkcjonowanie oświaty oraz daje możliwości ubiegania się o środki zewnętrzne dotyczące remontów, wyposażenia szkół. Umożliwia również realizowanie postulatów nauczycieli – ubieganie się o dodatki motywacyjne, czy też awanse zawodowe. Starosta poinformował, iż budżet pozwoli na sprawne funkcjonowanie Starostwa Powiatowego (m.in. dalsza informatyzacja, poprawa obsługi mieszkańców). Budżet zabezpiecza również zobowiązania w stosunku do poręczenia kredytu dla SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Ponadto Starosta poinformował, iż budżet powiatu na 2004 rok zakłada deficyt budżetowy w kwocie 2.587.688 zł, który zostanie pokryty kredytem. Zmniejszenie deficytu budżetowego bez zaciągania kredytu spowodowałoby ograniczenie środków m.in. na inwestycje drogowe.
Starosta w imieniu Zarządu Powiatu zwrócił się z prośbą o przyjęcie budżetu powiatu na 2004 rok w przedłożonej przez Zarząd Powiatu formie.
Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie.
Radny Aleksander Gołąbiecki dokonał porównania budżetu powiatu na 2003 rok z materiałem będącym przedmiotem obrad dzisiejszej sesji. Jak podkreślił radny wykonanie zaplanowanych w marcu 2003 roku zadań w porównaniu do końca 2003 roku wynosiło: z zakresu transportu i łączności – 207%, gospodarki mieszkaniowej – 127%, administracji publicznej – 127%, Starostwo Powiatowe – 118%, pozostałe działalności – 151%. Natomiast plan wydatków 2003 roku został wykonany w następujący sposób: zadania własne – 107%, administracja publiczna – 111%, rady powiatów – 117%.
W budżecie powiatu bielskiego na 2004 rok nie ma subwencji drogowej oraz przewiduje się wzrost planu w niektórych pozycjach budżetu. Odnosząc się do wypowiedzi Starosty, iż inne powiaty mniej inwestują niż powiat bielski radny Gołąbiecki stwierdził, iż powiat bielski inwestuje mniej środków własnych na realizację tych inwestycji niż w latach poprzednich. Jeżeli w dalszym ciągu powiat będzie zaciągał kredyty to za dwa lata może zabraknąć środków nawet na utrzymanie administracji. Ponadto radny Aleksander Gołąbiecki przypomniał, iż do pozyskanych środków z Unii Europejskiej konieczne jest włączenie środków własnych powiatu.
Radny Aleksander Gołąbiecki odnośnie gospodarki gruntami i nieruchomościami poinformował, iż plan dochodów w br. przewiduje na ten cel 207.992 zł. Miesiąc temu Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie sprzedaży nieruchomości przy ul. Mickiewicza 20 dla PPHU „Poczta Polska” za kwotę 370.000 zł, natomiast w budżecie z tytułu wpływu ze sprzedaży wyrobów i składników majątkowych przewidziano kwotę – 75.000 zł. Ponadto jak wynika z prasy (gazeta Wyborcza) Starostwo Powiatowe ogłosiło sprzedaż gruntu przy szpitalu – skrzyżowanie ul. Białowieskiej z ul. Kleszczelowską (przewidziana kwota z tego tytułu – 200 tys. zł.). W związku z powyższym radny Aleksander Gołąbiecki zgłosił wniosek – o wprowadzenie do budżetu po stronie przychodów kwot: 370.000 zł i około 200.000 zł.
Radny Aleksander Gołąbiecki przypomniał, iż wykaz zadań inwestycyjnych został przyjęty przez Radę Powiatu. Następnie radny zgłosił zapytanie – czy środki unijne lub środki z fundacji mogą być i są przyznane na dokumentację. Czy Powiatowy Zarząd Dróg lub Starostwo Powiatowe wystąpi o środki na wykonanie dokumentacji dróg?
Odnośnie zadania – docieplenie budynku Starostwa Powiatowego radny Gołąbiecki zwrócił się z pytaniem – czy docieplenie budynku gminy Bielsk Podlaski będzie wykonywane ze środków własnych powiatu. W opinii radnego ww. zadanie powinno być zaniechane natomiast środki zaplanowane na ocieplenie budynku Starostwa Powiatowego powinny zostać przeznaczone na inny cel.
Następnie radny odnosząc się do kosztów utrzymania jednego pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej w Brańsku, które wynosi 1.660 zł, stwierdził, iż tak kosztowne utrzymanie nie jest dla emerytów i rencistów z terenu podlasia. Radny zaproponował przeznaczanie środków na inne ośrodki pomocy społecznej (przykościelne, przycerkiewne itp.).
Radny Aleksander Gołąbiecki poinformował, iż niektóre drogi powiatowe powinny zostać przejęte przez poszczególne gminy. Jak stwierdził radny droga powiatowa powinna łączyć gminę z gminą; drogę powiatową – z drogą wojewódzką, drogą krajową; drogę powiatową z ośrodkami centralnymi. Realizacja inwestycji w zakresie drogownictwa ciągami drogowymi spowoduje konieczność odnawiania tych dróg również ciągami. Ponadto radny stwierdził, iż w pierwszej kolejności należy modernizować drogi w miejscowościach rozwijających się a nie drogi o małym znaczeniu, czyli tzw. zaułki. Radny poinformował także, iż zostały sporządzone dokumentacje na przebudowę dróg powiatowych, natomiast inwestycje te nie są realizowane (odpowiedź Zarządu Powiatu na wniosek Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego w załączeniu). W związku z powyższym radny zgłosił wniosek – o ujęcie po stronie przychodów środków (370.000 zł) ze sprzedaży nieruchomości przy ul. Mickiewicza 20 w Bielsku Podlaskim oraz środków (200.000 zł) ze sprzedaży gruntów na skrzyżowaniu ul. Białowieskiej i ul. Kleszczelowskiej; środki te przeznaczyć na inwestycje drogowe, oraz wystąpić do fundacji o pozyskanie środków z zewnątrz. Radny wniósł – o przeznaczenie powyżej wskazanych środków na drogi: Mień aż do Bociek (500.000 zł), drogę Widźgowo – Klichy, Łubin – Olszewo – Boćki (500.000 zł), Szczepany – Niewino Borowe (600.000 zł), w miejscowości Hryniewicze Małe lub Bielsk Podlaski – Hryniewicze Duże (400.000 zł).
Odnośnie prognozy budżetu i spłaty zobowiązań na lata 2004-2010 radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż w 2004 roku została zaplanowana roczna spłata kredytów i pożyczek w kwocie 871.945 zł. Po odjęciu kwoty przeznaczonej na spłatę kredytów i pożyczek w 2004 roku otrzymamy ponad 1 milion złotych, który należy zarezerwować na rok 2005. Zaciąganie co roku kredytów może spowodować, iż za kilka lat zabraknie środków nawet na bieżące utrzymanie.
Przewodniczący zwrócił się z prośbą do radcy prawnego o przypomnienie procedury uchwalania budżetu.
Pani Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu odnosząc się do wypowiedzi radnego Aleksandra Gołąbieckiego (planowanie i konstrukcja budżetu) poinformowała, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami zarówno Rada Powiatu jak i Zarząd Powiatu są zobowiązane do wprowadzania zmian w ciągu roku budżetowego. Specyfika konstrukcji budżetu obecnej kadencji jest odmienna od koncepcji Zarządu poprzedniej kadencji. Przy monitorowaniu zaciągniętych kredytów obsługa związana z długiem powinna być organizowana jak najmniejszym kosztem. Odnośnie kwoty 370.000 zł Pani Skarbnik wyjaśniła, iż zostanie przeprowadzona procedura sprzedaży nieruchomości, nie gwarantuje to jednak nabycia tej nieruchomości przez PPHU „Poczta Polska”. W związku z tym ujęcie w budżecie ewentualnych środków uzyskanych ze sprzedaży ww. nieruchomości spowoduje realizację zaplanowanych wydatków. Natomiast jeżeli nie zostaną pozyskane środki to w celu pokrycia realizowanych wydatków konieczne będzie zaciągnięcie kredytu. Pani Skarbnik wyjaśniła, iż Zarząd Powiatu podjął decyzję, iż ewentualne środki uzyskane w ciągu roku zostaną wprowadzone do budżetu powiatu zgodnie z ustawą z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej – w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U. z 1998 r. nr 106 poz. 668 z późn. zm.). Pani Skarbnik wyjaśniła, iż celem Zarządu Powiatu jest normalne funkcjonowanie i spowodowanie zminimalizowania deficytu budżetowego. Wydatki na 2004 rok są zabezpieczone na bardzo minimalnym poziomie. Ponadto Pani Skarbnik poinformowała, iż w jej opinii deficyt ulegnie zmniejszeniu.
Starosta wyjaśnił, iż w trakcie roku budżetowego będą wprowadzone zmiany do budżetu powiatu. Intencją Zarządu Powiatu jest przeznaczenie uzyskanych 370.000 zł ze sprzedaży nieruchomości przy ul. Mickiewicza 20 w Bielsku Podlaskim do szpitala jako współudział w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na remonty, doposażenie szpitala w sprzęt.
Odnośnie kwoty 180.000 zł Starosta wyjaśnił, iż nie ma nabywcy na działkę na skrzyżowaniu ul. Białowieskiej i ul. Kleszczelowskiej w Bielsku Podlaskim. Po uzyskaniu nabywcy zostanie podjęta decyzja odnośnie przeznaczenia ww. środków.
Starosta wyjaśniła, iż jest możliwość zaliczenia kosztów wykonania dokumentacji na przebudowę dróg powiatowych do zadania i refundacja poniesionych nakładów ze środków zagranicznych. Dokumentacje na przebudowę dróg powiatowych wynikają z wieloletniego planu inwestycyjnego, który wymaga uzupełnienia. Przy przyjętej koncepcji wieloletniego programu inwestycyjnego część zadań jest realizowanych przy współudziale samorządów gminnych.
Następnie Starosta zgodził się z wypowiedzią radnego Gołąbieckiego, iż konieczna jest weryfikacja sieci dróg powiatowych. Zadanie to zostało zlecone Kierownikowi Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim. Odnośnie zwiększenia nakładów na wnoszone przez radnego inwestycje drogowe Starosta stwierdził, iż konieczne jest wskazanie realnego źródła realizacji modernizacji dróg. Ponadto Starosta wyjaśnił, iż został zgłoszony wniosek do rezerwy 1% o środki na ciąg drogowy Mień – Boćki.
Odnośnie modernizacji ul. Mickiewicza Starosta wyjaśnił, iż jest problem umieszczenia tej ulicy w funduszach strukturalnych.
Na docieplenie budynku Starostwa Powiatowego zostaną pozyskane środki z funduszu ochrony środowiska. Docieplenie budynku to nie tylko oszczędność energetyczna ale również estetyka. Ponadto jest koncepcja umieszczenia w budynku filii Banku Spółdzielczego (Wójt Gminy Bielsk Podlaski oraz Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski wyrazili zgodę na umieszczenie filii Banku Spółdzielczego). Prowadzone są także rozmowy z Gminą Bielsk Podlaski na temat docieplenia budynku jak również wybudowania podjazdu dla osób niepełnosprawnych.
Starosta odnosząc się do wypowiedzi radnych (problem z pokryciem kosztów utrzymania pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Brańsku) wyjaśnił, iż będzie możliwość pozyskania środków na wspomaganie tej działalności z funduszy społecznych. W innych placówkach pomocy społecznej nie są spełnione wszystkie standarty. Natomiast w DPS w Brańsku na dwóch pensjonariuszy jest zatrudniona jedna osoba, jest zapewniona m.in. opieka pedagogiczna i medyczna. W chwili obecnej są wykorzystywane środki z dotacji celowej na funkcjonowanie tej placówki. Partycypacja gmin w kosztach utrzymania pensjonariuszy DPS-u w nie jest dobrym rozwiązaniem. W budżecie na 2004 rok została zaplanowana kwota 20.000 zł z przeznaczeniem na wykonanie wejścia do DPS-u od ul. Jana Pawła II.
Odnośnie propozycji przesunięcia środków Starosta stwierdził, iż zaplanowane na 2004 rok inwestycje i nakłady są rozsądnie skonstruowane, w związku z czym wniósł o pozostawienie zapisu budżetu na 2004 rok bez wprowadzania zmian.
Radca prawny odnosząc się do prośby Przewodniczącego zacytowała § 69 ust. 3 Statutu Powiatu: „Bez zgody Zarządu Powiatu Rada nie może wprowadzić w projekcie budżecie powiatu zmian powodujących zwiększenie wydatków nie znajdujących pokrycia w planowanych dochodach lub zwiększenie planowanych dochodów bez jednoczesnego ustanowienia źródeł tych dochodów.”
Radny Mirosław Bałło zgodził się z wypowiedzią radnego Gołąbieckiego, iż środki powiatowe nie powinny być przeznaczane w modernizację tzw. „zaułków”. Odnosząc się do dróg gminy Orla radny stwierdził, iż na drogę Gredele – kolonia Gredele (droga prowadząca do trzech budynków mieszkalnych) jak i na drogę Orla – Spiczki (droga rolnicza) jest wykonana dokumentacja.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż radny Aleksander Gołąbiecki prosił o wyjaśnienie sprawy zapisu wydatków inwestycyjnych związanych z opracowaniem dokumentacji sugerując, iż nie zdobędzie się tych środków. Radny potwierdził, iż środkami uzyskanymi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF) nie można pokryć kosztów wykonania dokumentacji. W związku z powyższym radny zwrócił się z pytaniem – czy Starosta zapłaci za wykonanie dokumentacji.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż intencje Zarządu Powiatu przy konstrukcji budżetu na 2003 rok (marzec 2003 r.) były polityczne. Natomiast budżet na 2004 rok można nazwać „początkiem końca powiatu”. Radny podkreślił, iż nie obwinia Starosty ani Zarządu Powiatu za obecną sytuację. Po stronie przychodów zostały zapisane wirtualne pieniądze, środki których nie ma (4.300.000 zł – w tym SAPARD). Budżet przewiduje ponad 7 mln. środków z zewnątrz (środki pochodzące ze źródeł unijnych, dotacja z samorządów gminnych, deficyt), co przy zakładanych 6 mln. zł na inwestycje spowoduje przeznaczenie 1 mln. zł na tzw. wydatki sztywne. Radny stwierdził, iż nieporadność rządu w państwie spowodowała sięgnięcie po środki samorządów. Ponadto radny stwierdził, iż konieczne jest szukanie pomysłów na pomnożenie dostępnych środków (ERDF). Natomiast przeznaczenie środków do SP ZOZ w Bielsku Podlaskim spowoduje zdaniem radnego skonsumowanie tych środków.
Odnośnie modernizacji elewacji budynku Starostwa Powiatowego radny stwierdził, iż w budżecie na 2004 rok na ww. remont przeznacza się 54.000 zł oraz z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska 43.000 zł. Natomiast w 2003 roku podczas dyskusji nad projektem uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia kierunków polityki społeczno-gospodarczej powiatu na 2004 rok radny za zgłoszone zapytanie otrzymał odpowiedź na piśmie, w której Starosta informuje, iż: „...Szacuje się, że wydatki na odnowienie elewacji części budynku przy ul. Mickiewicza 46, będącej siedzibą Starostwa Powiatowego wyniosą 53.620 zł, w tym:
– montaż rusztowań – 10.500 zł,
– docieplenie ścian metodą lekką przy użyciu styropianu oraz pokrycie nowej elewacji tynkiem mineralnym – 38.220 zł,
– montaż orynnowania – 2.500 zł,
– wymiana parapetów – 2.400 zł.
Koszt montażu i orynnowania może ulec zmniejszeniu o 2/5, tj. łącznie o 5.300 zł w przypadku jednoczesnego przeprowadzenia przez Urząd Gminy takich samych prac ociepleniowo-renowacyjnych elewacji na wysokości parteru i I piętra...”
W projekcie budżetu na br. wydatki na olej w Starostwie Powiatowym wynoszą 46.000 zł, wpływy ze sprzedaży energii cieplnej z Urzędu Gminy to 35.000 zł, w związku z czym faktyczny koszt ogrzania budynku w części zajmowanej przez Starostwo Powiatowe wynosi 11.000 zł bez zakładanej termomodernizacji, ocieplenia ścian itd. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż zwrot poniesionych nakładów na remont budynku Starostwa Powiatowego nastąpi za około 100 lat. Radny zgodził się z tym, iż można poprawić estetykę budynku, jednak czy przy obecnej sytuacji jest to niezbędne?
Ponadto radny Łukaszewicz stwierdził, iż przez 5 lat istnienia samorządu powiatowego budynek będący własnością powiatu bielskiego, w którym mieści się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Alma Med.” w Boćkach jako jedyny w powiecie nie otrzymał żadnych środków na modernizację. W związku z powyższym radny zgłosił wniosek formalny – o zrezygnowanie z inwestycji remontu budynku Starostwa Powiatowego, środki zapisane w budżecie powiatu na 2004 rok (54.000 zł) przeznaczyć na remont Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Alma Med” w Boćkach z przeznaczeniem na wymianę stolarki, remont sanitariatów i gabinetów lekarskich.
Ponadto radny Marek Antoni Łukaszewicz nie zgodził się z wypowiedzią Przewodniczącego, iż na przesunięcie środków potrzebna jest zgoda Zarządu Powiatu, bowiem zgoda Zarządu jest potrzebna jeżeli wnioskodawca nie jest w stanie wskazać źródła pokrycia realizacji zgłoszonego wniosku.
Następnie radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił wniosek – o wykreślenie kwoty 43.000 zł (wydatki z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację budynku Starostwa Powiatowego – pozycja 3.3) oraz o wykreślenie pozycji 3.4 – „budowa kanalizacji deszczowej w ul. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim” (kwota 50.000 zł). Zaoszczędzoną w 2004 roku kwotę w wysokości 93.000 zł przeznaczyć na modernizację systemu cieplnego budynku przy ul. Poświętnej w Bielsku Podlaskim. Radny przypomniał, iż od 1 stycznia br. wszedł nowy system obciążający samorządy gminne kosztami utrzymania Domów Pomocy Społecznej. Radny wyjaśnił, iż zgłosił powyższy wniosek ponieważ zgodnie z założeniem państwa wszystkie środowiskowe domy pomocy społecznej tworzone przez jednostki pozabudżetowe m.in. kościoły, przejmą część pensjonariuszy DPS-ów.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził także, iż w pierwszej wersji projektu budżetu rezerwa oświatowa została zapisana w kwocie 1.516.182 zł (katalog rezerwy oświatowej został ściśle określony), natomiast w drugim projekcie budżetu Zarząd Powiatu sugeruje: „...w związku z możliwością pozyskania środków finansowych na remonty proponuje się zmianę kwalifikacji tej rezerwy” z możliwością pozyskania środków finansowych na remonty.” Radny podkreślił, iż majątek oświatowy musi być dokapitalizowany, natomiast w budżecie powiatu na 2004 rok nie ma środków na dokapitalizowanie. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił wniosek – aby przynajmniej 2% subwencji oświatowej było przeznaczone na dokapitalizowanie majątku oświatowego, z konkretnym przeznaczeniem na kontynuację i wymianę stolarki okiennej w tych obiektach (300.000 zł na stolarkę okienną).
Następnie radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż pod koniec 2003 roku mieszkaniec powiatu zwrócił się do radnego z pytaniem jak zostało rozpatrzone pismo adresowane do Rady Powiatu przez mieszkańców kilku sołectw powiatu m.in. sołectwo Łubin Kościelny, sołectwo Truski, Sierakowizna, Nowosady. List, który wpłynął do Starostwa Powiatowego 26 sierpnia 2003 roku dotyczył potrzeb inwestycyjnych w zakresie drogownictwa. Radny zwrócił się z pytaniem dlaczego pismo nie trafiło do Rady Powiatu. Następnie radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił wniosek – aby zmniejszyć wydatki bieżące Powiatowego Zarządu Dróg o kwotę 50.000 zł, z przeznaczeniem tej kwoty na opracowanie dokumentacji technicznej drogi na odcinku Truski – Olszewo.
O godzinie 17.25 Przewodniczący ogłosił 10-minutową przerwę w obradach sesji.
Po wznowieniu obrad głos zabrał radny Roch Andrzej Charyton, który stwierdził, iż rezerwa celowa w kwocie 1.616.321 zł jest przeznaczona na wydatki oświatowe, w tym na podwyżki płac nauczycieli w kwocie 1.521.266 zł. Z analizy budżetu powiatu na 2004 rok wynika, iż z subwencji oświatowej przekazanej powiatowi zostały zabezpieczone wszystkie potrzeby wynikające z ustawy Karta Nauczyciela.
Odnośnie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki radny Charyton poinformował, iż wynagrodzenia wynoszą 991.943 zł + pochodne od wynagrodzeń 191.630 złotych, co daje łącznie 1.183.573 zł. Po podzieleniu kwoty 1.183.573 zł przez 37 nauczycieli, 3 pracowników administracji, 4 pracowników obsługi szkoły otrzymamy 26.800 zł rocznego wynagrodzenia na 1 osobę (około 2.200 zł miesięcznie). Podzielenie kwoty 1.521.266 zł przez 2.200 zł da 691 miesięcy stworzonej rezerwy oświatowej, co umożliwi zatrudnienie 58 osób w ciągu roku. W związku z tym, iż w powiecie bielskim zatrudnionych jest około 300 nauczycieli radny zwrócił się z pytaniem czy tworzenie rezerwy jest celowe. Następnie radny Roch Andrzej Charyton zażądał doprecyzowania wydatków rezerwy oświatowej.
Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż miasto Brańsk jest marginesowane w obecnej kadencji. W związku z tym, iż w br. dla miasta Brańsk nie zostały przeznaczone środki na inwestycje drogowe oraz w związku z deklaracją Burmistrza Miasta Brańsk w partycypacji wykonania chodników na ul Bielskiej radny zgłosił wniosek – o przeznaczenie 100 tys. zł z wydatków Powiatowego Zarządu Dróg na zakup krawężników, płytek, kostki.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż w 2003 roku zgłosił wniosek do Zarządu Powiatu w sprawie rozważenia możliwości opracowania dokumentacji technicznej i rozbudowy obiektu szkoły I LO im. Tadeusz Kościuszki. Zarząd Powiatu w odpowiedzi na wniosek poinformował, iż rozważa taką możliwość w I LO i Zespole Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta. W związku z tym, iż w budżecie na 2004 rok nie ma środków na powyższą inwestycję w I LO im. T. Kościuszki radny zgłosił wniosek – o zmniejszenie rezerwy oświatowej o 100.000 zł, środki przeznaczyć na opracowanie dokumentacji technicznej w zakresie modernizacji istniejącej części dydaktycznej, jej rozbudowę i budowę hali sportowej. Uzasadniając wniosek radny stwierdził, iż baza materialna I LO jest najgorsza ze wszystkich obiektów oświatowych powiatu. W chwili obecnej i w latach kolejnych będzie najlepszy moment na uzyskanie środków finansowych z zewnątrz (m.in. z funduszu spójności) na tego rodzaju inwestycje. Radny przypomniał także, iż Starosta wielokrotnie powtarzał, iż dla naszego środowiska brakuje szkoły wyższej. Jednak po zakończeniu starań Starosty oraz Zarządu Powiatu zmierzających do utworzenia wyższej uczelni problemem może się okazać umiejscowienie szkoły wyższej na terenie miasta Bielsk Podlaski.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż Starosta przedstawił także wizję związaną z przeznaczeniem dla SP ZOZ w Bielsku Podlaskim środków pozyskanych ze sprzedaży dwóch nieruchomości: ul. Mickiewicza 20 i nieruchomości na skrzyżowaniu ulic Kleszczelowskiej i Białowieskiej. Radny stwierdził, iż będzie głosował za podjęciem uchwały jeżeli ww. środki zostaną przeznaczone na rozwój szpitala a nie na konsumpcję. Ponadto radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż w budżecie powiatu na 2004 r. kwota 860 tys. zł została zapisana jako poręczenie kredytów zaciągniętych przez SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Ponieważ ze sprawozdań Zarządu Powiatu nie wynika, iż powiat płaci niespłacone należności szpitala, natomiast w mediach pojawiła się informacja, iż w szpitalu bielskim została przywrócona równowaga finansowa radny zaproponował przeznaczenie środków pozyskanych z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości na rozwój oraz wprowadzenie zablokowanych środków do programów inwestycyjnych. Następnie radny zgłosił wniosek – o zdjęcie z rezerwy oświatowej kwoty 860 tys. zł, środki przeznaczyć na rozwój (wpisując w europejskie programy inwestycyjne, które pozwalają przy 25% wkładzie wziąć 75% środków na zadnia inwestycyjne) oraz rozpisać je na kolejne zadania inwestycyjne. Natomiast zapisaną w budżecie kwotę jako poręczenie w wysokości 860 tys. zł sukcesywnie na każdej sesji Rady Powiatu zdejmować i uzupełniać rezerwę oświatową lub wprost przeznaczyć na oświatę. Uzasadniając powyższy wniosek radny stwierdził, iż konieczne jest wykorzystywanie wszelkich dostępnych środków finansowych przy sporządzaniu programów, projektów współfinansujących zadania inwestycyjne
Radny Łukaszewicz stwierdził, iż program aktywizacji obszarów wiejskich został niewykorzystany przez gminy wiejskie.
Następnie radny Marek Antoni Łukaszewicz jeszcze raz odniósł się do powyżej zgłoszonego wniosku (zmniejszyć rezerwę oświatową o kwotę 860 tys. zł, w ramach tych oszczędności kwotę 3,5 mln. zł rozpisać na zadania inwestycyjne). Radny zaproponował ujęcie w budżecie powiatu na 2004 rok następujących zadań inwestycyjnych:
– droga powiatowa we wsi Jakubowskie – 820 tys. zł (220 tys. zł wkład własny, 600 tys. zł fundusze europejskie),
– droga powiatowa Koszewo – Kadłubówka – 1 mln zł (250 tys. zł wkład własny, 750 tys. zł programy europejskie),
– ciąg Mień – Boćki na odcinku Boćki – Klichy łącznie z ul. Zarzecką w Boćkach,
Ponadto radny Marek Antoni Łukaszewicz przedstawił list Wójta Gminy Boćki, który zadeklarował współpracę ze Starostwem Powiatowym w sprawie wspólnej budowy dróg powiatowych. Wójt zadeklarował pokrycie 30% środków na modernizację czterech dróg z terenu gminy Boćki. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił wniosek – o ujecie w budżecie powiatu na 2004 r. modernizacji drogi powiatowej Oleksin – do wsi Popławy (Wójt zadeklarował, iż opracuje dokumentację na przebudowę ww. drogi).
Radny Zdzisław Tworkowski uzupełniając wypowiedź radnego Marka Antoniego Łukaszewicza stwierdził, iż w I LO im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim konieczne jest wykonanie dokumentacji na budowę sali gimnastycznej i nadbudowę jednego skrzydła. Następnie w związku z tym, iż wymiana dachu w I LO jest niezbędna radny zwrócił się do Zarządu Powiatu z prośbą o opracowanie ww. dokumentacji. Jako źródło finansowania radny Zdzisław Tworkowski zaproponował zmniejszenie subwencji oświatowej, środki (około 70-90 tys. zł) przeznaczyć na ww. cel.
Następnie odnosząc się do planu przychodów i wydatków Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2004 rok radny Tworkowski poinformował, iż wpływy własne w 2004 r. wynoszą 425.000 zł (w 2003 roku wpływy własne wynosiły 400.000 zł). W dniu 10 lipca 2003 weszła w życie ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 z późń. zm.) zgodnie z którą załącznik graficzny o warunkach zabudowy musi obejmować mapy zwiększonego formatu (formatu A3, a nie jak dotychczas formatu A4). W związku z powyższym radny zwrócił się z pytaniem – czy wyższy koszt wykonania załącznika w formacie A3 został uwzględniony w planie przychodów i wydatków Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2004 rok.
Starosta odnosząc się do wypowiedzi radnych stwierdził, iż powyższa dyskusja powinna odbyć się na posiedzeniach poszczególnych komisji Rady Powiatu. Radni zgłaszają sprzeczne wnioski, bowiem z jednej strony wnoszą o zmniejszenie deficytu budżetowego, natomiast z drugiej strony wnoszą o przeznaczenie środków na nowe inwestycje.
Przewodniczący przypomniał, iż radny Aleksander Gołąbiecki i radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosili wniosek – czy jest refundacja wykonania dokumentacji na przebudowę dróg powiatowych ze środków pomocowych.
Starosta odnosząc się do powyższego wniosku wyjaśnił, iż opracowanie dokumentacji technicznej wlicza się w koszt zadania inwestycyjnego. Bez wykonania kompletnej dokumentacji nie jest możliwe złożenia wniosku o pozyskanie środków z funduszy unijnych. Ponadto Starosta podkreślił, iż środki przekazywane dla SP ZOZ w Bielsku Podlaskim nie są przez szpital konsumowane.
Odnośnie dużego deficytu budżetowego i zagrożenia, iż zabraknie środków na wydatki sztywne po odjęciu kosztu wszystkich inwestycji Starosta wyjaśnił, iż zabezpieczenie długu szpitala bielskiego pozwala na realizowanie wydatków bieżących. Jeżeli SP ZOZ w Bielsku Podlaskim będzie wywiązywał się ze swoich zobowiązań kwota zapisana jako zabezpieczenie długu zostanie przeznaczona na zmniejszenie deficytu budżetowego.
Odnośnie pisma cytowanego przez radnego Łukaszewicza Starosta wyjaśnił, iż w piśmie tym jest błąd: 43 tys. zł zostanie przeznaczone z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację Starostwa Powiatowego, natomiast wpisana w załączniku projektu uchwały w przedmiotowej sprawie kwota 54 tys. zł ma zostać przeznaczona na wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych, drzwi wejściowych, utwardzenie placu oraz na przystosowanie pokoju do obsługi niepełnosprawnych interesantów. Natomiast system rozliczania został zmodyfikowany na wniosek Pani Sekretarz Gminy Bielsk Podlaski, w związku z czym faktyczny koszt ogrzania budynku w części zajmowanej przez Starostwo Powiatowe uległ zmianie.
Odnośnie przeznaczenia środków na budynek przy ul. Poświętnej w Bielsku Podlaskim Starosta wyjaśnił, iż zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. nr 96 poz. 873), zadania publiczne będą możliwe do przekazania organizacjom charytatywnym po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert. Starosta stwierdził także, iż powinien zostać złożony formalny wniosek, po rozpatrzeniu którego Zarząd Powiatu podejmie decyzję o możliwości wsparcia tych działań.
Następnie odnośnie rezerwy oświatowej Starosta wyjaśnił, iż w budżecie powiatu na 2004 rok z tytułu rezerwy oświatowej zostały uwzględnione: podwyżki dla nauczycieli, odprawy emerytalno-rentowe i świadczenia z tym związane, zwiększenie przez jednostki zadań dydaktycznych. Jak wynika z informacji uzyskanych z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w 2003 roku zwiększone zadania dydaktyczne zostały uwzględnione tylko w 30%. Starosta wyjaśnił, iż rezerwa oświatowa jest zabezpieczeniem realizacji ww. zadań, w związku z czym środki te nie mogą być przeznaczone na remonty i zadania inwestycyjne w zakresie drogownictwa. W celu uzyskania 50% dofinansowania konieczne jest wskazanie środków własnych na zaplanowaną inwestycję. Ponadto Starosta poinformował, iż zostały złożone wnioski na ponad 1.200.000 zł z przeznaczeniem uzyskanych środków na wymianę okien i wykonanie niezbędnych remontów. Budżet powiatu na 2004 rok pozwala na wskazanie zabezpieczenia przy składaniu wniosków o pozyskanie środków z zewnątrz.
Odnośnie listu adresowanego do Rady Powiatu Starosta poinformował, iż wszystkie listy jakie wpływają do Starostwa Powiatowego w zakresie drogownictwa są kierowane do Powiatowego Zarządu Dróg.
Następnie odnośnie marginesowania gminy Brańsk (wypowiedź radnego Charytona) Starosta wyjaśnił, iż pomocy gminom nie można postrzegać tylko poprzez inwestycje w zakresie drogownictwa. Starosta poinformował, iż na terenie gminy Brańsk ze środków powiatu wspierana jest działalność Domu Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy. Wniosek o zdjęcie z bieżącego utrzymania PZD środków nie jest możliwy do zrealizowania, ponieważ z bieżącego utrzymania PZD zostały już zdjęte środki m.in. na zakup ciągnika, zamiatarki.
Odnośnie rozbudowy I LO i Zespołu Szkół nr 3 w Bielsku Podlaskim Starosta stwierdził, iż z powodu niżu demograficznego za 4, 5 lat konieczne będzie zagospodarowanie części budynków, w których obecnie są szkoły. Starosta zaproponował aby zamiast rozbudowywania budynków szkół przeprowadzić ich modernizację. Przed podjęciem decyzji o budowie nowej hali widowiskowo-sportowej należy zastanowić się nad możliwością wyremontowania hali przy Zespole Szkół nr 1 w Bielsku Podlaskim. Zarząd Powiatu rozważa również koncepcję lokalizacji hali widowiskowo-sportowej w Bielsku Podlaskim.
Ponieważ fundusze spójności edukacji są dużymi programami regionalnymi Starosta poinformował, iż w związku z powyższym nie ma możliwości ubiegania się o środki na modernizację, budowę obiektów oświatowych.
Następnie Starosta wyjaśnił, iż wszystkie wnioski (m.in. wniosek zgłoszony przez radnego Łukaszewicza w imieniu Wójta Gminy Boćki) zgłoszone na sesji w dniu dzisiejszym powinny zostać przeanalizowane przez Zarząd Powiatu oraz przekazane do analizy na posiedzeniach Komisji.
Odnośnie przychodów i wydatków PFGZGiK Starosta wyjaśnił, iż fundusz ten jest funduszem celowym i wszystkie uzyskane środki zostaną przeznaczone na wydatki geodezjno-kartograficzne.
Następnie Starosta poinformował, iż podtrzymuje stanowisko Zarządu Powiatu, iż przedłożona radnym wersja projektu budżetu powiatu na 2004 rok jest wersją najlepszą.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż jest przeciwny znoszeniu bariery i tworzenie warunków do wejścia osób niepełnosprawnych przy Urzędzie Gminy ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska, a nie ze środków PFRON-u.
Natomiast zgłaszając wniosek w sprawie I LO im. T Kościuszki radny Łukaszewicz wykazał logiczne uzasadnienie wniosku, natomiast Starosta w odniesieniu się do wypowiedzi radnego stwierdził, iż realizacja wniosku jest niemożliwa.
Starosta w odpowiedzi na powyższą wypowiedź jeszcze raz przypomniał, iż ze środków PFOŚ zostanie wykonana termoizolacja budynku Starostwa Powiatowego, natomiast zapisana w budżecie powiatu na 2004 rok kwota 54 tys. zł jest zabezpieczeniem środków własnych na wykonanie wejścia dla osób niepełnosprawnych, na utwardzenie placu.
Ponadto Starosta przypomniał, iż nie jest przeciwny rozbudowywaniu I LO w Bielsku Podlaskim. Jednak przy realizacji budowy hali widowiskowo-sportowej przy I LO nie będzie miejsca m.in. na parkingi. W związku z powyższym konieczne jest podjęcie decyzji czy będzie budowana hala widowiskowo-sportowa czy też salki sportowe przy szkołach.
Skarbnik Powiatu – Bożena Zwolińska uzupełniając wypowiedź Starosty poinformowała, iż zapis załącznika nr 8 budżetu powiatu dotyczący modernizacji budynku Starostwa Powiatowego na kwotę 43 tys. zł (pozycja 3.3) oraz pozycja 3.4 pozostają bez zmian. W załączniku nr 5 – wykaz zadań inwestycyjnych i środków na ich realizację w 2004 roku (strona 10, pkt 3, myślnik 2) oraz w objaśnieniach na str. 35 (pkt. 2, ppkt. a) zamiast ocieplenie budynku powinien być zapis – wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych, utwardzenie placu, wymiana drzwi wejściowych.
Przewodniczący odnosząc się do wypowiedzi radnego Łukaszewicza przypomniał, iż ze środków własnych zostanie wykonany podjazd dla osób niepełnosprawnych, wymiana drzwi wejściowych, utwardzenie placu, natomiast ze środków PFOŚ zostanie wykonane docieplenie budynku.
Radny Mirosław Bałło zabierając głos w dyskusji jako Przewodniczący Komisji Budżetu Finansów i Rozwoju Gospodarczego zgłosił wniosek najdalej idący o – przegłosowanie budżetu powiatu na 2004 rok w wersji przedstawionej przez Zarząd Powiatu.
Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie kolejnych uwag. Po wyczerpaniu listy mówców Przewodniczący zgodnie ze Statutem Powiatu udzielił radnym ponownie głosu, w kolejności ich zgłoszenia się do dyskusji: radnemu Charytonowi, radnemu Gołąbieckiemu, radnemu Tworkowskiemu.
Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż przedmiotem obrad dzisiejszej sesji jest drugi budżet powiatu autorstwa Starosty i Rady Powiatu. Odnośnie wypowiedzi Starosty, iż konieczne jest zastanowieniem się nad koncepcją w temacie szkolnictwa radny stwierdził, iż koncepcja działań powinna być już znana. W poprzedniej kadencji działania obecnego Starosty zmierzały do utworzenia Liceum Ogólnokształcącego w Rudce, natomiast teraz odstąpiono od takiego zamiaru.
Radny odnosząc się do stwierdzenia Starosty, iż konieczne jest zastanowienie się nad koncepcją asfaltowania dróg powiatowych lub wykonaniem chodników stwierdził, iż koncepcja w tym temacie nie została opracowania. Ponadto radny podkreślił, iż sympatie władz obecnej kadencji rozkładają się nierówno na potrzeby gmin powiatu.
Radny Aleksander Gołąbiecki odnosząc się do wypowiedzi Pani Skarbnik, poinformował, iż podał prawdziwe informacje. Na 37 stronie pierwszej wersji budżetu powiatu na 2004 rok planowane wydatki w dziale oświata wynoszą 1.283.124 zł, natomiast w nowej wersji zostało to poprawione. Na stronie 45 pierwszej wersji budżetu powiatu jest zapis: „W planie finansowym Starostwa Powiatowego zabezpieczono środki na wydatki związane z zakupem nagród rzeczowych w zakresie sportu oraz niezbędne wydatki dotyczące bieżących potrzeb reprezentacji sportowej powiatu oraz innych wydatków związanych z reprezentowaniem powiatu w turniejach i konkursach organizowanych przez powiat jak i inne podmioty. Kwotę 4.00 zł zabezpiecza się na zakup nagród oraz innych wydatków związanych z organizowaniem niżej wymienionych imprez...”, powyższa kwota została poprawiona na 4 tys. zł.
Radny Gołąbiecki poinformował także, iż dostarczenie materiałów w przeddzień posiedzenia Komisji uniemożliwia zapoznanie się i przeanalizowania tych dokumentów.
Następnie radny Aleksander Gołąbiecki przedstawił roczny koszt utrzymania jednego ucznia, który w Bursie Szkolnej w Bielsku Podlaskim wynosi – 5.410 zł, w Internacie przy Zespole Szkół Rolniczych w Rudce – 2.778 zł, natomiast w Internacie przy Zespole Szkół nr 4 w Bielsku Podlaskim – 4.522 zł. Radny zwrócił się z prośbą do Zarządu Powiatu o zastanowienie się nad poprawą obecnej sytuacji w internatach i bursie szkolnej.
Radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż rozbudowa I LO w Bielsku Podlaskim jest konieczna. Lokalizacja szkoły w centrum miasta spowoduje, iż podczas organizowanych zawodów mieszkańcy miasta będą zainteresowaniu oglądaniem sportowej rywalizacji.
Odnośnie wypowiedzi Starosty, iż zgłoszone wnioski zostaną rozpatrzone, radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż wnioski te powinny zostać rozpatrzone i ujęte w planie wieloletnim na sesji w dniu dzisiejszym. Jeżeli nie jest możliwe ujęcie zgłoszonych wniosków w ww. planie na tej sesji, to jak radny rozumie stanowisko Zarządu (po rozpatrzeniu wniosków) zostanie przedstawione Radzie Powiatu. Ponadto radny stwierdził, iż wszystkie deklaracje gmin na współfinansowanie zadań inwestycyjnych powinny zostać wykorzystane. Natomiast inwestycje rozpoczęte trzeba kończyć (m.in. chodnik na ul. Bielskiej w Brańsku).
Radny Aleksander Gołąbiecki podtrzymał swój wniosek odnośnie przeznaczenia środków dla SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.
Radny Zdzisław Tworkowski stwierdził, iż Starosta w swojej wypowiedzi odnośnie I LO mówi o wirtualnej sali widowiskowej, bowiem w Bielsku Podlaskim nie będzie środków na utrzymanie drużyny I Ligi. Radny przypomniał, iż w Bielsku Podlaskim jest sala sportowa przy Zespole Szkół nr 3, w związku z czym budowa nowej hali widowiskowo-sportowej nie jest koniecznie potrzebna. Natomiast niż demograficzny, który obecnie jest zauważalny w szkołach podstawowych za kilka lat dotknie szkoły średnie. Obecnie część uczniów z powodu dużej ilości złożonych podań oraz braku oddziałów nie zostaje przyjęta do I Liceum Ogólnokształcącego. Radny stwierdził, iż Rada Powiatu nie powinna nagradzać dyrekcji i kadry nauczycielskiej szkół, w których liczba uczniów jest niska ani też karać kadry dydaktycznej I LO, która zapracowała na sukces jakim jest składanie dużej liczby podań przez uczniów. Radny Zdzisław Tworkowski stwierdził, iż uczelnia wyższa może zostać umieszczona w budynku szkoły, w której będzie mało uczniów.
Radny Zdzisław Tworkowski zwrócił się także z prośbą do Kierownika Powiatowego Zarządu Dróg – o podanie w przybliżeniu kwoty jaka została wydana z budżetu powiatu na wykonane dokumentacji dróg, które nie zostały ujęte w budżecie powiatu. Ponadto radny zwrócił się z pytaniem czy Radę Powiatu stać na luksus jakim jest wykonanie ww. dokumentacji.
Odnosząc się do wypowiedzi radnego Charytona dotyczącej posiadania lub nie posiadania koncepcji Starosta poinformował, iż każdy może mieć różne przekonania i różne kierunki rozwiązania. Zarówno Powiatowy Program Ochrony Środowiska, Powiatowy Plan Gospodarki Odpadami jak i plan rozwoju szpitala złożą się na strategię rozwoju powiatu bielskiego, która powinna być w najbliższym czasie opracowana. Starosta wyjaśnił, iż poprzedni Zarząd oraz Rada Powiatu podjęła koncepcję o kształceniu młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym w Rudce, co nie zostało zrealizowane. Starosta poinformował także, iż wniosek o utworzeniu LO w Zespole Szkół Rolniczych w Rudce jest zasadny i może zostać zgłoszony.
Starosta wyjaśnił, iż budynek, w którym mieści się Bursa Szkolna w Bielsku Podlaskim w połowie zostanie przeznaczony na potrzeby Bursy Szkolnej, natomiast druga połowa zostanie wykorzystana m.in. przez stowarzyszenia. Likwidacja internatu przy Zespole Szkół nr 4 nie spowoduje przejścia uczniów w nim mieszkających do Bursy Szkolnej. Natomiast w wyniku likwidacji części niepotrzebnych etatów w Bursie Szkolnej zostały pozyskane oszczędności.
Odnośnie wirtualnej hali Starosta wyjaśnił, iż można wybudować sale gimnastyczne na potrzeby każdej szkoły. Natomiast hala widowiskowo-sportowa oprócz funkcji sportowej ma funkcję kulturalną m.in. spotkanie się mieszkańców powiatu, organizowanie wystaw.
Odnośnie chodników Starosta poinformował, iż chodniki powinny zostać położone. Konieczne jest jednak zastanowienie się nad kolejnością wykonania tych prac: położenie chodników w Brańsku, przy cmentarzu w Rudce czy też przy Zespole Szkół w Wyszkach itp.
Następnie Starosta odnosząc się do prośby radnego Tworkowskiego poinformował, iż wykonane projekty na drogi powiatowe są aktualne i w miarę możliwości finansowych zostaną wprowadzone do realizacji.
Radca Prawny – Małgorzata Grażyna Niewińska poinformowała, iż w pierwszej kolejności pod głosowanie powinien zostać poddany zgłoszony wniosek najdalej idący.
W związku z opinią radcy prawnego Przewodniczący poddał pod głosowanie najdalej idący wniosek zgłoszony przez radnego Mirosława Bałło (Przewodniczącego Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego) oraz Starostę Bielskiego – o przegłosowanie budżetu powiatu na 2004 rok w wersji przedstawionej przez Zarząd Powiatu.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 14 „za” 3 przeciwnych i 0 wstrzymujących się (2 radnych nie brało udziału w głosowaniu) przyjęła wniosek najdalej idący – o przegłosowane budżetu powiatu na 2004 rok w wersji przedstawionej przez Zarząd Powiatu.
W związku z tym, iż powyżej przyjęty wniosek wykluczył wszystkie pozostałe wnioski zgłoszone na sesji w dniu dzisiejszym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały oraz poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 14 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się (5 radnych nie brało udziału w głosowaniu) podjęła uchwałę w sprawie budżetu Powiatu Bielskiego na 2004 rok (uchwała nr XVI/89/04 w załączeniu).
Następnie Przewodniczący pogratulował Staroście, Zarządowi Powiatu, Pani Skarbnik i wszystkim pracowników, którzy przyczynili się do konstrukcji budżetu powiatu na 2004 r.
Ad 12.
Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały nr XIV/72/03 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 29 grudnia 2003 r. w sprawie wydatków powiatu nie wygasających z upływem roku budżetowego 2003 (projekt uchwały w załączeniu).
Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały oraz poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się (5 radnych nie brało udziału w głosowaniu) podjęła uchwałę w przedmiotowej sprawie (uchwała nr XVI/90/04 w załączeniu).
Ad 13.
Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – interpelacje, zapytania radnych zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie zapytań oraz interpelacji.
O godzinie 19.45 za zgodą Przewodniczącego Rady Powiatu obrady sesji opuścił radny Mirosław Bałło, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 18 radnych.
Radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się do Przewodniczący Rady Powiatu z prośbą – o podanie uzasadnienia dlaczego został poddany pod głosowanie wniosek dotyczący zamknięcia dyskusji, a następnie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie budżetu powiatu na 2004 rok. Dlaczego i na jakiej podstawie prawnej 30 wniosków zgłoszonych w tym punkcie porządku obrad sesji nie zostało poddanych pod głosowanie? Wniosek nie został złożony na piśmie.
Przewodniczący poinformował, iż odpowiedź na wniosek radnego Gołąbieckiego zostanie udzielona na piśmie. Natomiast odnośnie pisma adresowanego do Rady Powiatu przez Łubin i wsie sąsiadujące Przewodniczący wyjaśnił, iż sprawdzi gdzie znajduje się to pismo.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż nie prosił o szukanie i udowadnianie, bowiem posiada dokument w tej sprawie. Ponieważ czas poświęcony na sesji na szukanie rozwiązań jest czasem straconym radny zwrócił się z prośbą – o prowadzenie kolejnych sesji i stawianie podobnych wniosków na początku dyskusji. Radny stwierdził, iż sprawdzi czy nie poddanie pod głosowanie wniosków do budżetu powiatu jest zgodne, czy też sprzeczne z prawem.
O godzinie 19.50 zgodą Przewodniczącego obrady sesji opuścił za radny Bazyli Leszczyński, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 17 radnych.
Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż Przewodniczący powinien udzielić odpowiedzi na wniosek radnego Gołąbieckiego na sesji w dniu dzisiejszym. Następnie radny Charyton zgłosił interpelację o następującej treści: „Uprzejmie proszę o podanie zestawienia osób skierowanych do Domu Pomocy Społecznej w Brańsku w roku 2003 z terenu wszystkich gmin powiatu bielskiego w rozbiciu na gminy i miesiące. Powyższą informację proszę uzupełnić o ilość osób z każdej gminy powiatu bielskiego, którym Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie uchyliło decyzję kwalifikującą do Domu Pomocy społecznej w Brańsku”. Radny ww. interpelację złożył na piśmie.
Ponadto radny Roch Andrzej Charyton w imieniu Burmistrza Miasta Brańsk wyraził oburzenie na temat przemilczenia w mediach pomocy SP ZOZ w Bielsku Podlaskim przez miasto Brańsk. Radny poinformował, iż dyrektor Tymosiak po odbyciu publicznej rozmowy w temacie pomocy szpitalowi przez miasto Brańsk uzyskał promesę tej pomocy. Burmistrz po przeprowadzeniu rozmowy z dyrektor szpitala Bożeną Grotowicz i z-cą dyrektora Ewą Korycką-Sarnacką przedstawił temat pomocy SP ZOZ na sesji Rady Miasta Brańsk w dniu 21 października 2003 roku. Ponadto radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż zbieranie przez szpital bielski zboża może zostać wykorzystane dopiero po wybudowaniu młyna i piekarni. Radny podkreślił także, iż intencje medialnej opinii układają się nierówno co do wszystkich darczyńców i wyrażających wolę pomocy, jednostek samorządowych. Radny nie zgodził się z wypowiedziami Starosty dotyczącymi tego, iż Starosta nie jest politykiem.
Przewodniczący odnosząc się do powyższej wypowiedzi poinformował, iż sprawa zostanie wyjaśniona, natomiast radny Charyton otrzyma odpowiedź na piśmie.
W związku z nie uzyskaniem odpowiedzi na zapytanie zgłoszone w 11 punkcie porządku obrad sesji radny Zdzisław Tworkowski zgłosił interpelację – ile pieniędzy radni wyrzucili w błoto, które zostały wydane z budżetu powiatu oraz z budżetu poszczególnych gmin na opracowanie dokumentacji na przebudowę dróg powiatowych. Radny poinformował, iż ww. interpelację zgłosi na piśmie.
Radny Marek Malinowski zgłosił zapytanie – czy w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim były wypłacane nagrody, jeśli tak to w jakiej wysokości i komu? Zapytanie nie zostało złożone na piśmie.
Starosta odpowiadając na pytanie Marka Malinowskiego poinformował, iż na pewno nagroda nie została wypłacona dla dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Natomiast odnośnie nagród wypłaconych pozostałym pracownikom szpitala bielskiego Starosta wyjaśnił, iż odpowiedź zostanie udzielona na piśmie po złożeniu pisemnego zapytania.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił zapytanie – czy to prawda, że Pani Topolewska nie jest Powiatowym Inspektorem Sanitarno-Epidemiologicznym? Jeżeli to prawda to co się dzieje na oddziale zakaźnym szpitala miejskiego.
Wicestarosta – radny Piotr Bożko odpowiadając na pytanie radnego Marka Antoniego Łukaszewicza wyjaśnił, iż Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna nie jest jednostką organizacyjną powiatu bielskiego. Odnośnie ordynatora oddziału zakaźnego Wicestarosta wyjaśnił, iż Pani Topolewska jest na urlopie.
Radny Marek Antoni Łukaszewicz odnośnie powyższej wypowiedzi Wicestarosty zwrócił się z pytaniem, dlaczego w Statucie Powiatu jest zapis, iż PSSE jest jednostką organizacyjną powiatu.
Przewodniczący wyjaśnił, iż na następną sesję zostanie przedstawiony projekt uchwały w sprawie zmian Statutu Powiatu Bielskiego.
Następnie w związku z tym, iż radni nie zgłaszali się do dyskusji Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.
Ad 14.
Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – wnioski i oświadczenia radnych zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu w tym punkcie.
Radny Zdzisław Tworkowski zgłosił następujące wnioski:
– w imieniu Klubu Prawicy Samorządowej Jedność wniósł – o dostarczanie protokołu z sesji na 7 dni przed kolejną sesją,
– o dostarczenie pisma adresowanego do Rady Powiatu przez mieszkańców wsi Truski i innych dotyczącego potrzeb inwestycyjnych w zakresie drogownictwa (pismo wpłynęło do Starostwa Powiatowego w sierpniu 2003 roku) oraz o wyjaśnienie do kogo ww. pismo trafiło i kto jest odpowiedzialny, iż pismo to nie zostało przekazane radnym,
– w imieniu Klubu Prawicy Samorządowej Jedność wniósł – o odwołanie Przewodniczącego Rady Powiatu. Radny poinformował, iż ww. wniosek zgodnie ze Statutem Powiatu zostanie złożony na piśmie.
Uzasadniając wniosek o odwołanie Przewodniczącego Rady Powiatu radny Zdzisław Tworkowski stwierdził, iż dzisiejsza sesja dowiodła, iż sesje są prowadzone tendencyjnie przez Przewodniczącego, natomiast liczenie głosów Przewodniczący prowadzi według własnego uznania.
Przewodniczący odnośnie pierwszego wniosku radnego Tworkowskiego poinformował, iż zgłoszony wniosek jest nieprecyzyjny, bowiem 7 dni przed sesją jest to projekt protokołu, a nie protokół. Natomiast dokument ten staje się protokołem po zatwierdzeniu przez Radę Powiatu.
Radny Aleksander Gołąbiecki zgłosił wniosek – aby projekt protokołu był wyłożony na 7 dni przed kolejną sesją oraz dostarczany radnym razem z materiałami. Dostarczenie radnym projektu protokołu spowoduje, iż nie będzie zarzutów dotyczących fałszowania protokołu sesji Rady Powiatu. Ponadto radny poinformował, iż radni nie mają czasu aby na 7 dni przed kolejną sesją zapoznać się z projektem protokołu.
Przewodniczący odnosząc się do wypowiedzi radnego Gołąbieckiego poinformował, iż czyta wszystkie protokoły z posiedzenia sesji Rady Powiatu. Natomiast odnośnie braku czasu radnych Przewodniczący stwierdził, iż radni muszą mieć czas dla Rady Powiatu.
Następnie Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie kolejnych wniosków. Radni nie zgłosili się do dyskusji.
W związku z powyższym Przewodniczący w imieniu dyrekcji SP ZOZ-u w Bielsku Podlaskim poinformował, iż dyrekcja szpitala wręczała darczyńcom i wszystkim ludziom dobrej woli symboliczne statuetki w kształcie serca. Również Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim otrzymała taką statuetkę, na której jest napis: „Serce dla serca, SP ZOZ w Bielsku Podlaskim 2004”.
Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.
Ad 15.
Porządek obrad został wyczerpany. W związku z tym Przewodniczący Rady Powiatu podziękował wszystkim obecnym za udział w sesji, po czym o godzinie 20.07 zamknął posiedzenie XVI sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała: Joanna Popławska.
Władysław Jagiełło
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim
Aneks do protokołu XVI sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 27 lutego 2004 r.
Zgodnie z zgłoszonymi zastrzeżeniami radnych Aleksandra Gołąbieckiego i Marka Antoniego Łukaszewicza do treści zapisu protokołu XVI sesji Rady Powiatu z dnia 27 lutego 2004 roku dokonuje się następujących zmian:
1. Zapis na stronie 3 Ad – 4: „Radny Aleksander Gołąbiecki w związku z wątpliwościami dotyczącymi prawdziwości zaprotokołowanych wypowiedzi radnych oraz niewyjaśnionych zarzutów dotyczących zmiany treści protokołów, jako Przewodniczący Klubu Prawicy Samorządowej Jedność zgłosił wniosek – aby jeden egzemplarz protokołu sesji był dostarczany radnym razem z materiałami, bądź też umożliwienie radnym odebrania protokołu w Starostwie Powiatowym na 7 dni przed sesją. Radny umotywował swój wniosek tym, iż w Sejmiku Województwa Podlaskiego wszyscy radni otrzymują protokół razem z materiałami” zostaje zastąpiony zapisem o następującej treści: „Radny Aleksander Gołąbiecki w związku z wątpliwościami dotyczącymi prawdziwości zaprotokołowanych wypowiedzi radnych oraz niewyjaśnionych zarzutów dotyczących zmiany treści protokołów, jako Przewodniczący Klubu Prawicy Samorządowej Jedność zgłosił wniosek – aby jeden egzemplarz protokołu sesji był dostarczany Klubowi Prawicy Samorządowej Jedność razem z materiałami, bądź też umożliwienie radnym Klubu Prawicy Samorządowej Jedność odebrania jednego egzemplarza protokołu w Starostwie Powiatowym na 7 dni przed sesją. Radny umotywował swój wniosek tym, iż w Sejmiku Województwa Podlaskiego wszyscy radni otrzymują protokół razem z materiałami”.
2. Zapis na stronie 35 o treści:
„Radny Aleksander Gołąbiecki podtrzymał swój wniosek odnośnie przeznaczenia środków dla SP ZOZ w Bielsku Podlaskim” zostaje zastąpiony zapisem o następującej treści: „Radny Aleksander Gołąbiecki podtrzymał swój wniosek w sprawie zwiększenia budżetu po stronie dochodów za sprzedaż nieruchomości przy ul. Mickiewicza (była Przychodnia Zdrowia) oraz gruntów przy szpitalu, środki te przeznaczyć na inwestycje dróg, które zostały poprzednio przez radnego wymienione.”
Zmiany dotyczące zapisu wypowiedzi radnego Aleksandra Gołąbieckiego w protokole XVI sesji Rady Powiatu zostały uzgodnione z radnym Aleksandrem Gołąbieckim w dniu 5 kwietnia 2004 roku.
3. Zapis na stronie 27 protokołu XVI sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim o następującej treści: „Ponadto radny Łukaszewicz stwierdził, iż przez 5 lat istnienia samorządu powiatowego budynek będący własnością powiatu bielskiego, w którym mieści się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Alma Med.” w Boćkach jako jedyny w powiecie nie otrzymał żadnych środków na modernizację. W związku z powyższym radny zgłosił wniosek formalny – o zrezygnowanie z inwestycji remontu budynku Starostwa Powiatowego, środki zapisane w budżecie powiatu na 2004 rok (54.000 zł) przeznaczyć na remont Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Alma Med.” w Boćkach z przeznaczeniem na wymianę stolarki, remont sanitariatów i gabinetów lekarskich” zostaje zastąpiony zapisem o następującej treści: „Ponadto radny Łukaszewicz stwierdził, iż przez 5 lat istnienia samorządu powiatowego budynek będący własnością powiatu bielskiego, w którym mieści się Przychodnia Zdrowia w Boćkach jako jedyny w powiecie nie otrzymał żadnych środków na modernizację. W związku z powyższym radny zgłosił wniosek formalny – o zrezygnowanie z inwestycji remontu budynku Starostwa Powiatowego, środki zapisane w budżecie powiatu na 2004 rok (54.000 zł) przeznaczyć na remont Przychodni Zdrowia w Boćkach z przeznaczeniem na wymianę stolarki, remont sanitariatów i gabinetów lekarskich.
Władysław Jagiełło
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim
Metryka strony